PILNE! Ukraiński portal kasuje artykuł o wojskowych odznaczeniach z wizerunkami banderowskich zbrodniarzy

projekt krzyża z wizerunkiem Dmytro Klaczkiwskiego/ fot. screen
4

W czwartek (15.09.2022) ukraiński portal 1bpost usunął artykuł o projekcie wojskowych odznaczeń z wizerunkami banderowskich zbrodniarzy. Stało się to dwa dni po tym, jak sprawę odznaczeń opisaliśmy na naszym portalu. Według portalu 1bpos.com medal z wizerunkiem Stepana Bandery oraz krzyż z wizerunkiem Dmytro Klaczkiwskiego („Kłym Sawur”- dowódca UPA na Wołyniu) miała zaprojektować kijowska filia firmy BBDO, czyli amerykańskiej sieci agencji reklamowych.

ZOBACZ: “Jesteśmy ich spadkobiercami.” Zaprezentowano projekty medali dla ukraińskich żołnierzy z wizerunkami inicjatorów ludobójstwa na Polakach!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skasowanie artykułu to za mało, żeby zamieść sprawę pod dywan. W Internecie nic nie ginie. Poniżej znajdziecie screeny ze strony archiwizującej artykuły (po ukraińsku i po polsku) oraz link do zarchiwizowanej wersji usuniętego tekstu.

https://web.archive.org/web/20220913150339/https://1bpost.com/2022/08/bbdo-ukraine-predstavyla-eskizy-novyh-bojovyh-nagorod-zsu/

Po publikacji naszego artykułu o odznaczeniach z wizerunkami ukraińskich ludobójców pojawiły się komentarze, że jest to rosyjska prowokacja, bo to niemożliwe, żeby Ukraińcy zaprojektowali takie odznaczenia. Osoby, które pisały takie komentarze, wypierają oczywisty fakt, czyli to, że na Ukrainie gloryfikuje się sprawców ludobójstwa na Polakach. W ukraińskich miastach stoją pomniki Bandery, Szuchewycza i Klaczkiwskiego. Ich nazwiskami nazywane są ulice i obiekty użyteczności publicznej. Rok 2022 jest w obwodzie lwowskim rokiem UPA. Rok 2019 był rokiem Bandery. A niedawno polski minister został zaprowadzony do sali szpitalnej, w której wisiała banderowska flaga. Czy to też były rosyjskie prowokacje?

Usunięcie artykułu z ukraińskiego portalu nie zostało poprzedzone żadnym dementi co do zamieszczonych tam treści. Przez dwa dni po naszej publikacji była cisza, a potem artykuł zniknął. Oby zniknęły również projekty odznaczeń z wizerunkami banderowskich zbrodniarzy.

EDYCJA (16.09.2022): Niemal 2 tygodnie po publikacji (ostatni tydzień sierpnia 2022 r.) ukraińskiego portalu 1bpost.com, a zaledwie 2 dni po publikacji przez nas informacji na temat ich doniesień, zareagowała firma BBDO z siedzibą w Kijowie. Jak twierdzi dyrektor BBDO w Kijowie, Viktor Ishkov, który skontaktował się z naszą redakcją dopiero po rozejściu się informacji na temat projektów orderów w polskiej przestrzeni publicznej, poprosił redakcję portalu 1bpost.com o usunięcie publikacji. Przez niemal dwa tygodnie, czyli zanim Polacy dowiedzieli się o doniesieniach ukraińskiego portalu, w sprawie nie interweniowano. Krótko mówiąc, BBDO nie przeszkadzała publikacja – jak twierdzą – nierzetelnej informacji, którą miał podać ukraiński portal. Ishkov twierdzi, iż to nie BBDO projektowało ordery, o czym ma świadczyć m.in. skasowanie artykułu przez 1bpost.com. Gwoli rzetelności: portal wPrawo.pl poinformował o doniesieniach ukraińskiego serwisu, a skasowanie go z witryny nie załatwia sprawy, ponieważ w sieci nic nie ginie. My, gwoli rzetelności informujemy Państwa o stanowisku BBDO przesłanym do naszej redakcji. Zastanawia nas, dlaczego dopiero 2 tygodnie po zamieszczeniu artykułu na ukraińskim portalu, publikującym codziennie kilkadziesiąt tekstów (!), BBDO postanowiło zdementować informacje o – jak twierdzą – nie swoich projektach? I tak na marginesie: jak widać, jesteśmy poczytni i skuteczni.

Zobacz też:

Katarzyna TS: Oswajanie banderyzmu, czyli minister Niedzielski i flaga UPA

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Rebih mówi

  Nic podobnego. Będą je wręczać publicznie, w obecności Morawieckiego, Kaczyńskiego i Dudy i przy salwie oddanej przez Kompanię Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
  Jednak Kaczyński poprosił o trochę czasu, żeby Polaków oswoić z tematem, a Sadowy postanowił przychylić się do pokornej prośby wasala.

 2. Buran mówi

  Wszyscy trzej potrafią wydać z siebie okrzyk „слава україні, героям слава ” , co już demonstrowali.

 3. W K mówi

  @Rebih Obydwa warianty mówią, że trzeba usunąć Ukraińców z Polski, systemowo.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.