Nergal uniewinniony od zarzutu obrazy uczuć religijnych. Prokuratura składa zażalenie: „Sąd dopuścił się błędu w ustaleniach przyjętych za podstawę orzeczenia”

Zdjęcie z fb Adama Darskiego "Nergala"/ fot. screen
2

18 sierpnia 2021 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uniewinnił Adama Darskiego „Nergala” od zarzutu obrazy uczuć religijnych i umorzył postępowanie karne prowadzone przeciwko niemu w związku z zamieszczeniem w mediach społecznościowych zdjęcia, na którym widnieje obraz Matki Boskiej przydeptany butem. Sąd uznał, że oskarżony nie działał z zamiarem obrażenia uczuć religijnych innych osób, a ci, którzy weszli na jego profil, są sami sobie winni.

W realiach przedmiotowej sprawy przekaz, który mógł znieważać przedmiot czci religijnej, a co  za tym idzie obrazić uczucia religijne innych osób, został zamieszczony w środkach przekazu i Internecie na stronie należącej do oskarżonego, dostępnej dla określonej grupy osób, które mogły się z nim zapoznać po przeczytaniu klauzuli informacyjnej o treści „Treści prezentowane na tym profilu mogą obrazić Twoje uczucia religijne i inne. Jeśli nie chcesz aby tak się stało, przestań mnie obserwować”. Klauzula ta wskazuje, że oskarżony nie działał z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym obrażenia uczuć religijnych innych osób. Oskarżony był przekonany, że miejsce, w którym dokonał wpisu, jest dostępne dla osób, które godzą się na zamieszczanie kontrowersyjnych, antyreligijnych treści, oraz, że pozostałe, chcąc uniknąć kontaktu z  takimi treściami, na profil ten nie wejdą – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W lutym br. ten sam sąd wydał wyrok nakazowy, w którym skazał Nergala na 15 tys. zł grzywny za obrazę uczuć religijnych poprzez znieważenie obrazu Matki Boskiej. Darski miał też zapłacić prawie 3,5 tys. zł kosztów sądowych. Po złożeniu sprzeciwu wyrok uległ zmianie i sąd uznał, że Nergal nie popełnił przestępstwa. Postępowanie karne zostało umorzone bez wysłuchania świadków i bez udziału prokuratora. Sprawa toczyła się na skutek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa złożonego przez Instytut Ordo Iuris i Towarzystwo Patriotyczne.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła zażalenie, które w piątek (10.09.2021) wpłynęło do Sądu Okręgowego w Warszawie. Prokuratura wskazała, że sąd dopuścił się błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia. – Błędnym – zdaniem prokuratury – jest poczynione przez Sąd ustalenie, że przed zapoznaniem się z treścią przedmiotowego zdjęcia pokrzywdzeni musieli zapoznać się z „klauzulą informacyjną” dotyczącą możliwości znieważenia przedmiotu czci religijnej. Tymczasem przedmiotowa „klauzula” znajdowała się w odrębnej zakładce, która nie musiała być wyświetlona przed zapoznaniem się z treścią zdjęcia, zaś samo zdjęcie udostępnione było nie w zamkniętej grupie, do której dostęp byłby ograniczony, ale publicznie – informuje prokuratura.

Zdaniem prokuratury „nie budzi zatem wątpliwości, że zapoznanie się z udostępnianymi przez Adama D. treściami, w tym przedmiotowym zdjęciem, nie było warunkowane uprzednim zapoznaniem się ze wskazaną klauzulą”. – Wątpliwym jest więc – w ocenie prokuratury – ustalenie sądu, że oskarżony nie działał w zamiarze obrazy uczuć religijnych innych osób, skoro dostęp do tych treści nie był w żaden sposób limitowany – wyjaśnia prokuratura.

Prokuratura zwróciła się do Sądu Okręgowego w Warszawie o uchylenie postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa i przekazanie sprawy sądowi I instancji do ponownego rozpoznania.

Źródło informacji i cytatów: wPolityce.pl

Zobacz też:

Nergal skazany na 15 tys. zł grzywny za obrazę uczuć religijnych poprzez znieważenie obrazu Matki Boskiej

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Aga mówi

    Zachowanie Nergala obraża moje uczucia religijne i pewnie wielu innych katolików. Jak sąd mógł w taki sposób uzasadnić swój wyrok ? Czy gdy na mojej stronie internetowej zamieszcze zdjęcie depczace gwiazdę Dawida – symbol Żydów zostanę uniewinniona, gdyż sąd uzna, że mogłam nie wchodzić na stronę przeciwną religii żydowskiej ? Absurd argumentacji sądu widać gołym okiem.

  2. Alek mówi

    Wynika z tego wyroku prosty wniosek: opieranie prawa na uczuciach jest bezsensowne.
    Potrzebne jest prawo karające za bluźnierstwo przeciw Bogu i Jego świętym.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.