SKLEP-WPRAWO.PL

Konfederacja: Rząd nie ma prawa pominąć Sejmu w ratyfikacji Funduszu Odbudowy! [WIDEO]

Robert Winnicki i Jakub Kulesza/ fot. screen
1

Podczas środowej (14.04.2021) konferencji prasowej Konfederacja odniosła się do informacji, jakoby rząd planował zatwierdzenie Funduszu Odbudowy z pominięciem Sejmu. Według doniesień Onetu, w Prawie i Sprawiedliwości rozważany jest wariant tzw. małej ratyfikacji. W takim przypadku premier przedkłada prezydentowi RP wniosek o ratyfikację informując Sejm o zamiarze złożenia takiego wniosku, przy czym nie jest wymagana zgoda parlamentu.

– Kompetencje krajowe na rzecz organizacji międzynarodowych, według konstytucji, mogą być przekazywane tylko za zgodą Sejmu wyrażoną większością 2/3 głosów. Tak mówi art. 90 konstytucji, pkt. 2: ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej, o której mowa w ust. 1, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów – wskazał poseł Jakub Kulesza. – Rząd nie ma prawa, czy to większością zwykłą, czy w ogóle z pominięciem Sejmu, przekazać Unii Europejskiej tak dużych kompetencji – podkreślił.

– To są ogromne kompetencje, ponieważ chodzi o nakładanie na obywateli polskich przez urzędników w Brukseli nowych podatków. Już nie tylko będzie nas gnębił polski fiskus i polscy politycy, którzy co chwilę wymyślają nowy podatek, ale takie podatki będą też nakładane na nas w Brukseli. Co więcej, Bruksela będzie mogła w naszym imieniu zadłużać się i to na ogromne kwoty. Odpowiedzialność za spłatę tego zadłużenia będzie spoczywała także na obywatelach Polski. Jako Konfederacja sprzeciwiamy się temu pomysłowi w każdym aspekcie  – powiedział Kulesza.

– Ten proces, który się odbywa, jest niezgodny z tym, na co Polacy zgodzili się w referendum akcesyjnym do Unii Europejskiej – powiedział poseł Robert Winnicki. – Jest to niezgodne z umową społeczną, jaka została wtedy zawarta. Jest to połamanie wszelkich zasad. Jest to przede wszystkim – i nikt tego w Unii Europejskiej nie ukrywa – krok ku federalizacji. Jest to przyznanie nowej kompetencji Unii Europejskiej do nakładania danin i podatków bezpośrednio na mieszkańców państw członkowskich UE. Jest to olbrzymi krok w kierunku ostatecznego odebrania suwerenności państwom narodowym. Krok, na który zgodził się rząd PiS pod przewodnictwem Morawieckiego – wskazał Winnicki.

Winnicki zwrócił się do posłów i posłanek PiS. – Wiem, że bardzo wielu z Was też sprzeciwia się temu dokumentowi. Wiem, że bardzo wielu z Was nie chce głosować za ratyfikacją tego porozumienia. To deklarujecie w kuluarach. Pamiętajcie, że za kilka lat Kaczyńskiego nie będzie w polskiej polityce, a wstyd i zdrada pozostaną – powiedział. Podkreślił, że w klubie PiS nie tylko posłowie Solidarnej Polski są przeciwni przyjęciu Funduszu Odbudowy.

– To jest dzisiaj moment próby. To jest dzisiaj sprawdzian. I trzeba ten moment próby zdać, ponieważ on będzie definiował, jak będzie wyglądała polska prawica i kto będzie się do niej zaliczał – podkreślił Winnicki.

Źródło informacji i cytatów: Onet.pl, Facebook/Konfederacja

Zobacz też:

Solidarna Polska przeciw Funduszowi Odbudowy: „To jest taki kredyt we frankach” [WIDEO]

Konfederacja zagłosuje przeciw przyjęciu Funduszu Odbudowy: „To tworzenie nowych podstaw do federalnej struktury Unii Europejskiej” [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. SKLEP-WPRAWO.PL
  2. pszenka mówi

    zasłyszałam dzis rano w tvp komunikat: zakaz ćwiczeń na swieżym powietrzu- psychopatyczny okultyzm czy przesłyszałam się ? nawet nie chciałam słuchać tych dziwactw do końca.Słowo ” świeże powietrze” dzwoni mi aż po uszach. Nabrało nowego wydźwięku jak za komuny film o dynastii Carringtonów. Każdy Polak wtedy marzyl o milionach i nie wierzyl jak do tej pory mógł żyć bez takich luksusów a luksus wydawał się być w zasiegu ręki. Dziś też mamy świeże powietrze w zasięgu bez zasiegu.
    Podobno / nie jestem pewna tej wiadomości/ w jakiejś miejscowości nad morzem grupa sportowców w maseczkach ćwiczyła na świeżym powietrzu i wlepiono im mandaty. Jeśli to prawda to nasze dni są policzone z dokładnościa matematyczną i ekonomiczną . Algorytm utraty niepodległości przesuwa się na skraj przepaści a nasza swoboda sprawia komuś ogromny ból.
    Ukraina wróci na wschód a nas przykleją do zachodu? Rozbiora nas do naga powoli?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.