J. Międlar: Czy biskup może ukarać arcybiskupa? Czy lustracja w Kościele coś pomoże? Sprawa abp. Lengi i moc udzielonego zakazu [WIDEO]

Jacek Międlar i abp Jan Paweł Lenga
13

Głośno zrobiło się wokół abp. Jana Pawła Lengi, na którego zakaz wypowiedzi publicznych, głoszenia kazań oraz publicznego przewodniczenia liturgii nałożył bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej, na której terenie na co dzień przebywa emerytowany arcybiskup Karagandy (Kazachstan). W oficjalnym komunikacie, który został opublikowany przez Katolicką Agencję Informacyjną przeczytać można, że ordynariusz włocławski powołał się na dwa kanony Kodeksu Prawa Kanonicznego: 392 i 763. Czy udzielone zakazy mają moc wiążącą? Czy biskup może uciszyć arcybiskupa?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kanon 392 mówi o obowiązku biskupa (w tym przypadku Meringa) polegającym na strzeżeniu jedności Kościoła oraz o nadużyciach w sprawowaniu sakramentów, czego według sugestii ma się dopuszczać abp Lenga. Kanon 763 mówi zaś o tym, że na każdego biskupa można nałożyć kary takie jakie otrzymał hierarcha z Kazachstanu, a przysługuje to m.in. ordynariuszowi, na którego terenie przebywa rzeczony pasterz. W tym przypadku mowa o tzw. prawie egzempcji, któremu na przykład podlegają kongregacje zakonne osiedlone na terenie konkretnej diecezji.
KSIĄŻKA ABP. JANA PAWŁA LENGI – TUTAJ 

Jeśli uznamy, że nałożone na arcybiskupa zakazy mimo wszystko obowiązują (co wyjaśnię poniżej), to tyczą się one tylko i wyłącznie terenu diecezji, na terenie której przebywa abp Lenga, ponieważ bp Mering jest jego „przełożonym” na wyjątkowych zasadach, które są ograniczone terytorialnością (prawo ezgempcji). Dlatego, co istotne, nie jest prawdą, jak niektórzy przekonują, że arcybiskupa nie może ukarać biskup. Owszem może, ale na zasadach, o których piszę powyżej. I szkoda, że komentowaniem kwestii kanonicznych i doktrynalnych zajęła się osoby, które w tej kwestii nie mają wystarczającego przygotowania, a czego opłakane skutki obserwowałem przy okazji komentowania synodu amazońskiego, o którym szerzej mówię TUTAJ.

I owszem, abp Lenga mógłby wyprowadzić się z diecezji i osiąść na terenie metropolii zarządzanej przez swojego kolegę… tylko czy takiego posiada? To raczej oczywiste, że „niepokorny” hierarcha, gdziekolwiek się pojawi, tam dostanie po łapach, bo decyzja Meringa nie pochodzi od niego samego, a od wyższych sfer episkopatu i nuncjusza apostolskiego, którzy stosując zasadę „bezpośredniości” wyręczają się bliższymi przełożonymi. Wiem, co mówię bo w identyczny sposób postępowano ze mną. Episkopat nie znosi wszystkich tych, którzy mówią na głos o związkach biskupów z masonerią i potępiają gejowskie lobby, a o tym mówił abp Lenga chociażby w programie „Warto Rozmawiać”. Zresztą…, gdy w sierpniu 2016 roku po raz pierwszy, publicznie powiedziałem o związkach Kościoła z masonerią otrzymałem pierwsze upomnienie kanoniczne, a gdy miesiąc później w programie Jana Pospieszalskiego potępiłem gejowskie lobby w klerze, zostałem suspendowany.

Pamiętajmy, że wszelkie zakazy udzielane przez hierarchów, wbrew temu co piszą i mówią samozwańczy teologowie nie mają mocy wiążącej jeżeli nie są komplementarne w najwyższym przełożonym – Objawieniem. Posłuszeństwo tyczy się tylko tych wytycznych, które są komplementarne z prawdą i Świętą Ewangelią, a przecież wskazany kanon 392 nie dotyczy działalności abp. Lengi, gdyż ten ani nie burzy jedności Kościoła (nie można zburzyć jedności głoszą prawdę), ani nie dopuszcza się nadużyć w sprawowaniu sakramentów, tak samo jak moje wypowiedzi nie wykraczały poza ramy doktryny katolickiej. Ba, były jej esencją.

I jeszcze jedna spraw. Czy tak jak sugeruje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, lustracja w Kościele sprawi, że takie przypadki jak ten z inicjatywy bp. Meringa (TW Lucjan), staną się niechcianą przeszłością. Nie. Na to jest już dawno za późno. To, że Mering był tajnym współpracownikiem Służb Bezpieczeństwa nie było i nie jest żadną tajemnicą. Podobnie w przypadku kilki innych biskupów, którzy już niebawem przejdą na emeryturę. Problemem jest zgniła mentalność i wygoda mocno odstające od ewangelizacji i ideałów, które pozostawili nam, chrześcijanom, apostołowie.

A tak na marginesie, to naprawdę zabawnym jest to, że gdy ja „złamałem” bezpodstawny zakaz uniemożliwiający mi głoszenie kazań i prowadzenie duszpasterstw, wielu pisało, że powinienem podporządkować się przełożonym. Owszem, tchórz czy leń by się podporządkował, bo tak jest wygodniej, ale ja do takiej kategorii ludzi nie ma zamiaru należeć. A teraz, gdy abp. Lenga podkreśla, że zakazu nie będzie respektował, otrzymuje spore oklaski. Podwójne standardy? A może na niektórych małostkowych tak działa przypięty do sutanny fioletowy pas?

O tym wszystkim więcej w nagraniu, w którym także odpowiadam na Państwa pytania. Nagranie umieściłem na samej górze. Zachęcam do kupna mojej książki, w której szeroko traktuję sytuację Kościoła w XXI wieku – TUTAJ.

Obejrzyj:

Bosak 2020? I szlachetny egoizm [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Krzysztof mówi

  I znowu Cię Jacku wycięli, przykre to nie tylko dla Ciebie, ale i dla nas Twoich słuchaczy.

  1. Krzysztof mówi

   To miałem jakąś przerwę oglądając na twojej stronie i był odnośnik do FB.

  2. staho mówi

   @wanda .. Gdybyś rozum miała …. Międlar Poszedł na łatwizne?. Ooo i to jaką łatwizne ,raptem tylko grożą jemu i jego rodzinie pobiciem załatwieniem i śmiercią a sędziowie z lubością zapakowali by go za kraty .
   Pół mosadu i innych służb , organizacji węszą dzień i noc by go ugryżć . Te owczarki to niby przypadkiem trzyma w mieszkaniu .
   , czy ze strachu o rodzine i siebie?
   To jest cena za mówienie prawdy . Chrystus Ten to dopiero szedł na łatwizne …. taki wpierdol spuścił własnoręcznie splecionym batem żydom sklepikarzom Ah i od dzieci diabła faryzeuszy wyzywał .żE są zakłamani i takie tam .
   Co zrobiłby d,zisiaj FRANKIEMU za pacziamame to ja niewiem ….bat połamał by na nim i na episkopacie
   Gdybyś rozum miała . Szkoda gadać szyfowa pisanina

  3. Krzysztof mówi

   Jacku zgadzam się z tym znajdowaniem autorytetów wśród świeckich – którymi świeckimi jesteśmy.
   Pozdrawiam Cię i modlę się często i w Twojej intencji.

 2. Alek mówi

  Nie, Szanowny Autorze!
  Jest jeden standard, standard wiry.
  Ks. Abp Lenga jest tak stary, że pamięta starą wiarę, której dawniej się ludzie uczyli. Szanowny Autor niestety jej nie zna, choć nie ze swojej winy. Po prostu urodził się za późno.
  A ludzie czują intuicyjnie, że bez powrotu do starej wiary nic się nie zmieni – ani w polityce, ani w gospodarce ani w życiu społecznym czy rodzinnym. Stąd taka reakcja na nagonkę na ks. Abpa.

  1. Rysiek mówi

   Widać, że autor komentarza nie wysłuchał nagrania, a felieton przeczytał po łebkach

  2. Alek mówi

   Ja wysłuchałem wiele nagrań Autora. Stąd wiem, co mówię. Weźmy choćby dziewictwo NMP. Autor wypowiadał się, że jest teologiczne, a stara wiara mówi, że jest dokładnie rzeczywiste. Autor tego raczej nie wymyślił, bo z podobnym sformułowaniem wystąpił w młodych latach obecny kard. Mueller, a i ostatnio ks.rekolekcjonista w naszej parafii w Jej dziewictwo nie wierzył.
   I tak można z tymi niby drobiazgami kontynuować, ale generalnie składają się one na ogólny obraz ramowy. Mianowicie że dawna wiara została zakwestionowana w swych podstawach, a wraz z nią cały nań zbudowany gmach cywilizacyjny.

 3. wanda mówi

  Jest zasadnicza roznica. Ks.abp. Lenga nigdy nie opuscil Kosciola i bedac w Jego
  strukturach walczy z wilkami w owczej skorze. A co zrobil Autor?
  Poszedl na latwizne i opuscil kaplanstwo. Absolutnie nie oceniam, ale taka jest prawda.

  1. Krysia mówi

   Jest znacząca różnica między 80 latkiem a 27 latkiem.

 4. lolek mówi

  To może i biskup papieżowi może zakazać?

 5. klioes vel pislamista mówi

  Bp. Mehring zarejestrowany TW.
  Apb. Lenga bohater prześladowany przez komunistów, męczennik.
  I to Mehring, 30 lat po rzekomym obaleniu komunizmu, śmie coś zakazywać Lendze!!!

  Takiej doczekaliśmy się wolnej Polski i w niej Kościoła…

  1. klioes vel pislamista mówi

   Gibała by zakazała…

   LGBT jest cacy,
   Prawie jak widok macy.
   I z papierosów paczek
   Zdjęcia ok. – dla palaczek!
   Jak w „Klątwie” też jest slicznie,
   Gdy świętemu minetę
   Chce aktorka publicznie…
   Lub kobieta kobietę,
   A mężczyzna mężczyznę
   Na paradzie w goliznę…

   Ale Łukasz Gibała,
   Co go na świat wydała
   Siotra pana „Rejtana”
   („Premiera-dobra zmiana”)
   Dba o Krakusy małe;
   „Są przerażone całe!”
   Je… „drastyczność przeraża”!…
   Transex z elementarza?
   Na paradzie równości
   Swawola tęczowości?

   Mięso tak zwanej „sztuki”?
   Nie! Drastyczność nauki:
   JAK WYGLĄDA ABORCJA.
   „Zakazać zdjęć!!!” To Gibały
   Na postęp pomysł cały?
   Myślę, że nowa porcja
   Z czasem będzie postępu.
   Na przykład zakaz wstępu,
   Gdzie na krzyżu jest męka…
   Niech się dziecko nie lęka!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.