SKANDAL! Sejm przyjął uchwałę wzywającą polskie samorządy do współpracy z ukraińskimi samorządami gloryfikującymi OUN-UPA

pomnik Bandery we Lwowie/ fot. Wikipedia
16

W piątek (5.08.2022) Sejm przyjął uchwałę w sprawie nawiązania i wzmocnienia współpracy między samorządami Polski i Ukrainy. Jednocześnie Sejm odrzucił poprawkę Konfederacji, która wyłączała z tej współpracy ukraińskie samorządy gloryfikujące zbrodniarzy z OUN-UPA. Imienne wyniki głosowania nad przyjęciem poprawki Konfederacji TUTAJ.

Współpraca naszych narodów powinna odbywać się w oparciu o starą zasadę Rzeczypospolitej „wolni z wolnymi, równi z równymi”. W dziele tym nie może zabraknąć polskich i ukraińskich samorządowców. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się z apelem do wszystkich władz samorządowych w Polsce – wojewódzkich, powiatowych i gminnych – o nawiązanie współpracy z ich odpowiednikami – władzami samorządowymi walczącej z rosyjskim najazdem Ukrainy, a jeśli taka współpraca już istnieje – o jej wydatne wzmocnienie. Należy dążyć do połączenia umowami partnerskimi samorządów w Polsce z ich odpowiednikami z Ukrainy, w tym w ramach europejskiego sojuszu miast i regionów na rzecz odbudowy Ukrainy. Rezultatem zawarcia umów winno być podjęcie współpracy, udzielenie pomocy obecnie, a następnie – jeśli warunki na to pozwolą – regularne spotkania kierownictw wszystkich wyżej wymienionych jednostek samorządowych – czytamy w uchwale. Pełna treść uchwały TUTAJ.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odrzucona poprawka Konfederacji miała następujące brzmienie: Pozostając w zgodzie z prawdą historyczną nie możemy jednak zapomnieć o zbrodniach dokonanych przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Dlatego z przywilejów współpracy powinny zostać wyłączone ukraińskie jednostki samorządu terytorialnego, które uhonorowały zbrodniarzy odpowiedzialnych za ludobójstwo na Polakach w latach 1943-45. W gremium odpowiedzialnych za zabrodnie, a dyskredytujących współpracę samorządu, należy wymienić w szczególności: Stepana Banderę, Romana Szuchewycza, Dmytro Doncowa oraz Dmytro Klaczkiwskiego. Poprzez uhonorowanie rozumiane jest: nadanie imienia stadionu lub innego obiektu użyteczności publicznej ww. zbrodniarzom, nazw ulic, honorowego obywatelstwa, postawienie im pomników, itp.

W związku z odrzuceniem powyższej poprawki, najpierw przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisję Spraw Zagranicznych, a potem przez Sejm RP, Konfederacja – jako jedyne ugrupowanie parlamentarne – głosowała przeciw uchwale. Imienne wyniki glosowania TUTAJ.

Mój komentarz: Stało się to, co przewidywałam, czyli Polacy są zmuszani do zaakceptowania banderyzmu, a Ukraińcy mogą bez przeszkód czcić swoich „herojów”. Sejm RP nawołuje do współpracy z ukraińskimi samorządami gloryfikującymi zbrodniarzy z OUN-UPA. Odrzucenie poprawki Konfederacji oznacza, że jest to działanie w pełni świadome i celowe. A to oznacza, że Sejm RP stanął właśnie po stronie ukraińskich  zbrodniarzy i napluł w twarz polskim ofiarom.

Gdy w marcu 2021 roku Rada Miejska Tarnopola zdecydowała o nadaniu Stadionowi Miejskiemu imienia Romana Szuchewycza, prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk, zawiesił współpracę partnerską z tym miastem argumentując, że nie może przejść do porządku dziennego nad brakiem poszanowania dla bezbronnych ofiar narodowości polskiej, a każda inicjatywa dotycząca gloryfikacji zbrodniarzy wojennych rodzi następstwa. Mer Tarnopola, Serhij Nadal, odparły, że nazwa stadionu nie zostanie zmieniona, a Szuchewycz może być przykładem dla wszystkich współczesnych Ukraińców, przede wszystkim dla młodzieży. – Życzymy wszystkim zwycięstwa, życzymy wszystkim, by byli jak Roman Szuchewycz – oświadczył mer Tarnopola.

ZOBACZ: Ukraiński zbrodniarz patronem stadionu w Tarnopolu. Protest ambasadorów Polski i Izraela

ZOBACZ: Brawo! Zamość zawiesza współpracę z Tarnopolem w odpowiedzi na gloryfikację ukraińskiego zbrodniarza

ZOBACZ: Tarnopol nie wycofa się z uhonorowania zbrodniarza: „Życzymy wszystkim, by byli jak Roman Szuchewycz”

Co ma zrobić prezydent Zamościa po dzisiejszej uchwale Sejmu? Ma nawiązać współpracę z Tarnopolem, którego mer życzy wszystkim, żeby „byli jak Roman Szuchewycz”. Doczekaliśmy czasów, w których Sejm RP daje przyzwolenie na gloryfikację ludobójców narodu polskiego. Normalnemu człowiekowi po prostu nie mieści się to w głowie. Takiej bezmyślności i podłości jeszcze nie było. Hańba!

Źródło informacji: sejm.gov.pl, Twitter

Zobacz też:

Katarzyna TS: Gdzie jest prezydent?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Flex mówi

  Cóż, „nasi” politycy to jak widać i czuć – używane, ciasne ukraińskie stringi!

 2. verizanus mówi

  Ciekawe jak argumentowali odrzucenie tej poprawki Konfederacji?
  W sumie ta ustawa to skutek przegranych wyborów przez prawicę patriotyczną

 3. Hammurabi mówi

  W sumie czegóż się spodziewać po teatrze marionetek do głosowania? To królestwo już nie jest „zginienia bliskie”. Ono na naszych oczach ginie, a jedynie Konfederacja „gra larum”…
  dlaczego aż tak pesymistycznie?
  A dlatego, że udało mi się wyskoczyć na tydzień nad polskie(?) morze i w szoku jestem.
  Wszędzie Ukraińcy. Plażą pełna „inwalidów i kalek” (kilku nawet w zaawansowanej „ciąży”) co to do broni się nie nadają, za to świetnie sobie radzą z opróżnianiem kolejnych piw i stakanów wódki pomimo morderczego upału. Na uliczkach słychać wyłącznie ukraińskie nawoływania, śmiechy i widać całe ich stada migrujące pomiędzy sklepami a knajpami. Owszem widziałem nawet ukraińskie przedszkole – lub jak kto woli „ochronkę” – gdzie grupką dzieciaków opiekowały się dwie kobiety. W upalną noc, około trzeciej ci sami „biedacy” z gromkim śpiewem na kwatery wracają…
  Jak to leciało?
  Nie orzą, nie sieją a żyją… Żyją na pana, pani i mój koszt a te namawiane do jeszcze bardziej „owocnej” współpracy samorządy, ze skór wyskakują na zasadzie zastaw się a postaw by niczego im nie brakło. Jak to zauważył rzecznik – niedorzecznik MSZ niejaki Jasina „jesteśmy tutaj sługami narodu ukraińskiego i jego próśb”.

 4. Ewa-Maria mówi

  I co mamy zrobić ? Jak najszybciej bandę łotrów odsunąć od władzy. Musimy się zmobilizować i pogonić tych co nam zgotowali taką Polskę.

 5. Hammurabi mówi

  @Ewa-Maria
  Nawet jeśli Polacy zaczęliby tworzyć roztwór nasycony, to brak ośrodków krystalizacji jaki tworzą patriotyczne elity uniemożliwia mobilizację i zjednoczenie. Wiedzieli o tym Niemcy, wiedzieli Rosjanie mordując polskie ziemiaństwo i inteligencję. Te niepowetowane straty, dziś przynoszą gorzkie owoce. To jest przyczyna dzisiejszej dominacji śmieci i odpadków ludzkich w sejmie, senacie i lokalnych samorządach.

 6. zagłoba sum mówi

  Od lat piszę, ze centrum ANTYpolskiej działalności jest w okrągłym budynku przy ul. Wiejskiej w Warszawie!.. Bez znaczenia, jak banda zdrajców i agentów obcych i wrogich ośrodkó jest aktualnie prxy korycie ale takiego sq.,,.yństwa, jak od 2015 jeszcze chyba nigdy nie było!.. A motłoch klaszcze tej bandzie…

 7. Flex mówi

  @Hammurabi W niektórych regionach oraz metropoliach i zakładach pracy mamy do czynienia już nie z roztworem nasyconym, ale wręcz przesyconym. Tyle, że z drugiej strony, a my jesteśmy coraz bardziej rozcięńczani. W naszym przypadku na zalążki krystalizacji bym nie liczył, natomiast w ich przypadku może nastąpić burzliwa reakcja jak po wrzuceniu do przegrzanej cieczy porowatych zalążków wrzenia. Historia kresowej, wspólnej koegzystencji uczy, że Ukraińcy by zachować swoją tożsamość potrafili się świetnie organizować, tworzyć spółdzielczość, jednoczyć wokół jakichś idei (nie zawsze słusznych) itd. W tym zakresie judzeni przeciw sobie od lat Polacy tylko czekają na pretekst by skoczyć sobie do gardeł. Na wczasy z rodziną jako prostego robola mnie nie stać, więc kilka obserwacji z mojego miejsca pracy. Gdy się kilka lat temu zatrudniłem, pracowało kilka rodzin ukraińskich wtopionych między Polaków. Obecnie to już my jesteśmy wtopieni między nich. Do tego stopnia, że zaczynają się niesnaski o możliwość dojazdu do pracy itp. problemy codziennej koegzystencji. Tylko patrzeć, jak zacznie się wypieranie młodych Polaków na emigrację, wzmocnione fatalną polityką gospodarczą bandy czworga. Za rok oni dalej będą rządzić, a odcięte od TVPIS ugrupowania patriotyczne co najwyżej trochę zwiększą „swój stan posiadania. Internet nie zastąpi w kampanii wyborczej ogólnodostępnych mass mediów!

 8. Hammurabi mówi

  @Flex
  Dlatego tak ważne staje się obecnie godzenie zwaśnionych i ciągłe nagłaśnianie ocierających się o zdradę stanu działań rządu z jednej strony a ekonomicznego sabotażu tzw. „opozycji” z drugiej.
  Na to powinna się nałożyć wyraźna niechęć społeczeństwa wobec ukrów, objawiana na każdym kroku a zwłaszcza wobec bezmózgich ameb ułatwiających im pasożytowanie na Polsce i Polakach.
  To tak, jak ze wskazaniem drogi. Pytający ukr powinien zostać skierowany w przeciwną do celu stronę. Rozumiesz?

 9. ubawiony mówi

  A kto zmusi prawdziwego Polaka ,katolika bedacego prezydentem mista burmistrzem wojtem do wspolpracy z samorzadmi popierajacymi banderowcow?

 10. Flex PS mówi

  @Ubawiony Niestety jest taka „siła”. Nazywa się pieniądze oraz partyjniacka lojalność połączona z obawą o poparcie zapewniające stołek. Kupa samorządów liczy na celową extra kasę z budżetu centralnego.

 11. Shadow mówi

  A to sukinsyny. Oni chyba wiedzą, że żadnych wyborów nie będzie, bo jadą po bandzie, zgodnie z zasadą po nas choćby potop. Biorą łajzy pod buta wszystkich i wszystko. chyba jedynym ratunkiem byłoby wypierniczenie tego cyrku w powietrze, razem z zawartością. W przeciwnym razie sprzedajne cyrkowe szmaty, będą się instalować gdzie się da i rozwalać w pył, co się da.

 12. myramid mówi

  Wzruszające… Gnojek, który raptem kilka miesięcy temu wyzywał od skur******** ludzi, którzy przypominali o Rzezi Wołyńskiej, dziś „ubolewa”, że jakaś „poprawkę” związaną z tematem zbanderyzowany sejm odrzucił…
  Śmiechu warte to wszystko.

 13. anonim mówi

  Teraz widać kto nami rządzi – ukrofilska polskojęzyczna jaczejka udająca Polaków. Czyli polin a teraz na dokładke ukropolin zaczyna być faktem. Żydzi mszczą się na Polakach za wygraną Bitwę Warszawską i za nienawiść Polaków do komunizmu.

 14. AntyPO✡PiS mówi

  Faktem jest, że w Polsce rządzą „polskojęzyczni”, czyli potomkowie Ukraińców i żydów, których rodzice, dziadkowie większości przypadków przyjechali po 1945 roku do Polski na sowieckich czołgach! Oni nienawidzą polskości, polskich patriotów – w szczególności polskich narodowców. Dlatego chcą przekształcić Polskę w żydowsko-ukraiński👹🔯UkroPolin, gdzie Polak będzie obywatelem drugiej kategorii.

  Niestety większość Polaków się biernie przygląda, jak żydokomuna z PO✡PiS-u ukrainizuje Polskę!!! Taka jest smutna prawda!

 15. MAREK mówi

  Polacy dalej w amoku nie przyjmują do wiadomości, że wszystkie partie i ich obecne mutacje oraz wszyscy politycy, którzy pojawili się na scenie politycznej w ich szeregach po mafijnych antypolskich agenturalnych knowaniach w Magdalence to antypolska koalicja zdrajców i agentów.

  Ta medialna zaplanowana „walka polityczna” to teatr dla naiwnych, aby bez względu kto sprawuje władzę po tych knowaniach pod menorą zalewanych wódą z września 1988, można było bezkarnie realizować plan okradania, poniżania oraz niszczenia Polski i Polaków.

 16. Historyk mówi

  Jakiej drugiej? Czwartej, a dokładnie ostatniej, bo na pochyłe drzewo każda koza wejdzie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.