„Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców”. Prokuratura umorzyła postępowanie przeciw Grossowi

Jan T. Gross/fot. youtube
0

We wtorek (26.11.2019) Prokuratura Okręgowa w Katowicach umorzyła postępowanie przeciwko Janowi T. Grossowi uznając, że stwierdzenie „Polacy zamordowali więcej Żydów niż Niemców” nie znieważa narodu polskiego. O decyzji poinformowała rzecznik prokuratury Marta Zawada-Dybek.

W toczącym się od 2015 roku postępowaniu zgromadzono ekspertyzy i informacje z Głównej i Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także opinie biegłych. – Wynika z nich, że nie ma jednoznacznych i przekonywujących danych dotyczących liczby osób narodowości niemieckiej i żydowskiej, które poniosły śmierć wskutek działań Polaków podczas II wojny światowej. Kwestia oszacowania liczby ofiar pozostaje wciąż w sferze badań historyków i do dziś rodzi wiele kontrowersji i polemik o charakterze naukowym – powiedziała Zawada-Dybek.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wyjaśniła, że powołany przez prokuraturę biegły historyk, dr Piotr Gontarczyk, wskazał w wydanej ekspertyzie, że nie istnieją wiarygodne badania naukowe, które potwierdzałyby, iż Polacy zabili w czasie wojny więcej Żydów niż Niemców. Jednocześnie Gontarczyk wskazał, że nie ma możliwości jednoznacznego wykazania, iż taka opinia jest nieprawdziwa. – Zadaniem prokuratury nie jest natomiast rozstrzyganie sporów o charakterze historycznym – oświadczyła Zawada-Dybek.

Mój komentarz: Wiecie jaki będzie efekt tej decyzji prokuratury? Światowa opinia publiczna uzna, że Gross ma rację, a Polacy to współsprawcy Holokaustu, którzy nie walczyli z Niemcami, tylko zajmowali się mordowaniem Żydów. Co z tego, że prokuratura tłumaczy swoją decyzję brakiem wiarygodnych danych o liczbie ofiar i tym, że nie jest władna rozstrzygać sporów historycznych. W świat pójdzie przekaz, że Gross powiedział prawdę twierdząc, iż „Polacy zamordowali więcej Żydów niż Niemców”. Z czasem opinia zostanie przerobiona na „Polacy zabili więcej Żydów niż Niemcy”. I będziemy już nie współsprawcą (jak oskarża się Polaków dziś), ale sprawcą Holokaustu w miejsce Niemców, którzy zostali skutecznie ukryci w holokaustowej narracji dzięki używaniu określenia „naziści”.

Źródło informacji i cytatów: PAP

Zobacz też:

Katarzyna TS: Żydzi pokazali, kto tu rządzi

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.