Petycja ws. odebrania Orderu Orła Białego byłemu kanclerzowi Niemiec

7

Fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu utworzyła petycję skierowaną do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, w której żąda odebrania Orderu Orła Białego byłemu kanclerzowi Niemiec, Gerhardowi Schröderowi.

Ośrodek, którego prezesem jest szczeciński radny Dariusz Matecki (Solidarna Polska), wskazuje na powiązania Schrödera z rosyjskim establishmentem i prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem.
Po rosyjskiej napaści na Ukrainę w lutym 2022 roku nie skrytykował działań wojennych i nie zrezygnował ze stanowisk w rosyjskich spółkach – czytamy w petycji, pod którą TUTAJ można się podpisać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na marginesie, liczymy na podobny apel o odebranie Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Janowi Tomaszowi Grossowi, autorowi paszkwili przypisujących Polakom niemieckie zbrodnie na żydach.

Treść petycji:

Szanowny Panie Prezydencie,
Na podstawie art. 63 Konstytucji RP oraz art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o petycjach, działając w interesie publicznym składamy niniejszą petycję z żądaniem pozbawienia Orderu Orła Białego Gerharda Schrödera. Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 16 października 1992 roku o orderach i odznaczeniach Order Orła Białego jest najwyższym orderem Rzeczypospolitej Polskiej nadawanym „za znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej”.

Gerhard Schröder to były kanclerz Niemiec, od lat powiązany z rosyjskim establishmentem i Władimirem Putinem. W ostatnich tygodniach urzędowania podpisał z Rosją umowę o budowie gazociągu Nord Stream, omijającego m.in. Polskę i Ukrainę. Po ustąpieniu z urzędu zasiadł w radzie nadzorczej konsorcjum Nord Stream AG. Od 2017 jest także szefem rady dyrektorów w rosyjskim koncernie naftowym „Rosnieft”.

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę w lutym 2022 roku nie skrytykował działań wojennych i nie zrezygnował ze stanowisk w rosyjskich spółkach. 9 marca prokuratura w Hanowerze złożyła wniosek do prokuratora generalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe o postawienie byłego kanclerza w stan oskarżenia za zbrodnie przeciwko ludzkości.

Według art. 36 ust. 1 ustawy o orderach i odznaczeniach to Prezydent może podjąć decyzję o pozbawieniu orderów i odznaczeń m.in. w razie stwierdzenia, że odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu lub odznaczenia. Uważamy, że przytoczone powyżej powody wystarczająco uzasadniają podjęcie takiej decyzji.

Prezes OMA o petycji:

Petycję można podpisać pod adresem:
➜ https://petycja-schroeder.pl/

Przeczytaj także:

„W Polsce trzeba ścigać za gloryfikację banderowców!” Wywiad z Dariuszem Mateckim ze Zjednoczonej Prawicy

Katarzyna TS: Uchodźcy czy przesiedleńcy?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Rebih mówi

  Poprawność polityczna w amoku. Nie skrytykował tak jak wszyscy, nie potępił jak wszyscy, nie odciął się tak jak wszyscy…. Znaczy…. Myśli samodzielnie, ma zbyt dużo osobistej odwagi, nie podporządkowuje się zaleceniom Centrali… Zniszczyć kontrrewolucjonistę!

 2. z-k mówi

  Czy ośrodek monitorowania nie wymonitorował większych antypolskich kanalii niż takiego co tylko nie potępił Putina? Kto ten order rozdaje tak licznemu badziewiu?

 3. Hammurabi mówi

  Wystarczy sobie wyszukać listę oznaczonych tym orderem…
  Wystarczy, by prawdziwie zasłużeni, uczciwi i szlachetni ludzie wyróżnieni tym zdewaluowanym orderem publicznie zwrócili go „nadawcy” a w imieniu zmarłych i tych którym przyznano order pośmiertnie uczyniły to rodziny.
  Cóż to za honor oglądać swoje nazwisko, w otoczeniu geremków, balcerowiczów, bieleckich, michników, mazowieckich, brzezińskich buzków?
  Chciałbym móc zobaczyć reakcję rotmistrza Pileckiego na wieść, że jego nazwisko figuruje np. obok Michnika… Brakuje jeszcze do tej menażerii Jaruzelskiego, Rokosowskiego a może nawet Morela…

 4. Piotr R. mówi

  Po co reklamować pisowska kanalię ….

 5. Krzysiek mówi

  Przecież to wasz prorosyjski idol cwaniaczki opłacane ruskimi rublami. Stańcie za nim murem.

 6. Ewa-Maria mówi

  Już widzę jak Duduś odbierze order. Raban zrobiłby się na cały eurokołchoz. Faktem jest że to ostatnia jego kadencja więc olewa wszystko i wszystkich. Zapewnie szykują dla niego jakieś stanowisko toteż zawetował lex Czernek , tak ważną ustawę. Teraz wszelkiej maści wywrotowcy będą mogli bez problemu 'edukować’ dzieci po swojemu.

 7. Adam mówi

  Ten order zostal przyznany największym zdrajcom Polski przez co jego wartość jest żadna.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.