Jarosław Gowin podał się do dymisji: „Nieakceptowalny jest dla nas termin wyborów 10 maja”

Jarosław Gowin/ fot. Twitter
2

W poniedziałek (6.04.2020) wicepremier Jarosław Gowin podał się do dymisji w związku z forsowaniem przez PiS terminu wyborów prezydenckich 10 maja. Jednocześnie zaproponował, żeby tekę wicepremiera objęła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i zapewnił, że Porozumienie nie wychodzi z koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym jest potrzebna, ponieważ prawdopodobnie przez dwa kolejne lata nie będzie możliwe przeprowadzenie innych wyborów. Ale uważam, że wybory powinny być przesunięte, że termin 10 maja nie wchodzi w grę. Dlatego złożyliśmy propozycję do projektu ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, dotyczącą trzymiesięcznego vacatio legis, a więc rozstrzygającego o przełożeniu wyborów. Ponieważ nie przekonałem koalicjantów do przyjęcia tej propozycji, podaję się do dymisji – oświadczył Gowin.

Poinformował, że według niego najlepszym rozwiązaniem jest zmiana konstytucji. Projekt w formie zaproponowanej przez Porozumienie został zaakceptowany wyłącznie przez Prawo i Sprawiedliwość.

ZOBACZ: Gowin przeciw głosowaniu korespondencyjnemu. Przedstawia projekt 7-letniej kadencji PAD

– Dzisiaj wraz z klubem parlamentarnym PiS będziemy rekomendowali zmianę regulaminu Sejmu, tak, aby między pierwszym, a drugim czytaniem projektu zmiany konstytucji nie było przerwy dwutygodniowej. Dzięki temu cały kalendarz się spina. Zmiana konstytucji może być przyjęta przez Sejm 6 maja, przez Senat 7 maja, podpisana przez prezydenta 8 maja i w ten sposób przed wyborami 10 maja, możemy przesunąć je o dwa lata – oświadczył wicepremier i zapowiedział, że chociaż on sam nie poprze ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w kształcie przygotowanym przez PiS, to większość posłów Porozumienia będzie głosować za jej przyjęciem, aby “dać jej szansę”.

Gowin powiedział też, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej jest niemożliwe, ponieważ „wiąże się z koniecznością ogromnych odszkodowań dla zagranicznych koncernów”. – Być może polskie społeczeństwo stać byłoby na ponoszenie kosztów stanu klęski żywiołowej przez miesiąc, może dwa. Gdyby trwał on dłużej stalibyśmy się bankrutami – powiedział. Wskazał też, że przeprowadzenie wyborów jesienią byłoby „nieodpowiedzialne” ze względu na prognozy epidemiologiczne.

Źródło informacji: PAP, Onet.pl

Zobacz też:

Pan X: Wybory w cieniu epidemii, czyli jak oszukać opozycję

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Flex mówi

    Na drzwiach Porozumienia już wywiesił kartkę?: Jest nas 18, oczekujemy propozycji. PJK drugi raz zostaje “tylko ze sznurem”. Pycha, chciwość i megalomania ukarana. Czekam teraz na wyjaśnienia Karnowskich, Sakiewicza i Ziemkiewicza z Janeckim, jakiż to genialny plan Naczelnika się za tym kryje? Może jak jego idol Marszałek, też przed bitwą złoży premierowi rezygnację i czmychnie do kochanki. Tylko tamten i jego klika jeszcze nie zdążyli spacyfikować kompetentnych patriotów, więc miał kto bitwę wygrać i Wódz mógł z orszakiem tryumfalnie wkroczyć do Stolicy by zgarnąć chwałę i przypiąć ordery. Teraz są sami partyjni karierowicze, którzy zadepczą się szukając innego koryta. Nawet TVPIS przed chwilą dała konferencję Budki z Kidawą po przegraniu “pocztowych wyborów” przez PISowskich oszołomów. Wola Prezesa nie stała się ciałem. PSL też się nie sprzeda za vicepremiera, parę ministerstw ARiMR i kilka Spółek SP. Kosiniak ma szansę wygrać plebiscyt z PAD po wycofaniu się Kidawy, Biedronia i Hołowni – mogą w zamian wejść do Rządy. PJK trafił na pechowy czas. Kiedyś fala powodziowa zmyła rząd Cimoszewicza. Teraz Pandemia wytnie ZP.

  2. marju73 mówi

    Łajdak wycofuje się na z góry ustaloną pozycję.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.