Wyniki II tury wyborów samorządowych 2024

fot. gov.pl
6

Za nami druga tura wyborów samorządowych. Prezydentów wybrali m.in. mieszkańcy 9 miast wojewódzkich, ale w sumie dogrywka wyborcza odbyła się w 748 gminach. PKW podała już oficjalne wyniki.

Aleksander Miszalski w Krakowie, Jacek Jaśkowiak w Poznaniu, Krzysztof Matyjaszczyk w Częstochowie, Konrad Fijołek w Rzeszowie, Agata Wojda w Kielcach, Robert Szewczyk w Olsztynie, Radosław Witkowski w Radomiu, Jacek Sutryk we Wrocławiu, Aleksandra Kosiorek w Gdyni, Violetta Jaskólska-Palus w Brzegu – to m.in. zwycięzcy drugiej tury wyborów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Kraków

Poseł KO Aleksander Miszalski zwyciężył w wyborach na prezydenta Krakowa z poparciem 51,04 proc. – wynika z danych po przeliczeniu 100 proc. obwodowych komisji wyborczych, które Państwowa Komisja Wyborcza podała tuż przed 2.00 w nocy. Jego kontrkandydat, startujący z własnego komitetu Łukasz Gibała, zdobył 48,96 proc. głosów.

Poznań

Jacek Jaśkowiak wygrał II turę wyborów prezydenckich w Poznaniu z wynikiem 70,67 proc. głosów. Na jego rywala, Zbigniewa Czerwińskiego, oddano 29,33 proc. głosów.

Częstochowa

Wybory wygrała Matyjaszczyk z poparciem 57,76 proc. głosów, przed Pohorecką, którą poparło 42,24 proc. głosujących.

Rzeszów

Zgodnie z wynikami sondażowymi dla TVN 24 opracowanymi przez IPSOS, urzędujący prezydent Konrad Fijołek zdobył 56,1 proc. głosów w drugiej turze wyborów w Rzeszowie, pokonując Waldemara Szumnego, który uzyskał 43,9 proc.. Takie wyniki pozwalają sądzić, że to urzędujący prezydent został wybrany na kolejną kadencję.

Kielce

Na Agatę Wojdę, kandydatkę Koalicji Obywatelskiej, zagłosowało 38 256 kielczan. To 56,54 proc. ważnych głosów. Marcina Stępniewskiego, kandydata Prawa i Sprawiedliwości, poparło 29 407 osób (43,46 proc.).

Olsztyn

Robert Szewczyk (KO) wygrał wybory na prezydenta Olsztyna. Poparło go 53,45 proc. wyborców głosujących w II turze – podała Państwowa Komisja Wyborcza. Jego kontrkandydata Czesława Małkowskiego startującego z własnego komitetu, poparło 46,55 proc. wyborców.

Radom

Trzecią kadencję na stanowisku prezydenta Radomia zapewnił sobie Radosław Witkowski. Po przeliczeniu głosów ze wszystkich obwodów uzyskał wynik 54,58 proc. Jego rywalem był Artur Standowicz.

Wrocław

Ubiegający się o reelekcję Jacek Sutryk uzyskał wtedy 34,33 proc. głosów, zaś Izabela Bodnar, posłanka partii Polska 2050 Szymona Hołowni, 29,8 proc.

Gdynia

Po przeliczeniu głosów oddanych we wszystkich 118 obwodach głosowania Państwowa Komisja Wyborcza podała, że na Aleksandrę Kosiorek oddano 62,49 proc. głosów. Tadeusz Szemiot uzyskał 37,51 proc. głosów.

Brzeg

W Brzegu burmistrzem została Violetta Jaskólska-Palus, która pokonała Jerzego Wrębiaka. Na Palus głosowało 6454 osób, a na Wrębiaka 4584. Palus zdobyła zatem 58,47 % głosów, a Wrębiak 41,53 %. Palus kojarzona jest przez mieszkańców ze środowiskiem lewicowym.

Przeczytaj także:

Od września dzieci ukraińskie w Polsce będą się uczyć historii na podstawie “komponentu” przygotowanego przez Ukraińców!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Duduś mówi

  Barachło wybrało barachło. Czyli nic nowego. Jaki cyrk takie małpy.

 2. EL Graniu mówi

  Napisaliście o takiej dziurze jak Brzeg ,a np. o Jeleniej Górze byłym mieście wojewódzkim to już nie.

 3. Hammurabi mówi

  Tą farsę wyborczą skomentować można parafrazą słów Kochanowskiego:
  “Cieszy mię ten rym: „Polak mądr po szkodzie”;
  Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
  Nową przypowieść Polak sobie kupi,
  Że i przed wyborami, i po wyborach głupi.”

 4. andrzej mówi

  ” GDZIE DIABEŁ I MASON NIE MOŻE TAM BABĘ POŚLĘ !!! ARMAGEDON TUŻ, TUZ !!!!

 5. Włościanka mówi

  Czy aby Polak? Ilu to obywateli nam przybyło? Prawie 1/3 we Wrocławiu? To tylko ostatni najazd. A po wojnie zza Buga? A przed przed najazdem już zjeżdżali do niemieckich fabryk w na niby naszej gospodarce? A bżydcy? A kilkanaście innych nacji? Już jesteśmy nie u siebie. Jesteśmy mniejszością. Te rozdawane pesele i paszporty.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.