Konfederacja zagłosuje przeciw przyjęciu Funduszu Odbudowy: „To tworzenie nowych podstaw do federalnej struktury Unii Europejskiej” [WIDEO]

Krzysztof Bosak/ fot. screen
2

Podczas czwartkowej (11.03.2021) konferencji prasowej Konfederacja przedstawiła swoje stanowisko w sprawie głosowania w Sejmie nad przyjęciem unijnego Funduszu Odbudowy. –  W rzeczywistości jest to pakiet nowych rozwiązań instytucjonalnych zmieniających w pewnym zakresie, przede wszystkim w sferze finansów, ale także w sferze prawa, działanie Unii Europejskiej plus pakiet stymulacyjny dla gospodarki oparty na wspólnym zadłużaniu się. Konfederacja będzie głosować przeciwko temu pakietowi – powiedział poseł Krzysztof Bosak.

Bosak podkreślił, że Fundusz Odbudowy opiera się na uwspólnotowieniu długu, co oznacza tworzenie nowych podstaw do federalnej struktury Unii Europejskiej. Dotychczas państwa członkowskie zaciągały długi indywidualnie. Nawet podczas kryzysu w strefie euro nie zdecydowano się na wspólne zadłużenie. Ten pomysł zawetowała wtedy Wielka Brytania, a Polska również nie była do niego entuzjastycznie nastawiona.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kolejnym argumentem przeciw przyjęciu Funduszu Odbudowy jest tworzenie dochodów własnych Unii Europejskiej. – Pod tym kryptonimem kryje się popierane przez polski rząd opodatkowanie na poziomie Unii Europejskiej. Tu jest szereg propozycji. Część jest niejasna i nie wiemy jeszcze, na czym ma polegać. Oczekuje się od nas, jako polskich posłów, że Sejm będzie za tym głosować i to przyklepie. My nie popieramy nowych podatków, w szczególności nie popieramy wprowadzania podatków do instytucji międzynarodowych – podkreślił Bosak.

Przypomniał, że chodzi o podatek od plastiku, podatek od śladu węglowego, podatek cyfrowy i podatek od transakcji finansowych. – Te dochody miałyby trafiać bezpośrednio do budżetu Unii Europejskiej. To odejście od zasady, że UE jest międzyrządową organizacją opartą o składki państw członkowskich i uniezależnienie organizmu unijnego od dochodów państw członkowskich – wskazał Bosak.

Globkurier [CPS] PL

W proponowanym pakiecie finansowym znajdują się też niewystępujące w traktatach unijnych mechanizmy kontroli polityki państw członkowskich. Chodzi o tzw. regułę praworządności, która przyznaje pierwszeństwo prawu unijnemu nad prawem polskim. – Ta nowa reguła ma stworzyć pozatraktatowe mechanizmy kontroli – w dowolnym zakresie – polityk, które Komisja Europejska i eurokraci uznają za zasługujące na kontrolę. Nie ma na to naszej zgody bez względu na to, jak duże środki unijne zostaną nam zaproponowane jako pokusa – wyjaśnił Bosak. Podkreślił, że zgoda na wprowadzenie tego mechanizmu byłaby równoznaczna z przehandlowaniem polskiej suwerenności i autonomii polskiego systemu prawnego.

– Głosowanie na tym pakietem będzie testem na to, kto jest prawdziwym patriotą, kto jest przywiązany do wolności gospodarczej, kto jest przywiązany do zasady pomocniczości. Jeżeli lewica z PiS-u, lewica z Lewicy i lewica z Platformy Obywatelskiej przegłosuje te eurofederalne, fiskalne, ograniczające polską suwerenność rozwiązania, sprawa stanie się jasna – podkreślił poseł Konfederacji.

Źródło informacji i cytatów: Facebook/Konfederacja

Zobacz też:

„To stawianie na głowie logiki systemu ochrony zdrowia”. Konfederacja o zaleceniu NFZ ws. wstrzymania planowych zabiegów [WIDEO]

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. wilk mówi

    I TAK POLSKA STALA SIE ZAKLADNIKIEM UE

  2. AntyPO✡PiS mówi

    Konfederacja 💕 jest jedyną prawdziwą patriotyczną ✝ polską prawicą, która reprezentuje interesy Polaków.

    Nie można tego powiedzieć o lewackim 🕎 PiSraelu! 👎

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.