Kalendarium Powstania Warszawskiego: 19 września 1944

powstańcy i berlingowcy wzięci do niewoli na Czerniakowie/ fot. arch.
0

Około godz. 16 rozpoczęła się przeprawa wojsk 8 pp 3 DP na teren między mostem Średnicowym a mostem Poniatowskiego (na północ od przyczółka czerniakowskiego). Zdołano przeprawić około 1000 żołnierzy, ale Niemcy szybko wprowadzili do walki odwody i uniemożliwili desantowi połączenie się z oddziałami powstańczymi na ul. Wilanowskiej. Przed północą na przyczółku między mostami walczyły już odosobnione grupy żołnierzy LWP bez dowództwa i bez łączności z prawym brzegiem.

Późnym wieczorem w związku z brakiem dalszej pomocy zza Wisły, ppłk “Radosław” wraz z mjr Łatyszonkiem uznali, że przyczółka czerniakowskiego nie uda się utrzymać posiadanymi siłami i środkami. Powstańcy “Radosława” mieli przejść kanałami na Mokotów; żołnierze Łatyszonka i ciężko ranni mieli być przewiezieni łodziami na Pragę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Około godz. 24.00 ppłk “Radosław” wraz z grupą około 260 powstańców przeszedł kanałami na Mokotów. Na Czerniakowie między ulicami Wilanowską, Idźkowskiego i Zagórną pozostała grupa powstańców z “Zośki” i “Parasola” (około 90 żołnierzy) pod dowództwem kpt. “Jerzego”, których zadaniem była ochrona rannych do czasu ewakuacji na Pragę. Na Czerniakowie znajdowała się też grupa około 70 powstańców z innych oddziałów, do których rozkaz o ewakuacji kanałami prawdopodobnie w ogóle nie dotarł. Część powstańców przeprawiła się przez Wisłę wpław.

Na przyczółku pozostają żołnierze 9 pp pod dowództwem mjr Łatyszonka w oczekiwaniu na obiecaną ewakuację.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 18 września 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.