SKANDAL! Wójt gminy na Dolnym Śląsku publikuje wpis z banderowskim hasłem i hajlującą dziewczynką

Dariusz Pawliszczy, wójt gminy Gromadka / Fot. Facebook
11

W latach 1939-1947 około 200 tysięcy Polaków mieszkających na Wołyniu, Zamojszczyźnie, Lubelszczyźnie, w Małopolsce Wschodniej padło ofiarą ukraińskich ludobójców, którzy dziś są gloryfikowani za naszą wschodnią granicą. Ukraińscy ludobójcy pozdrawiali się okrzykiem: “Sława Ukrainii. Herojam sława”, tzn. “Chwała Ukrainie. Chwała bohaterom”. Życzenia bożonarodzeniowe okraszone takim hasłem, na Facebook’u opublikował Dariusz Pawliszczy, wójt gminy Gromadka na Dolnym Śląsku. Co więcej wpis opatrzył zdjęciem hajlującej dziewczynki w ukraińskim stroju. Sprawa została nagłośniona przez radnego miasta Jelenia Góra Mariusza Gierusa. Organizacje rzekomo walczące z propagowaniem ideologii totalitarnych nabrały wody w usta.

PRZECZYTAJ: J. Międlar: Usłyszałem zarzuty za hasło „Polska antybanderowska”. To odwet za nową książkę i wywiady ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej? [WIDEO]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To skandaliczne, żeby pod pretekstem bożonarodzeniowych życzeń publikować wpis z pozdrowieniem ukraińskich ludobójców opatrzony zdjęciem z hajlującym dzieckiem. Przekaz jest jednoznaczny i ja jako, Polak-patriota oraz samorządowiec poczuwam się do obowiązku, aby takie zachowania publicznie piętnować – dla wPrawo.pl mówi radny Mariusz Gierus.

Takiego zachowania po prostu nie można relatywizować. Czy wyobraża Pan sobie, żeby na przykład wójt z województwa opolskiego złożył życzenia i zakończył je pozdrowieniem “heil Hitler”? Wójt Gromadki powinien przeprosić mieszkańców gminy, którą reprezentuje oraz tych, którzy jego wpisem poczuli się urażeni, w tym tych, którzy z powodu braku ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej, nie mogą zapalić zniczy na grobach swoich bliskich – dla portalu wPrawo.pl tłumaczy Mariusz Gierus i zaznacza, że o skandalu  poinformował posła Szymona Pogodę (PiS). – Wpis został zdjęty z tablicy wójta Gromadki, zatem możemy się domyślać, że interwencja poselska była skuteczna – dodaje nasz rozmówca.

Niestety niesmak pozostał, zwłaszcza, że zachowanie Pawliszczy nie jest odosobnione. W październiku 2020 roku Andrzej Duda w Kijowie przywitał się z ukraińskimi żołnierzami z hasłem, z którym na ustach, kilkadziesiąt lat temu, Ukraińcy mordowali Polaków tylko dlatego, że byli Polakami. Przykład idzie z góry.

Oczywiście w sprawie propagowania ideologii totalitarnej, którą bez wątpienia jest banderyzm, a którego emanacją jest hasło będące przedmiotem niniejszego artykułu, nie interweniują organizacje rzekomo walczące z tego typu przestępstwami, tylko namiętnie zajmują się poszukiwaniem “neonazizmu” i “antysemityzmu” wśród polskich patriotów.

My zaś zachęcamy Państwa do zapoznania się z wywiadami ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej, które w ramach autorskiego projektu realizuje Jacek Międlar, autor książki “Polska w cieniu żydostwa. Wielcy Polacy o Żydach”.

Zobacz także:

Krwawa Niedziela w Kisielinie. Świadek Danuta Kujawa o ukraińskim ludobójstwie na Polakach. „To jest nie do przebaczenia” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  To nic innego, jak poczucie bezkarności.
  Załóżmy, że taki “wójt” obraziłby uczucia muzułmanów a zwłaszcza jakiegoś muftiego w kraju muzułmańskim.
  Wówczas pewnie i ucieczka za granicę niewiele by mu pomogła, bo fatwa…
  A w Polsce? W Polsce na Polaków może pluć każdy, byle pod niebiesko białym sztandarem z takąż gwiazdą, z tęczową chorągiewką w ręku a nawet bez tych gadżetów, Sądy orzekające “w imieniu”, rzecz jasna nie dopatrzą się czynu zabronionego a ludzie… Ludzi nic ale to absolutnie nic nie obchodzi.
  Ciekawe, czy na ponad 5300 dusz zamieszkujących tą gminę, choć kilku znajdzie czas, by się oburzyć? Dać znać wójtowi, że zadarł z Polakami? A może nie ma tam Polaków? Może pierwszą i jedyną czytanką dla dzieci, jest tam “Stiepan Bandera i ja” a jako lektura nadobowiązkowa “Sotnik Burłaka i Ja”…
  Czyli orkiestra gra, zabawa trwa i nikt nie alarmuje, że statek nabiera wody. A jak już ktoś krzyknie, że tak jest, momentalnie jest okrzyczany jako ignorant, faszysta, szowinista a w najlepszym wypadku jako wariat.

 2. Tomasz mówi

  Niestety coraz więcej ludzi nie pamięta tego co miało miejsce na terenach obecnej Ukrainy a wymierzone było przeciwko narodowi Polskiemu. Często też nie wspomina się o tym dla dobra stosunków sąsiedzkich. A to błąd. Barbarzyńcy i ludobójcy ukraińscy powinni być piętnowani na każdym kroku bez względu na to ile czasu mięło od tych tragicznych wydarzeń.

 3. Halina mówi

  Należy mu się bilet na Ukrainę bez prawa powrotu do Polski.

  1. Boguslaw mówi

   Zgdza sie!
   Te same oczekiwania, ” dla dobra stosunkow sasiedzkich”, o ile mialyby byc stosowane, MUSZA DOTYCZYC OBU STRON, czy nie?!
   Po pierwsze, 200.000 ofiar na najbardziej bestialski, dla normalnego czlowieka, absolutnie NIEWYOBRAZALNE barbazynstwo i okrucienstwo, tylko dla tego, ze ofiarami byli Polakami!
   Czy to jest dla kogos przyklad: ” dobrych stosunkow sasiedzkich”!?
   Po drugie, tutaj , w Polsce, ani nie dystansujac sie jednoznacznie do bestialskich zachowan swoich zdegenerowanych ojcow, demonstruja, gdzie sie tylko da, wciaz swoje barbarzynskie uczucia!
   A spierdalac, WSZYSCY BANDYCI! Razem z tym pyzatym, tak samo zdradzieckim J(D)uda!
   Kto kaze nam trzymac u nas miliony zmij, dobrze uzbrojonych i na sygnal, gotowych, byc moze, w podobny sposob, znow nas cwiartowac, za nasza naiwna pomoc i to w naszym wlasnym kraju!
   Przeciez MY SAMI jestesmy sobie winni, ze sie na to jeszcze zgadzamy!
   To juz nie jest naiwnosc, tylko calkowita lekkomyslnosc, albo po prostu: GLUPOTA!
   Na pomoc i zyczliwosc trzeba sobie najpierw zasluzyc i zapracowac!
   Gdzie zgubilo sie tutaj znane pojecie: ZAUFANIE!
   I przed szkoda i po szkodzie, GLUPI!
   Potomkow kompletnych DEGENERATOW, obok nas, musiec teraz tolerowac! Kto i dlaczego nam to wmowil!?
   Mozna porownac z zabawa z ogniem, albo z materialem wybuchowym, przez naiwne, male dzieci!

  2. Halina mówi

   Wrogom marzy się przejęcie naszego terytorium, ale zbyt są pewni siebie i odsłaniają się na każdym kroku. Nadejdzie czas rozliczeń.

 4. W K mówi

  Granica polsko – rumuńska i polsko – węgierska umożliwi Polsce szybszy rozwój oraz rozwiąże kwestię ukraińską w Polsce.

 5. Zbigniew mówi

  To jest jakas ukrainska gmina?

 6. LoL mówi

  kolejny upaiński śmieć u władzy. skąd to się wzięło i kto na to coś głosował?

  1. Wojciech mówi

   Jak to kto? Polskie barany. Zawsze głosują albo na Niemców albo na żydów albo na Ukraińców.

  2. Gisbourne66 mówi

   Jeżeli wierzysz w tzw. demokrację to chcesz mieć dalej co masz. Jak powiedział Stalin – nieważne jak plebs głosuje, ważne kto liczy głosy.

  3. Zbigniew mówi

   Musi to byc jakas dziadowsko banderowska gmina ich jedynym sukcesem jest wlasnie ten wojt

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.