63 dni męczeństwa i chwały! Jacek Międlar o Powstaniu Warszawskim [WIDEO]

batalion "Gustaw" w Powstaniu Warszawskim/ fot. arch. koloryzowane
4

Czy Powstanie Warszawskie było niepotrzebne? Czy przelana krew i zniszczone miasto były ofiarą, która poszła na marne? Czy dziś jesteśmy w stanie ocenić bez żadnych wątpliwości, że należało walczyć w sierpniu 1944 roku, lub też, że był to koszmarny błąd polskiego dowództwa, a nawet prowokacja sowieckiej agentury? Takie dyskusje trwają cały czas. Możemy dyskutować, ale nie możemy cofnąć czasu. To, co się stało, już się nie odstanie. To oczywiste. Nie cofniemy czasu i nie zmienimy decyzji o rozpoczęciu walk w stolicy, które pochłonęły ok. 200 tysięcy ofiar. Ale możemy mieć pewność co do jednego: krew męczenników nigdy nie jest przelana na darmo.  A krew warszawiaków przelana w Powstaniu Warszawskim była krwią męczenników. Co to oznacza dziś dla nas? O tym mówi Jacek Międlar w swoim komentarzu. Posłuchajcie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz też:

Rzeź Woli, czyli polska krew płynęła ulicami. Piotr Gursztyn o niemieckiej zbrodni na mieszkańcach Warszawy w sierpniu 1944 [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Aleksander mówi

  Władysław Broniewski
  “BAGNET NA BROŃ”

  Kiedy przyjdą podpalić dom,
  ten, w którym mieszkasz – Polskę,
  kiedy rzucą przed siebie grom,
  kiedy runą żelaznym wojskiem
  i pod drzwiami staną, i nocą
  kolbami w drzwi załomocą –
  ty, ze snu podnosząc skroń,
  stań u drzwi.
  Bagnet na broń!
  Trzeba krwi!

  Są w ojczyźnie rachunki krzywd,
  obca dłoń ich też nie przekreśli,
  ale krwi nie odmówi nikt:
  wysączymy ją z piersi i z pieśni.
  Cóż, że nieraz smakował gorzko
  na tej ziemi więzienny chleb?
  Za tę dłoń podniesioną nad Polską –
  kula w łeb!

  Ogniomistrzu i serc, i słów,
  poeto, nie w pieśni troska.
  Dzisiaj wiersz – to strzelecki rów,
  okrzyk i rozkaz:
  Bagnet na broń!
  Bagnet na broń!
  A gdyby umierać przyszło,
  przypomnimy, co rzekł Cambronne,
  i powiemy to samo nad Wisłą.

  (Generałowi Pierre Cambrone przypisowane są słowa wypowiedziane podczas bitwy pod Waterloo. Na wezwanie Brytyjczyków do poddania się miał odpowiedzieć: La garde meurt, mais elle ne se rend pas („Gwardia umiera, ale nie poddaje się”).

  1. Lorens mówi

   Sugerujesz, że ludność cywilna i więzniowie gułagów sami sobie byli winni, że dali się złapać? Szalony jesteś przyjacielu, w jaki sposób doszedłeś do tak zacnych wniosków. Wygląda mi to na solidnie przemyślane stanowisko. Nie pracujesz czasem w IPN? ?

 2. Czesław mówi

  Jest błędne twierdzenie że w Powstaniu Warszawskim zginęło 200 tys.osób. Większość z tych osób zginęła po Powstaniu w ludobójczych egzekucjach, tak samo jak już po poddaniu się burzono Warszawę i za to nie można oskarżać Powstańców i kierownictwo Powstania, bo to tak jak za zamordowanych w obozach koncentracyjnych i gułagach oskarżać odpowiedzialnością Rząd IIRP

  1. Dan mówi

   Zapomniałeś o stratach materialnych, miasta Warszawa po prostu nie było po tym bodajże powstaniu. Dzieciaki chciały sobie postrzelać do czołgów, a przy okazji Hitler kazał zrównać warszawę z ziemią. Genialnie to było przemyślane na każdym odcinku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.