Skrócenie kwarantanny do 7 dni, testowanie w aptekach i obowiązek badania pacjentów 60+ przez lekarzy POZ. Konferencja prasowa premiera Morawieckiego i ministra Niedzielskiego [WIDEO]
W piątek (21.01.2022) premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o wprowadzeniu następujących metod walki z koronawirusem: kwarantanna zostaje skrócona do 7 dni; wprowadza się darmowe testowanie w aptekach; lekarz POZ ma obowiązek zbadać pacjenta w wieku 60+ w ciągu 48h od stwierdzenia zakażenia Covid-19.
Krótsza kwarantanna ma obowiązywać od poniedziałku (24.01.2022). Po konferencji Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z nowych rozwiązania będą wyłączone osoby obecnie przebywające na kwarantannie.
📣 W związku z pojawiającymi się pytaniami, po konferencji prasowej premiera @MorawieckiM i ministra zdrowia @a_niedzielski, informujemy, że skrócona kwarantanna (7 dni) obejmie wszystkie osoby kierowane na nią od 24.01.
Nie dotyczy to więc osób, które już są na kwarantannie.— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) January 21, 2022
Testowanie w aptekach testami antygenowymi rozpocznie się 27 stycznia, będzie finansowane przez NFZ i będzie odbywało się bez skierowania. Wyniki będą wpisywane do systemu. Apteki wykonujące testy muszą spełniać standardy bezpieczeństwa, m.in. oddzielne pomieszczenie dla testowanych.
Drugim tematem konferencji był Polski Ład. Morawiecki zapowiedział wprowadzenie zmian, dzięki którym nikt zarabiający poniżej 12 800 zł brutto nie straci na reformie podatkowej. Zmiany to: rozszerzenie preferencji dla klasy średniej na dochody z emerytur, rent, świadczeń ZUS, umów-zleceń i dla nauczycieli akademickich oraz innych zawodów stosujących inne koszty uzyskania przychodów; rozszerzenie ulgi dla samotnych rodziców; wyrównanie dla OPP korzystających z 1% podatku; dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.
Premier zapowiedział, że jeśli okaże się, iż dla osoby zarabiającej poniżej 12 800 brutto korzystniejsze byłoby rozliczenie się według starych zasad, to Urząd Skarbowy zwróci mu różnicę w rozliczeniu za 2022 rok.
Źródło informacji: Kancelaria Premiera/Facebook
Zobacz też:
MORDERCY..
Podobno w ustawie Hoca jest gwarancja 1 mld. zł na bezprzetargowe kupno testów, jeśli to prawda to przewał lepszy niż z handlarzem bronią a my za to zapłacimy, Testy „za darmo” mają nakręcić histerię i pokazać, że zakażenia rosną, choć testy nie rozróżniają wirusa, grypy, przeziębienia od C19, ale faszystowską ustawę będzie można forsować.
sznur czeka!!!
Dużo ludzi przebywa na dworcach kolejowych więc dlaczego nie tam? . Toalety, pustostany można wykorzystać do testów. A dlaczego nie.
Po co testowac? Aptekarze przerijcie to oszustwo i nie wykonujcie testow!