Nie będzie meczetu w Białymstoku. Po protestach mieszkańców inwestor zrezygnował z budowy
W środku białostockiego osiedla miał powstać 14-metrowy meczet z 16 -metrowym minaretem finansowany przez Arabię Saudyjska. Zgodę na budowę wydał 16 grudnia 2019 prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Po protestach mieszkańców Muzułmański Związek Religijny wycofał się z budowy obiektu.
– Wysokość planowanego budynku Domu Kultury Muzułmańskiej i jego wieży, która jak się domyślam jest minaretem, burzy porządek architektoniczny otoczenia. Obiekt ten przewyższałby bloki mieszkalne, które go ze wszystkich stron otaczają – powiedział w rozmowie z PCh24.pl Mirosław Tałałaj, prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta” w Białymstoku.
– Jestem przeciwna budowie Domu Kultury Muzułmańskiej w pobliżu bloku, w którym mieszkam. Tym bardziej, że z projektów budowy wynika, że ma być to raczej ogromny meczet z minaretem. Nasze osiedle może stać się terenem konfliktu religijnego. Nam mieszkańcom osiedla, może to zakłócić normalne funkcjonowanie – mówi jedna z mieszkanek osiedla.
Po Nowym Roku do departamentu urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło pismo pełnomocnika Muzułmańskiego Związku Religijnego. W piśmie związek zrzeka się prawa do decyzji o warunkach zabudowy i wycofuje złożony przez pełnomocnika wcześniejszy wniosek.
Lokalna społeczność polskich Tatarów, której rzekomo miało służyć nowe centrum, nie popierała pomysłu budowy forsowanego przez muftiego Tomasza Miśkiewicza. Gdy w 2018 roku Miśkiewicz poinformował o budowie Muzułmańskiego Centrum Kultury za pieniądze saudyjskie, przewodniczący Związku Tatarów w RP Jan Adamowicz oświadczył, że ten pomysł mu się nie podoba. „Domyślam się, że ten budynek nie będzie służył Tatarom zamieszkałym w Polsce tylko muzułmanom z całego świata” – powiedział Adamowicz.
Źródło informacji: PCH24.pl
Zobacz też:
Dzięki Ci Panie… W końcu pozytywna wiadomość.
a co nie byl…
Ławrow omówił z Pompeo zabójstwo Sulejmaniego w Iraku.
Z głębi serca dziękujemy polskim Tatarom
I na tym przykładzie widać jak ważne mogą być protesty obywatelskie.