„W Polsce trzeba ścigać za gloryfikację banderowców!” Wywiad z Dariuszem Mateckim ze Zjednoczonej Prawicy

Dariusz Matecki / Fot. YouTube
11

O pracy w Radzie Miasta, germanizacji Szczecina, banderyzacji Ukrainy, antypolonizmie w Izraelu i koalicji Wolność-Ruch Narodowy z Dariuszem Mateckim (Zjednoczona Prawica), radnym miasta Szczecin, rozmawia Jacek Międlar.
 
Jacek Międlar (wPrawo.pl): Darku, jak się czujesz w roli radnego miasta Szczecina?

Dariusz Matecki (Zjednoczona Prawica): Doskonale. Ze Szczecinem jestem związany niemal całe życie. Nareszcie mam okazję działać lokalnie, samorządowo. Liczba moich interpelacji dobija niemal setki, co stanowi prawie połowę wszystkich interpelacji w całej radzie miasta. Spotykam się z mieszkańcami, utrzymuję z nimi stały kontakt, zbieram informacje, nagrywam ich i interweniuję w ich sprawach.

Jak na co dzień wygląda praca radnego? Ograniczasz się tylko do tych obowiązków czy dodatkowo pracujesz zawodowo?

Zarobek radnego wynosi około 2500 złotych netto. W moim wypadku to nie wystarcza, żeby się utrzymać, dlatego dodatkowo prowadzę bloga, kanał na YouTube, na którym w dniu wczorajszym zostało zablokowane zarabianie i prowadzę inną aktywność zawodową. Zaznaczę, że uczciwe wykonywanie obowiązków radnego to praca na pełny etat, dlatego głównie temu poświęcam swój czas. W Szczecinie jesteśmy w opozycji. Tutaj rządzi koalicja „bezpartyjnych”, w istocie będąca partią byłych polityków z PO i SLD. Poza interpelacjami i projektami, które i tak mają marne szanse na przejście oraz poza nagłaśnianiem problemów i kontrolą nad działaniami prezydenta, niewiele możemy zrobić.

Z jakimi problemami głównie spotykają się mieszkańcy Szczecina?

Z wielkimi kłopotami borykają się niepełnosprawni. Brakuje przystanków dostosowanych do osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Zamykane są biblioteki. Niektóre osiedla są w opłakanym stanie. To sprawy przyziemne, ale – co oczywiste – dla mieszkańców bardzo istotne.

Szczecin boryka się z problemem germanizacji?

Tutaj nie ma germanizacji jako takiej, bo po II wojnie światowej niemal wszyscy Niemcy wynieśli się z miasta. Jedyną germanizacją z jaką się spotykamy jest ta, która siedzi w głowach niektórych polityków. Na przykład na sesji rady miasta decydowaliśmy o nazwie jednego z rond. Mieliśmy do wyboru zgłoszonego przez Bartłomieja Ilcewicza ze Związku Żołnierzy NSZ – kapitana Lecha Neymana, żołnierza NSZ zakatowanego w więzieniu mokotowskim, którego ciało zidentyfikowano dopiero w ubiegłym roku, a który był autorem koncepcji oparcia granicy polskiej na Odrze i Nysie Łużyckiej. Jeszcze przed wyborami samorządowymi zapadło porozumienie między radnymi, którzy zdecydowali, że rondo będzie nosiło jego imię. Tak się niestety nie stało, ponieważ w momencie, gdy aktualny prezydent miasta Piotr Krzystek wszedł w koalicję z Nowoczesną i Platformą, to nagle pojawiła się druga kandydatura polskiej tłumaczki, która wyszła za Niemca i w XIX wieku mieszkała w Szczecinie. Oczywiście głosami „bezpartyjnych” przegłosowano tę drugą kandydaturę. Podczas tej debaty z ust wiceprzewodniczącego rady miasta Marcina Biskupskiego (PO) padły znamienne słowa, że „w Szczecinie będziemy czcić Niemców, ponieważ Niemcy tutaj dłużej urzędowali niż Polacy”. Za takie słowa ten człowiek powinien wylecieć z rady miasta! Są także takie osoby, które pracują w fundacjach finansowanych przez Niemców i próbują odbudowywać np. postniemieckie pomniki. Jeśli mówimy o germanizacji w Szczecinie to w takiej odsłonie.

Po śmierci Pawła Adamowicza słychać jak polskie samorządy chcą zaprowadzić w szkołach „lekcje o mowie nienawiści”, a wraz z nimi homopropagandę i wiele innych postulatów, które należy identyfikować z marksizmem kulturowym. W jaki sposób Ty jako radny będziesz przeciwdziałał?

Stosunkowo niedawno, mimo iż jestem członkiem Solidarnej Polski, z działaczami Młodzieży Wszechpolskiej i Kolibra, z którymi w Szczecinie tworzymy „koalicję” środowisk patriotycznych, w kuratorium oświaty interweniowaliśmy w sprawie Tęczowych Piątków. Domagaliśmy się informacji, które szkoły organizują tego typu zajęcia oraz naciskaliśmy, by to nie szkoły a rodzice decydowali o zakresie nauczania w szkołach, do których chodzą ich dzieci. Tego samego dnia, do wszystkich szkół rozesłałem e-maile z informacją, żeby dyrektorzy spodziewali się, że rodzice, których dzieci uczestniczyły w tego typu lekcjach, mogą się domagać wyjaśnień, a nawet pozywać takie szkoły. Wielu dyrektorów szczecińskich szkół odpowiedziało mi, że Tęczowe Piątki ostatecznie się nie odbyły lub w ostatniej chwili zostały odwołane. Jak widać, ta forma nacisku przyniosła efekty. Co do samej „mowy nienawiści”… W istocie nie ma czegoś takiego jak „mowa nienawiści”. W przestrzeni publicznej pojawiają się wypowiedzi znieważające czy nawoływanie do zamordowania kogoś. Od kiedy zaangażowałem się w kampanię samorządową w Warszawie, co chwilę otrzymuję takie wiadomości, a Gazeta Wyborcza systematycznie mnie szkaluje. Połowa komentarzy pod tymi artykułami nadaje się do zgłoszenia do prokuratury. Z tego typu zjawiskiem należy oczywiście walczyć, ale nie ramię w ramię z takimi organizacjami jak: Nigdy Więcej, Stop Homofobii, OMZRiK i tymi organizacjami, które Ciebie podają za przykład najgorszego z najgorszych.

PRZECZYTAJ: NOWE FAKTY! Prokurator usprawiedliwił promocję banderyzmu, a oskarżył za antybanderowskie wlepki. Sprawę przekazujemy do Ziobry

W odpowiedzi na te zniewagi, dehumanizację i nawoływanie do popełnienia przestępstwa założyłeś Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu. W jaki sposób ten ośrodek będzie funkcjonował?

Na chwilę obecną założyłem fanpage na Facebook’u i konto na Twitterze, co zostało przyjęte z dużym entuzjazmem. W tej chwili działa Reduta Dobrego Imienia, która głównie zajmuje się wyłapywaniem publikacji zagranicznych, gdzie jest mowa o „polskich obozach koncentracyjnych”. Działa Polska Fundacja Narodowa, jednak niektóre z ich akcji są mocno nietrafione. Aktualnie zastanawiam się jak sformalizować OMA, tak by skutecznie mógł działać przez długie lata. Zastanawiam się albo nad stowarzyszeniem, albo nad fundacją. Ta organizacja ma udowadniać, że nienawiść płynie zwłaszcza ze strony środowisk lewicowych, jednocześnie zgłaszając do prokuratury tych, którzy będą nawoływali do nienawiści na Polakach.

Ponadto zależy mi, by na stronie OMA pisać o tym co dziś dzieje z prawdą o Rzezi Wołyńskiej na terenie Ukrainy. Wczoraj prof. Szwagrzyk kolejny raz stwierdził, że Ukraina jest jedynym państwem, która nie dopuszcza ekshumacji polskich obywateli na swoim terenie. Już w 2017 roku ukraiński odpowiednik Instytutu Pamięci Narodowej zachwalał zakaz ekshumacji i do dzisiaj takich ekshumacji tam nie ma. To że na Ukrainie powstają kolejne pomniki Bandery, to że lwy na cmentarzu Orląt Lwowskich są zasłaniane paździerzowymi dechami… Z tym trzeba walczyć i te skandale nagłaśniać! Zdaję sobie sprawę, że moje stanowisko może się nie spotkać z poklaskiem opcji politycznej, z której się wywodzę, ale nie mam wątpliwości, że banderyzacja jest skrajnym, ukraińskim antypolonizmem. Temat Wołynia nie został zamknięty, zwłaszcza że nikt z Ukraińców nie został rozliczony, a mordercy są gloryfikowani. Niedawno zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego niszczący do końca nowelizację ustawy o IPN, mówiący że nie można już skazywać za gloryfikowanie banderyzmu.

Jesteś radnym z ramienia Zjednoczonej prawicy. W sprawie Wołynia wypowiadasz się w zupełnie odmienny sposób niż parlamentarzyści z PiS, współpracujesz z MW… Czy z tego tytułu spotykasz się z krytyką ze strony swoich partyjnych kolegów?

W szeregach Zjednoczonej Prawicy jest sporo osób walczących o prawdę. Mam nadzieję, że w sprawie Ukrainy uda nam się przebić do głównego, partyjnego nurtu. Niedawno senator Golba (Solidarna Polska) walczył w obronie jednego z pomników upamiętniającego Polaków walczących z oddziałami UPA. Jestem zwolennikiem poszerzania współpracy po prawej stronie. Liczę na normalizację prawa aborcyjnego, czyli zakaz mordowania nienarodzonych dzieci ze względu na chorobę. To są poglądy, które wynikają z mojej wiary katolickiej, z tego co czuję w sercu. Jeszcze nie spotkałem się z tym, że ktoś ze Zjednoczonej Prawicy zabraniał mi cokolwiek mówić.

Skąd się bierze filoukraińska narracja i zgoda na liberalną ustawę aborcyjną w PiS?

To nie jest pytanie do mnie. Trzeba by pytać wysoko postawionych polityków PiS. W mojej ocenie, mimo iż jestem przeciwnikiem polityki, którą nasi wschodni sąsiedzi prowadzą względem Polski, sprawa Ukrainy może mieć związek z Rosją. Ja uważam, że dziś, największym zagrożeniem dla Polski jest Rosja. To zagrożenie rzeczywiste, co widać na przykładzie Gruzji czy Ukrainy. To może być wytłumaczenie, dlaczego Ukraina jest wspierana przez Polskę, dlaczego jest strefą buforową i jest wspierana przez polityków PiS.

PRZECZYTAJ: K. Żabierek: Prawdziwy obraz banderyzmu

A co z imperializmem amerykańsko-izraelskim?

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych Stany Zjednoczone są najważniejszym partnerem. Wielu Polaków to zwolennicy stacjonowania wojsk amerykańskich w naszym kraju. Wiem, że ty, podobnie jak wielu narodowców, jesteś tego przeciwnikiem.

Izrael to państwo, które z przestrzeganiem praw człowieka ma potworne problemy. Ponadto wśród Żydów jest bardzo mocno rozwinięty antypolonizm. Widać to chociażby w gazetach izraelskich, gdzie Polacy są przedstawiani jako najgorsi antysemici, którzy mordowali Żydów na równi z Niemcami. Odnoszę wrażenie, że w tej kwestii jesteśmy w sytuacji bez wyjścia, ponieważ nie mamy wpływu na to co się dzieje w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, bo nie mamy wpływu na naukę. Nasi historycy nie wywierają wielkiego wpływu na myślenie Amerykanów czy Żydów. Taki Tomasz Gross jest lansowany w mediach głównego nurtu i przebija się ze swoją kłamliwą narracją, a polscy naukowcy niestety nie potrafią się z tym przebić.

Tym samym dowodzisz, że ciężko mówić o partnerstwie pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi i Izraelem.

W kategoriach polityki zagranicznej w ogóle ciężko mówić o prawdziwym partnerstwie pomiędzy mocarstwem a mniejszym państwem. Czechy lub Włochy mają dość podobne podejście… USA to największe światowe mocarstwo, a my jesteśmy małym państwem w Europie. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę, i równocześnie balansować politykę zagraniczną tak byśmy mieli jak najwięcej korzyści z tych kontaktów, a nie udostępniać tylko swoje tereny np. na debaty o Bliskim Wschodzie.

Czemu w taki razie ma służyć spotkanie reprezentantów Grupy Wyszehradzkiej na terenie Izraela?

Nie mam pojęcia. Kiedyś było posiedzenie rady ministrów na terenie Izraela.

W Polsce zrodziła się szeroka koalicja partii Wolność i Ruchu Narodowego, do której dołączył Grzegorz Braun i Kaja Godek. Jak zapatrujesz się na ten polityczny twór.

Miałem propozycję, żeby do niego dołączyć, ale ja w polityce stawiam przede wszystkim na lojalność względem osób, z którymi współpracuję. Jak się pewnie domyślasz, wiele idei i postulatów głoszonych przez członków tej koalicji jest mi bliskich i życzę im jak najlepiej, żeby odebrali jak najwięcej głosów Koalicji Obywatelskiej, Biedroniowi i SLD, a jak najmniej Zjednoczonej Prawicy.

Kto Ci złożył propozycję przystąpienia do koalicji?

Nie mogę tego zdradzić. Powiem tylko, że uczyniło to jedno ze środowisk tworzących koalicję. Czekam na kolejne osoby, które chcą dołączyć do koalicji. Pan Gwiazdowski, pan Marek Jurek – europoseł, którego niezmiernie szanuję za postawę…

Marek Jurek zadeklarował, że na pewno z Ruchem Narodowym nie będzie startował w wyborach.

Zatem może wystartuje z Markiem Jakubiakiem czy profesorem Gwiazdowskim. Poglądy Marka Jurka są mi bardzo bliskie, szczególnie jeśli chodzi o obronę życia.

Polityczne plany Marka Jakubiaka o tworzeniu nowej siły politycznej to dobra decyzja czy rozbijanie – mówiąc językiem michnikowszczyzny – skrajnie prawej strony?

Każdy ma swoje poglądy. Jeśli Jakubiak uważa, że Polska nie powinna wychodzić z Unii Europejskiej, że Polska powinna UE reformować od środka razem z innymi ugrupowaniami konserwatywnymi, a koalicja antysystemowa jest za całkowitym wyjściem Polski z UE, to jak oni się mają dogadać? Przecież to podstawowa kwestii w zbliżających się wyborach. Dla mnie osobiście te wybory nie są ważne. Przyszli europosłowie to ludzie, którzy się dostaną na stołki i będą zarabiać kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Ważne, żeby było tam jak najwięcej osób z PiS-u i na prawo od PiS-u. Żeby to byli ludzie, którzy nie chcą przekazywania UE coraz większych kompetencji.

Polska w UE czy poza jej strukturami? Główna narracja Twojej opcji politycznej mówi o Polsce potrzebnej UE i UE potrzebnej Polsce.

Wyjście z UE to potężne koszty, które ciężko policzyć. Bliżej mi jest do poglądów Marka Jakubiaka, który mówi o potrzebie reformy UE, wszak bardzo sceptycznie jestem nastawiony do UE w obecnym kształcie, która np. stawia nam warunki ws. reformy sądownictwa czy wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej. UE w tej chwili to główny czynnik blokujący reformy w Polsce i broniący komunistyczne elity.

Przeczytaj także:

NASZ WYWIAD! Jayda Fransen na wolności! „Chcieli mnie zabić za walkę z islamskimi pedofilami!” O więzieniu, przyszłości Wielkiej Brytanii i atakach na Polskę

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Tomasz mówi

  Ej, Jacek.
  W wywiadzie Darek Matecki nigdzie nie porusza kwestii “ścigania za gloryfikację banderowców”.
  Trochę naciągnąłeś tytuł?
  Sama istota bardzo przecież ważna – musimy u NAS penalizować banderowców, na to co robią na Ukrainie, nie mamy praktycznie żadnego wpływu..

  1. Rysio mówi

   Jeden. Przeczytałem wywiad i wynika z niego, że rozmówca tego chce. Dwa. Myślę że rozmówca autoryzował wywiad i tytuł, dlatego nie można mówić o jakimś naciagnieciu.
   Sam wywiad naprawdę ciekawy. Więcej.

 2. Krzysztof Zieliński mówi

  Jakiś czas temu straciłem zaufanie do Dariusza Mateckiego za to że przyłączył się do PISu, który pod przykrywką prawicy realizuje po cichu wszystkie postulaty lewicy – likwidacja państwa narodowego, sprowadzanie imigrantów, ideologia gender, walka z mitycznym antysemityzmem choćby po trupach wszystkich Polaków, wspieranie aborcji i walka z patriotyzmem. Jestem też przekonany, że to właśnie tacy ludzie jak Matecki, który gdzieś tam niszowo powie coś dobrego PIS ma robiony moralnywashing. Tak jak jest greenwashing tak jest i moralnywashing czyli udawanie że PIS jest narodowy, patriotyczny. Dzięki temu ludzie PISu mający wyrzuty sumienia mogą przez chwile nie myśleć o tym co robi Morawiecki a zamiast tego myśleć o Mateckim i mieć dobre samopoczucie.

  Panu Mateckiemu, chcę też przypomnieć historię Michała Kołodziejczaka, który obecnie przewodzi protestom rolniczym. Pan Kołodziejczak był przez rok w PIS, ale kiedy zaczął robić tam spotkania na temat trudnej sytuacji w rolnictwie zakazano mu tego pod groźbą wyrzucenia z PIS. Skończyło się tak, że został wyrzucony z PIS. Panie Matecki zapewnia pan tylko moralnywashing PISowi, jest pan wykorzystywany do zarządzania percepcją Polaków. NIE MA MNIEJSZEGO ZŁA, JEST TYLKO ZŁO i w tym pan uczestniczy.

  1. DRES mówi

   Komentarz w samo sedno! Brawo

 3. Piotr z Kalisza mówi

  Nie wiem jaki jest sens szanowny Jacku przeprowadzania wywiadow z cwaniaczkiem, ktory zwodzil ludzi i przedstawial sie jako antysystemowiec, co wiecej jako prawica (“Prawicowy intertnet”) az w koncu odkryl maske i otwarcie wspiera partie lewicowa i socjalistyczna, walczaca na kazdym kroku z polskoscia. Od dawna nie slucham tego typa Mateckiego, czerwone swiatelko zapalilo mi sie gdy probowal wciskac kit swoim widzom, ze “PiS jest partia prawicowa”. Koles jezdzil ciagle po Warszawie , zamieszczal linki z filmami zawierajacymi wypowiedzi poslow PiSu (glownie ) i opozycji , ciekawe skad mial kase na ciagle bywanie w Warszawie , skoro jest ze Szczecina. PiSowi bardzo na reke jest zmanipulowac mlodych ludzi , szczegolnie za pomoca takich ktorzy mienia sie narodowcami vel wolnosciowcami a de facto wspieraja Okragly Stol w wersji pseudopatriotycznej!
  Kulminacja jego propisowskiej propagandy bylo to, gdy w zeszlym roku mial miejsce Marsz Powstania Warszawskiego, na ktorym bylem , i widzialem MKateckiego. Co ciekawe Koles zamiescil wypowiedzi WSZYSTKICH narodowcow z wyjatkiem Roberta Bakiewicza- Dlaczego ? Poniewaz Bakiewicz jako jedyny powiedzial ze to byla ustawkamiedzy PO a PiS, ze za zaistniala sytuacje nalezy winic nie tylko HGW ale rowniez Brudzinskiego. I dlatego wypowiedz Bakiewicza nie zostala zamieszczona przez Mateckiego na jego kanale prawicowy Internet. Gdy inni jak Winnicki czy Bosak atakowali tylko Bufetowa to dla niego bylo jak najbardziej ok ale powiedzenie calej prawdy, ze PiS i PO to dwie strony tego samego medalu to dla cwaniaczka ze Szczecina za duzo. Potem ukladanka sie pieknie uzupelnila o wystep Mateckiego u Klarenbacha w TVP Info – dla mnie bylo to juz jasne ze Koles jest sterowany przez obecne wladze. Czy znajdziecie kiedykolwiek ludzi autentycznie walczacych z systemem jak Braun, Miedlar czy Rola w telewizji Kurskiego??? Nikt nie pojawia sie tam z przypadku – sa tam ludzie koncesjo0nowali.
  Gdy przeczytalem ze Matecki jest radnym PiS to moge smialo powiedziec – nie mylilem sie co do tego typa – MASKI spadly.
  Jestes zwyklym klakierem zydofilskiej i zdradzieckiej partii jaka jest PiS. Kazdy kto wspiera te partie jest nam wrogiem, poniewaz PiS jest tak samo grozny albo nawet gorszy niz PO bo udaje patriotyzm, ktorego tak naprawde nie ma.!!!! HANBA Matecki !!! Po trzykroc HANBA

  1. Jacek Międlar mówi

   Tym bardziej należało przeprowadzić wywiad.

 4. Piotr Kalisz mówi

  Matecki to oszustk ktory przedstawia sie jako patriota , narodowiec i wolnosciowiec a tak naprawde poszedl na lep do partii okraglostolowej. HANBA i WSTYD !
  Ten Koles od dawna oszukiwal ludzi, ze rzekomo “PiS to partia prawicowa”, lobbowal bardzo za lewakiem Patrykiem Jakim, ktory zapowiedzial ze nie bedzie zwalczal pedalskiej propagandy jako prezydent Warszawy, ze bedzie pozwalal na demoralizacje dzieci i mlodziezy poprzez marsze zboczencow – takiego czlowieka wspieral niezmiernie nasz rzekomy narodoweic Matecki

  1. Krzysztof Zieliński mówi

   Z tym Patrykiem Jakim też byłem oburzony na Mateckiego. Można dać się oszukać raz, tak jak pół Polski zostało oszukanych przy Andrzeju Dudzie, ale za drugim razem to już myśląca samodzielnie osoba doskonale widzi kolejną manipulacje. Było oczywiste, że gdyby wygrał Jaki to podejmowałby dokładnie te same decyzje co obecnie Trzaskowski. Różnica byłaby tylko w zarządzaniu percepcją Polaków, czyli mielibyśmy jakieś wypowiedzi stylizowane na patriotyczne. Wzywam tutaj Mateckiego, żeby ustosunkował się do mojego zarzutu, że PIS PRZY POMOCY TAKICH LUDZI JAK MATECKI ZARZĄDZA PERCEPCJĄ POLAKÓW, W CELU WPROWADZANIA POLAKÓW W BŁĄD, ŻE CHCE REALIZOWAĆ POSTULATY PRAWICY.

  2. Piotr mówi

   Jest dokladnie tak jak pisze Krzysztof- tacy jak Matecki sa potrzebni sitwie okraglostolowej by ta mogla sie przedstawiac jako patriotyczna i narodowa i by w ten sposob zyskiwala glosy naiwnych. Ich dzialania beda jednak identyczne jak obozu zdrady i zaprzanstwa , inne bedzie tylko opakowanie

 5. Piotr z Kalisza mówi

  Ok, roumiem Jacku.
  Nie widzialem swojego komentarza i myslalem ze przepadl dlatego napisalem drugi. Bardzo cenie dzialalnosc ludzi takich jak Jacek Miedlar, Piotrek Korczarowski czy Marcin Rola ale po prostu nie trawie farbowanych lisow ktorzy uwiarygadniaja okraglostolowy System i jego partie kreujac sie na narodowcow czy wolnosciowcow. Takie osoby jak Matecki trzeba demaskowac. Czolem Wielkiej Polsce
  W sumie to dobrze ze przeprowadziles wywiad bo sam sie zdemaskowal mowiac ze nie przystapi do naszej Koalicji Propolskiej – zaslania sie rzekomo lojalnoscia wobec pisiorow. Ciekawe ze rozwaza start u boku karierowicza i maciciela Jakubiaka czy szabesgoja chwalacego film IDA, dzieki ktorego zachowaniu w 1989 r. prezydentem mogl zostal sowiecki pacholek Jaruzelski – chodzi oczywiscie o Marka Jurka. Takie odrazajace kreatury , dzialajace antypolsko Mateckiemu nie przeszkadzaja!

 6. Piotr mówi

  Jest dokladnie tak jak pisze Krzysztof- tacy jak Matecki sa potrzebni sitwie okraglostolowej by ta mogla sie przedstawiac jako patriotyczna i narodowa i by w ten sposob zyskiwala glosy naiwnych. Ich dzialania beda jednak identyczne jak obozu zdrady i zaprzanstwa , inne bedzie tylko opakowanie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.