Kalendarium Powstania Warszawskiego: 19 września 1944

powstańcy i berlingowcy wzięci do niewoli na Czerniakowie/ fot. arch.
0

Około godz. 16 rozpoczęła się przeprawa wojsk 8 pp 3 DP na teren między mostem Średnicowym a mostem Poniatowskiego (na północ od przyczółka czerniakowskiego). Zdołano przeprawić około 1000 żołnierzy, ale Niemcy szybko wprowadzili do walki odwody i uniemożliwili desantowi połączenie się z oddziałami powstańczymi na ul. Wilanowskiej. Przed północą na przyczółku między mostami walczyły już odosobnione grupy żołnierzy LWP bez dowództwa i bez łączności z prawym brzegiem.

Późnym wieczorem w związku z brakiem dalszej pomocy zza Wisły, ppłk “Radosław” wraz z mjr Łatyszonkiem uznali, że przyczółka czerniakowskiego nie uda się utrzymać posiadanymi siłami i środkami. Powstańcy “Radosława” mieli przejść kanałami na Mokotów; żołnierze Łatyszonka i ciężko ranni mieli być przewiezieni łodziami na Pragę.

Około godz. 24.00 ppłk “Radosław” wraz z grupą około 260 powstańców przeszedł kanałami na Mokotów. Na Czerniakowie między ulicami Wilanowską, Idźkowskiego i Zagórną pozostała grupa powstańców z “Zośki” i “Parasola” (około 90 żołnierzy) pod dowództwem kpt. “Jerzego”, których zadaniem była ochrona rannych do czasu ewakuacji na Pragę. Na Czerniakowie znajdowała się też grupa około 70 powstańców z innych oddziałów, do których rozkaz o ewakuacji kanałami prawdopodobnie w ogóle nie dotarł. Część powstańców przeprawiła się przez Wisłę wpław.

Na przyczółku pozostają żołnierze 9 pp pod dowództwem mjr Łatyszonka w oczekiwaniu na obiecaną ewakuację.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 18 września 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Glastrennwände
blumen verschicken Blumenversand
blumen verschicken Blumenversand
Reinigungsservice Reinigungsservice Berlin
küchenrenovierung küchenfronten renovieren küchenfront erneuern