Sześć dni celebry w rocznicę śmierci prezydenta Gdańska. Liceum i ulica im. Adamowicza, koncerty, tablica pamiątkowa, przemarsz przez miasto

Paweł Adamowicz/ fot. twitter
6

14 stycznia 2019 roku, po kilkugodzinnej operacji, zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz dźgnięty nożem dzień wcześniej przez chorego psychicznie bandytę Stefana W. Do ataku doszło podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bandyta bez problemów dostał się na scenę i zadał Adamowiczowi kilka ciosów podczas tzw. światełka do nieba.

Po zabójstwie Adamowicza opozycja totalna rozpętała przemysł nienawiści wobec PiS i szeroko pojętej prawicy oraz TVP, którą oskarżono o zainspirowanie zabójcy. Adamowicza pochowano w Bazylice Mariackiej i zrobiono z niego bohatera Unii Europejskiej. Zapanował obłęd nakręcany przez propagandystów!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOBACZ: Tomasz Lis w szale: „Zobaczymy, czy symbolem Polski będzie serce, czy nóż”

ZOBACZ: Hartman w amoku: Adamowicz jak Narutowicz zamordowany przez „faszystów”

Pawła zabiła nienawiść obłąkana i świetnie zorganizowana. Nienawiść, która była przeciwko człowiekowi, który razem z tysiącami gdańszczan budował swoje wielkie, wolne, dumne miasto. Ale także nienawiść, która była przeciwko człowiekowi, który razem z milionami Polaków tak mocno angażował się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – histeryzował Grzegorz Schetyna w Sejmie. Owsiak ogłaszał, że odchodzi z WOŚP. Oczywiście nie odszedł, bo przecież nie porzuca się kury znoszącej złote jajka.

ZOBACZ: Katarzyna TS: Owsiak powrócił, igrzyska trwają, publika zachwycona

Rok po tamtych wydarzeniach Gdańsk urządza sześciodniową celebrę ku czci Pawła Adamowicza, która potrwa od 10 do 15 stycznia. Uroczystości rozpoczną się od nadania Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu w Gdańsku imienia Pawła Adamowicza. Następnego dnia w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się kolędowanie poświęcone pamięci Adamowicza. W niedzielę Adamowicz zostanie upamiętniony podczas finału WOŚP, a koncert ku czci zamordowanego prezydenta Gdańska odbędzie się na scenie przed ECS.

Uroczystości w poniedziałek rozpoczną się od nadania nazwy alei Pawła Adamowicza. W ECS odbędzie się premiera książki „Śmierć prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?”. Wieczorem zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa w miejscu ataku na Adamowicza, a następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują przez miasto do  Bazyliki Mariackiej, gdzie odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa przy grobie Pawła Adamowicza.

We wtorek w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona msza św. w intencji Adamowicza, a Oliwskim Ratuszu Kultury odbędzie się koncert „Pamiętamy”. Sześciodniowe uroczystości zakończa się w środę konferencją „Przemoc i polityka” w ECS.

Mój komentarz: Od pierwszego dnia po zabójstwie Adamowicza budowany jest jego kult jako świeckiego świętego eurokołchozu. Urzędnik, który nie potrafił wytłumaczyć się z walizki pieniędzy i „zapomniał” wpisać dwóch mieszkań do oświadczeń majątkowych, został uznany przez prezydenta Niemiec za symbol „otwartej na świat, demokratycznej i liberalnej Europy”. Niemiecka prasa napisała, że „w osobie Adamowicza zamordowano symboliczną postać demokratycznej liberalnej Polski”.

W Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli zawisła tablica upamiętniająca Pawła Adamowicza, a jego imieniem nazwano foyer w siedzibie tej instytucji. Wdowa po Adamowiczu oświadczyła w Parlamencie Europejskim, że zabójstwo jej męża było „atakiem na wartości”. Przed urną z prochami Adamowicza stanęła warta honorowa w mundurach garnizonu Polskiego Królewskiego Miasta Gdańska z czasów przedrozbiorowych. Teraz odbędzie się sześciodniowa celebra, podczas której gdańszczanie będą oddawać hołd urzędnikowi z zarzutami prokuratorskimi, którego ze swoich szeregów pozbyła się nawet Platforma Obywatelska bojąc się kompromitacji. Dziś noszą go na sztandarach. Himalaje hipokryzji i festiwal obłudy. Ale czego innego można spodziewać się po tym towarzystwie?

Źródło informacji: trójmiasto.pl

Zobacz też:

Prezydent Gdańska niszczy Westerplatte! Wstrząsający wywiad z kierownikiem Muzeum Westerplatte

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. John mówi

  Jeszcze Adamgrad jako nazwa dla jakiegos miasta. Tfu !

 2. Robert B. mówi

  A ja pamiętam, jak tuż po tym, co się stało na tej scenie (nie chcę tego nazywać), żonka i córunie tego męczennika całe rozchachane udzielały przez jakiś komunikator wideo wywiadu z ciepłych krajów, być może z Florydy… Jakoś nie obiło mi się o uszy, by ktoś próbował poskładać to do kupy, że z jednej strony zadano mu cios „ekspercki”, tzn. wprost w serce z przekręceniem noża, po czym powinien się wykrwawić w minutę, a z drugiej strony operowano go całą noc. Podejrzane to jest.

 3. anonim mówi

  Sześć dni spektaklu po medialnej śmierci aferzysty. Ta biologiczna śmierć jest wątpliwa, intuicja podpowiada mi, że coś nie tak. Żoneczka tego agenta szwabskiego pełniacego rolę Prezydenta Gdańska po śmierci zachowywała się, jakby w jej otoczeniu ktoś zabił muchę. W końcu takie rzeczy dzieją się w przrstrzeni publicznej np. wątpliwa śmierć tow. Kulczyka kolejnego hiperaferzysty i płatnika komuchów. W świecie celebrytów hollywood też były takie spektakle.

 4. Robert mówi

  Świat będzie zachwycony.Tylko noc będzie jaśniejsza,przez sześć dni oczadzonych

 5. Buran mówi

  W jednym z krajów, po śmierci Umiłowanego Przywódcy, uroczystościom żałobnym i rozpaczy manifestowanej publicznie także nie było końca. Aż serce się krajało.

 6. Pommes mówi

  I jeszcze ulicę imienia świętej Amber Goldyny ustanowić do ratusza!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.