Prezydent Białegostoku wydał zgodę na meczet w środku osiedla. Budowę sfinansuje Arabia Saudyjska

mufti Tomasz Miśkiewicz/ fot. Twitter
11

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wydał zgodę na budowę Domu Kultury Muzułmańskiej w środku osiedla Piasta. Jak informuje portal Dzień Dobry Białystok, w rzeczywistości chodzi o meczet o wysokości 14 metrów z 16-metrową dominantą. Budynek będzie więc wyższy od sąsiadujących z nim domów.

Inwestorem jest Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej, któremu przewodniczy mufti Tomasz Miśkiewicz. Pieniądze na inwestycję mają pochodzić od króla Arabii Saudyjskiej. Lokalna społeczność tatarska odcina się od tej inwestycji i podkreśla, że nowy meczet nie jest jej potrzebny.

Wsparcie - darowizny

Prezydent Truskolaski wydał decyzję 16 grudnia, a mieszkańcy mają czas na złożenie odwołania do 3 stycznia. Potem decyzja stanie się ostateczna. W ramach prowadzonego postępowania, Urząd Miejski powiadomił tylko właścicieli działek bezpośrednio graniczących z planowaną inwestycją, pomijając pozostałych potencjalnie zainteresowanych właścicieli nieruchomości w strefie oddziaływania. Wniesienie odwołania zapowiedziała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zachęta”.

Pierwszą informację o planowanej budowie Muzułmańskiego Centrum Kultury przedstawił mufti Tomasz Miśkiewicz w styczniu 2018 roku. Decyzja nie była konsultowana z miejscową społecznością tatarską. – Uważam, że ten temat należałoby przedyskutować ze społecznością tatarską tu, na miejscu. I to raczej ta właśnie społeczność powinna zdecydować, czy jest taka potrzeba. Nie uważamy, że jest potrzebna taka nowa placówka. Mamy gdzie się spotykać i mamy gdzie się modlić – powiedział wówczas Bronisław Talkowski, Przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach, w rozmowie z portalem Dzień Dobry Białystok.

Mufti Tomasz Miśkiewicz, który dąży do wybudowania meczetu w środku osiedla w Białymstoku, ukończył studia licencjackie z zakresu prawa muzułmańskiego w Arabii Saudyjskiej, w której religią państwową jest wahabizm. Wahabici głoszą powrót do pierwotnej czystości islamu, prostoty i surowości obyczajów, a chrześcijaństwo, judaizm i niewahhabickich muzułmanów, np. szyitów czy sufitów uznają za heretyków i niewiernych. Polscy Tatarzy to głównie hanafici należący do najbardziej otwartego filozoficznie i religijnie odłamu spośród wszystkich szkół sunnickich.

Gdy w 2018 roku mufti Miśkiewicz poinformował o budowie Muzułmańskiego Centrum Kultury za pieniądze saudyjskie, przewodniczący Związku Tatarów w RP Jan Adamowicz oświadczył, że ten pomysł mu się nie podoba. „Domyślam się, że ten budynek nie będzie służył Tatarom zamieszkałym w Polsce tylko muzułmanom z całego świata” – powiedział Adamowicz.

Źródło informacji: ddb24.pl

Zobacz też:

Arabia Saudyjska finansuje budowę Centrum Islamu w Białymstoku. Czy to próba zradykalizowania polskich Tatarów?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. marju73 mówi

  Na pewno w ramach rewanżu my będziemy mogli w Arabii Saudyjskiej sfinansować kościół do którego wierni będą mogli uczęszczać nie straciwszy wcześniej głowy?

 2. jacek mówi

  zaczyna się to samo co w Europie Zachodniej, wybierali Truskolaskiego na prezydenta to teraz mają…

  1. pit mówi

   Jak to coś zostanie wybudowane to moja noga nie stanie więcej w Białymstoku, a jestem tam często i trochę pieniędzy zostawiam.

 3. Hammurabi mówi

  Proszę kogoś mądrego o wyjaśnienie.
  Prezydent Białegostoku jest władcą absolutnym? Ma uprawnienia despotycznego monarchy? W Białymstoku nie ma żadnego organu przewidzianego prawem który mógłby jego idiotyczne decyzje odwołać? Gdzie w takim razie jest Rada Miasta? Bo:
  Organ wykonawczy – prezydent miasta łączy w sobie funkcje wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta oraz starosty oraz zarządu powiatu – w 1 osobie łączy się tak wiele kompetencji – natomiast wszelkie ważne informacje są praktycznie analogicznie do ustaleń z zakresu organu wykonawczego gminy.
  Organ stanowiący i kontrolny – rada miejska realizuje zadania przewidziane dla rady gminy i powiatu, natomiast podobnie – wszelkie ustalenia z rady gminy należy tutaj odpowiednio stosować.
  Konkluzja: władze gminy są to organy gminy oraz mieszkańcy. Organami gminy są: 1‐osobowy organ wykonawczy (wójt/ burmistrz/ prezydent miasta) oraz kolegialny organ stanowiący i kontrolny (rada gminy/ miasta). Wyjątkowa sytuacja dotyczy miast na prawach powiatu, w których występuje prezydent miasta oraz rada miejska o szerszych kompetencjach (organach gminy i powiatu).
  Z powyższego wynika, że:
  Katarzyna Ancipiuk
  Katarzyna Bagan – Kurluta
  Alicja Biały
  Maciej Biernacki
  Jacek Krzysztof Chańko
  Jowita Chudzik
  Henryk Dębowski
  Jarosław Grodzki
  Rafał Sebastian Grzyb
  Katarzyna Jamróz
  Piotr Jankowski
  Ksenia Juchimowicz
  Tomasz Kalinowski
  Katarzyna Kisielewska – Martyniuk – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta
  Zbigniew Tomasz Klimaszewski
  Karol Konrad Masztalerz
  Joanna Misiuk
  Marcin Moskwa
  Paweł Myszkowski
  Stefan Nikiciuk – Wiceprzewodniczący Rady Miasta
  Andrzej Perkowski
  Łukasz Prokorym – Przewodniczący Rady Miasta
  Sebastian Jakub Putra
  Agnieszka Małgorzata Rzeszewska
  Mateusz Sawicki
  Katarzyna Siemieniuk
  Marek Stanisław Tyszkiewicz
  Konrad Zieleniecki
  W znakomitej większości popierają prezydenta w jego pomysłach.
  Teraz pytanie: CO NA TO MIESZKAŃCY? Może nadszedł czas na pełną troski wizytę wk…ych mieszkańców Białegostoku w ratuszu?

  1. AMD mówi

   Mieszkam w bloku parę metrów od tej działki. Koparka już stoi. Truskolaski to stary komunista i cham ze wsi – on nawet nie pochodzi z Białegostoku. Jest znany ze sprowadzania multikulti oraz pałowania Polaków np. z okazji parady tęczowej zarazy. Głosuje na niego taka sama przyjezdna hołota, która niestety stanowi większość w Białymstoku. Jednocześnie należy wyjaśnić, że polscy Tatarzy nie mają nic wspólnego z wahabickimi terrorystami, którzy właśnie przejmują kulturę muzułmańską w Polsce. Nikt się nie interesuje tym zagrożeniem. Dla polskiego interesu, Tatarów powinno się wręcz ochraniać przed wahabitami. Poznałem polskich Tatarów osobiście, to są normalni Polacy.

 4. Wujek mówi

  Nie chcecie kościołów, to będziecie mieć meczety i synagogi.

  1. Viking mówi

   Ani tego, ani tego takze Watykanskiej sekty

 5. ledifnia mówi

  Niestety mamy wielu zdrajcow, lajdakow, glupcow, sprzedwczykow wsrod Polakow, ktorzy dzialaja na bardzo powazna szkode Polski i Polakow. Polacy musza zaczac wychodzic na ulice bo dojdzie do takiego stanu rzeczy jaki ma miejsce w krajach Zachodniej Europy a wtedy bedzie juz za pozno na naprawe.

  1. Hammurabi mówi

   Na ulice? U siebie? Nie na ulice a pod konkretne adresy. Do konkretnych ludzi i to nawet z drzwiami. Jeden z drugim dopiero jak popuści w spodnie ze strachu, zacznie myśleć!

 6. AMD mówi

  Mieszkam w bloku parę metrów od tej działki. Koparka już stoi. Truskolaski to stary komunista i cham ze wsi – on nawet nie pochodzi z Białegostoku. Jest znany ze sprowadzania multikulti oraz pałowania Polaków np. z okazji parady tęczowej zarazy. Głosuje na niego taka sama przyjezdna hołota, która niestety stanowi większość w Białymstoku. Jednocześnie należy wyjaśnić, że polscy Tatarzy nie mają nic wspólnego z wahabickimi terrorystami, którzy właśnie przejmują kulturę muzułmańską w Polsce. Nikt się nie interesuje tym zagrożeniem. Dla polskiego interesu, Tatarów powinno się wręcz ochraniać przed wahabitami.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.