Nie będzie meczetu w Białymstoku. Po protestach mieszkańców inwestor zrezygnował z budowy

fot. pixabay
5

W środku białostockiego osiedla miał powstać 14-metrowy meczet z 16 -metrowym minaretem finansowany przez Arabię Saudyjska. Zgodę na budowę wydał 16 grudnia 2019 prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Po protestach mieszkańców Muzułmański Związek Religijny wycofał się z budowy obiektu.

ZOBACZ: Prezydent Białegostoku wydał zgodę na meczet w środku osiedla. Budowę sfinansuje Arabia Saudyjska

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wysokość planowanego budynku Domu Kultury Muzułmańskiej i jego wieży, która jak się domyślam jest minaretem, burzy porządek architektoniczny otoczenia. Obiekt ten przewyższałby bloki mieszkalne, które go ze wszystkich stron otaczają – powiedział w rozmowie z PCh24.pl Mirosław Tałałaj, prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachęta” w Białymstoku.

Jestem przeciwna budowie Domu Kultury Muzułmańskiej w pobliżu bloku, w którym mieszkam. Tym bardziej, że z projektów budowy wynika, że ma być to raczej ogromny meczet z minaretem. Nasze osiedle może stać się terenem konfliktu religijnego. Nam mieszkańcom osiedla, może to zakłócić normalne funkcjonowanie – mówi jedna z mieszkanek osiedla.

Po Nowym Roku do departamentu urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło pismo pełnomocnika Muzułmańskiego Związku Religijnego. W piśmie związek zrzeka się prawa do decyzji o warunkach zabudowy i wycofuje złożony przez pełnomocnika wcześniejszy wniosek.

Lokalna społeczność polskich Tatarów, której rzekomo miało służyć nowe centrum, nie popierała pomysłu budowy forsowanego przez muftiego Tomasza Miśkiewicza. Gdy w 2018 roku Miśkiewicz poinformował o budowie Muzułmańskiego Centrum Kultury za pieniądze saudyjskie, przewodniczący Związku Tatarów w RP Jan Adamowicz oświadczył, że ten pomysł mu się nie podoba. „Domyślam się, że ten budynek nie będzie służył Tatarom zamieszkałym w Polsce tylko muzułmanom z całego świata” – powiedział Adamowicz.

Źródło informacji: PCH24.pl

Zobacz też:

Arabia Saudyjska finansuje budowę Centrum Islamu w Białymstoku. Czy to próba zradykalizowania polskich Tatarów?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Rochel57 mówi

  Dzięki Ci Panie… W końcu pozytywna wiadomość.

  1. Kurwy mówi

   a co nie byl…

 2. karol mówi

  Ławrow omówił z Pompeo zabójstwo Sulejmaniego w Iraku.

 3. WheatherSun mówi

  Z głębi serca dziękujemy polskim Tatarom

 4. Krzysztof mówi

  I na tym przykładzie widać jak ważne mogą być protesty obywatelskie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.