UWAGA! Firma BBDO oświadcza, że nie zaprojektowała wojskowych odznaczeń z Banderą i Klaczkiwskim. Kto to zrobił?

medal z Banderą i krzyż z Klaczkiwskim/fot. screen
6

W piątek (16.09.2022) ukraińska filia firmy BBDO przysłała do naszej redakcji oświadczenie dotyczące projektu wojskowych odznaczeń z wizerunkami Stepana Bandery i Dmytra Klaczkiwskiego („Kłyma Sawura” – dowódcy UPA na Wołyniu”). W oświadczeniu, podpisanym przez dyrektora generalnego, Wiktora Iszkowa, napisano:

DBBO Ukraina oficjalnie i z pełną odpowiedzialnością stwierdza, że w żaden sposób nie jest powiązana ze stworzeniem, zaprojektowaniem, prezentacją oraz wykonywaniem jakichkolwiek innych działań związanych z odznaczeniami wojskowymi poświęconymi Stepanowi Banderze i Dmytro Klaczkiwskiemu („Kłymowi Sawurowi”). Informacje o BBDO Ukraina, przedstawione w artykule na portalu 1bpost, są całkowicie fałszywe.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Firma BBDO poprosiła nas o opublikowanie tej informacji, co niniejszym czynimy. Informację o oświadczeniu przysłanym do naszej redakcji zamieściliśmy też w obu artykułach, w których opisywaliśmy sprawę odznaczeń.

ZOBACZ: “Jesteśmy ich spadkobiercami.” Zaprezentowano projekty medali dla ukraińskich żołnierzy z wizerunkami inicjatorów ludobójstwa na Polakach!

ZOBACZ: Ukraiński portal kasuje artykuł o wojskowych odznaczeniach z wizerunkami banderowskich zbrodniarzy

Firma BBDO Ukraina zażądała też, abyśmy usunęli artykuł dotyczący odznaczeń, tak jak zrobił to portal 1bpost. To żądanie uważamy za bezzasadne. W naszych artykułach zrelacjonowaliśmy wydarzenie, które miało miejsce w ukraińskiej przestrzeni medialnej i co do którego nasuwa się kilka niepokojących pytań.

Dlaczego dopiero po publikacji na polskim portalu ukraińska filia firmy BBDO wystosowała pismo do ukraińskiego portalu, w którym dementuje informację o tym, jakoby była projektantem odznaczeń i żąda usunięcia artykułu? Dlaczego dopiero po nagłośnieniu sprawy w polskiej przestrzeni publicznej Ukraińcy zareagowali na to, co piszą Ukraińcy? Czyżby pracownicy kijowskiej filii firmy BBDO byli czytelnikami polskich, a nie ukraińskich portali? A może dopiero nagłośnienie tematu w Polsce i zrozumiałe oburzenie polskiej opinii publicznej skłoniło Ukraińców do działania?

Chronologia wygląda tak: 30 sierpnia 1bpost opublikował entuzjastyczny artykuł o projekcie medali; 13 września ukazał się relacjonujący to artykuł na wPrawo.pl; 14 września firma BBDO wysłała pismo do 1bpost (informują nas o tym w przesłanym oświadczeniu); 15 września znika artykuł z 1bpost, przy czym nie podano przyczyny jego skasowania; tego samego dnia informujemy o zniknięciu artykułu i podajemy link do zarchiwizowanej strony; 16 września firma BBDO przesyła do nas oświadczenie, w którym odcina się od projektu medali.

Cieszy nas informacja, że firma BBDO nie zaprojektowała odznaczeń z wizerunkami banderowskich ludobójców. Mieć taki projekt w portfolio to byłby wstyd. Ale niestety nie możemy obojętnie przejść wobec tego, w jaki sposób ukraiński portal 1bpost opisał sprawę odznaczeń (bez względu na to, kto je zaprojektował). Opis wyglądał tak:

To doskonały przykład utrwalania pamięci o naszych wojskowych i politycznych postaciach oraz doskonała motywacja dla żołnierzy, którym za zasługi wojskowe zostaną przyznane bardzo symboliczne odznaczenia. Najważniejszą rzeczą jest kolejne potwierdzenie tego, czyimi jesteśmy spadkobiercami i czyją chwałę militarną kontynuują nasi współcześni bohaterowie. W końcu kontynuujemy walkę, jaką Kłym Sawur i Stepan Bandera prowadzili przeciwko faszyzmowi, totalitaryzmowi i arbitralności w imię niepodległości i dobrobytu Ukrainy. Mamy nadzieję, że spodobają się te projekty.

Gdy Polska ze wszystkich sił pomaga Ukrainie w toczonej przez nią wojnie z Rosją, ukraiński portal entuzjastycznie odnosi się do dziedzictwa Stepana Bandery i Kłyma Sawura, czyli zbrodniarzy odpowiedzialnych za ludobójstwo na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Tego nie da się zamieść pod dywan usuwając artykuł ze względu na przypisanie projektu firmie, która twierdzi, że nie ma z tym projektem nic wspólnego. Czym innym jest podanie nierzetelnej informacji, a czym innym pisanie z dumą o tym, że jest się spadkobiercą sprawców ludobójstwa na Polakach. A to miało miejsce i dokumentujemy ten fakt w naszych artykułach.

Pozostaje zadać pytanie o to, kto zaprojektował odznaczenia z Banderą i Klaczkiwskim? Ktoś to zrobił, bo przecież zdjęcia tych projektów ukazały się na portalu 1bpost. Jak tam trafiły? I najważniejsze: kiedy Ukraińcy odetną się od ludobójczego banderyzmu? Nic nie usprawiedliwia gloryfikacji architektów i wykonawców ludobójstwa przeprowadzonego przez Ukraińców na Polakach. Nie usprawiedliwia tego rosyjska agresja i zbrodnie popełniane przez Rosjan na Ukrainie. Jeśli Ukraińcy chcą być po dobrej stronie mocy, muszą potępić zło.

Zobacz też:

Świadek Rzezi Wołyńskiej z apelem do polskich władz, o pomocy Ukrainie i zakłamywaniu historii!

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Nie ma sensu się ciągle spierać. Zwyczajnie, należy wydać rozporządzenie zakazujące Ukraińcom pobytu w Polsce. Vacatio legis 1 miesiąc. Za ewentualne mienie pozostawione w Polsce zwrot w gotówce na zasadach wywłaszczeń Polaków na potrzeby CPK.

 2. ubawiony mówi

  Jeden medal zaprojektowal Kaczynski
  drugi Morawiecki
  zatwierdzil Grisza Braun.

 3. z-k mówi

  Ubawiony idiota może panu Grzegorzowi Braunowi, jedynemu Posłowi Rzeczpospolitej buty czyścić, trawnik strzyc i psa na spacer wyprowadzać jeśli by się pies przypadkiem zgodził

 4. Jozef mówi

  W ciagu 30 dni maja bandrowcy i musza opuscic POLSKE… nakaz narodu POLSKI!

 5. negro mówi

  @Z K
  Znowu brak kultury wyznawców Konfy dał o sobie znać,

 6. Cyprian mówi

  I POpaprany lewak ocenia konfiarzy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.