Skrócenie kwarantanny do 7 dni, testowanie w aptekach i obowiązek badania pacjentów 60+ przez lekarzy POZ. Konferencja prasowa premiera Morawieckiego i ministra Niedzielskiego [WIDEO]

premier Mateusz Morawiecki/ fot. screen
5

W piątek (21.01.2022) premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o wprowadzeniu następujących metod walki z koronawirusem: kwarantanna zostaje skrócona do 7 dni; wprowadza się darmowe testowanie w aptekach; lekarz POZ ma obowiązek zbadać pacjenta w wieku 60+ w ciągu 48h od stwierdzenia zakażenia Covid-19.

Krótsza kwarantanna ma obowiązywać od poniedziałku (24.01.2022). Po konferencji Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z nowych rozwiązania będą wyłączone osoby obecnie przebywające na kwarantannie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Testowanie w aptekach testami antygenowymi rozpocznie się 27 stycznia, będzie finansowane przez NFZ i będzie odbywało się bez skierowania. Wyniki będą wpisywane do systemu. Apteki wykonujące testy muszą spełniać standardy bezpieczeństwa, m.in. oddzielne pomieszczenie dla testowanych.

Globkurier [CPS] PL

Drugim tematem konferencji był Polski Ład. Morawiecki zapowiedział wprowadzenie zmian, dzięki którym nikt zarabiający poniżej 12 800 zł brutto nie straci na reformie podatkowej. Zmiany to: rozszerzenie preferencji dla klasy średniej na dochody z emerytur, rent, świadczeń ZUS, umów-zleceń i dla nauczycieli akademickich oraz innych zawodów stosujących inne koszty uzyskania przychodów; rozszerzenie ulgi dla samotnych rodziców; wyrównanie dla OPP korzystających z 1% podatku; dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.

Premier zapowiedział, że jeśli okaże się, iż dla osoby zarabiającej poniżej 12 800 brutto korzystniejsze byłoby rozliczenie się według starych zasad, to Urząd Skarbowy zwróci mu różnicę w rozliczeniu za 2022 rok.

Źródło informacji: Kancelaria Premiera/Facebook

Zobacz też:

Wielka Brytania znosi nakaz maskowania i okazywania certyfikatów kowidowych. Aplauz w parlamencie po oświadczeniu Borisa Johnsona [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. finka mówi

    Podobno w ustawie Hoca jest gwarancja 1 mld. zł na bezprzetargowe kupno testów, jeśli to prawda to przewał lepszy niż z handlarzem bronią a my za to zapłacimy, Testy “za darmo” mają nakręcić histerię i pokazać, że zakażenia rosną, choć testy nie rozróżniają wirusa, grypy, przeziębienia od C19, ale faszystowską ustawę będzie można forsować.

  2. Ewa-Maria mówi

    Dużo ludzi przebywa na dworcach kolejowych więc dlaczego nie tam? . Toalety, pustostany można wykorzystać do testów. A dlaczego nie.

  3. Marek mówi

    Po co testowac? Aptekarze przerijcie to oszustwo i nie wykonujcie testow!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.