Skrócenie kwarantanny do 7 dni, testowanie w aptekach i obowiązek badania pacjentów 60+ przez lekarzy POZ. Konferencja prasowa premiera Morawieckiego i ministra Niedzielskiego [WIDEO]

premier Mateusz Morawiecki/ fot. screen
5

W piątek (21.01.2022) premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o wprowadzeniu następujących metod walki z koronawirusem: kwarantanna zostaje skrócona do 7 dni; wprowadza się darmowe testowanie w aptekach; lekarz POZ ma obowiązek zbadać pacjenta w wieku 60+ w ciągu 48h od stwierdzenia zakażenia Covid-19.

Krótsza kwarantanna ma obowiązywać od poniedziałku (24.01.2022). Po konferencji Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z nowych rozwiązania będą wyłączone osoby obecnie przebywające na kwarantannie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Testowanie w aptekach testami antygenowymi rozpocznie się 27 stycznia, będzie finansowane przez NFZ i będzie odbywało się bez skierowania. Wyniki będą wpisywane do systemu. Apteki wykonujące testy muszą spełniać standardy bezpieczeństwa, m.in. oddzielne pomieszczenie dla testowanych.

Drugim tematem konferencji był Polski Ład. Morawiecki zapowiedział wprowadzenie zmian, dzięki którym nikt zarabiający poniżej 12 800 zł brutto nie straci na reformie podatkowej. Zmiany to: rozszerzenie preferencji dla klasy średniej na dochody z emerytur, rent, świadczeń ZUS, umów-zleceń i dla nauczycieli akademickich oraz innych zawodów stosujących inne koszty uzyskania przychodów; rozszerzenie ulgi dla samotnych rodziców; wyrównanie dla OPP korzystających z 1% podatku; dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.

Premier zapowiedział, że jeśli okaże się, iż dla osoby zarabiającej poniżej 12 800 brutto korzystniejsze byłoby rozliczenie się według starych zasad, to Urząd Skarbowy zwróci mu różnicę w rozliczeniu za 2022 rok.

Źródło informacji: Kancelaria Premiera/Facebook

Zobacz też:

Wielka Brytania znosi nakaz maskowania i okazywania certyfikatów kowidowych. Aplauz w parlamencie po oświadczeniu Borisa Johnsona [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. finka mówi

    Podobno w ustawie Hoca jest gwarancja 1 mld. zł na bezprzetargowe kupno testów, jeśli to prawda to przewał lepszy niż z handlarzem bronią a my za to zapłacimy, Testy „za darmo” mają nakręcić histerię i pokazać, że zakażenia rosną, choć testy nie rozróżniają wirusa, grypy, przeziębienia od C19, ale faszystowską ustawę będzie można forsować.

  2. Ewa-Maria mówi

    Dużo ludzi przebywa na dworcach kolejowych więc dlaczego nie tam? . Toalety, pustostany można wykorzystać do testów. A dlaczego nie.

  3. Marek mówi

    Po co testowac? Aptekarze przerijcie to oszustwo i nie wykonujcie testow!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.