Izolacja i kwarantanna skrócone, ale nadal obowiązkowe. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie

minister zdrowia Adam Niedzielski/ fot. Twitter
2

We wtorek (1.09.2020) minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie zmieniające zasady izolacji i kwarantanny osób z rozpoznaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub zachorowania na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19). Według nowych przepisów izolacja i kwarantanna nadal są obowiązkowe, ale zostały skrócone. Wycofano też obowiązek otrzymania dwóch wyników negatywnych jako warunek zakończenia izolacji i kwarantanny, co pozwoli na wypuszczenie z zamknięcia osób przebywających w nim od wielu tygodni. Ich dotychczasowy areszt domowy kończy się 3 września.

W myśl nowych przepisów zakończenie izolacji (osoba z objawami) następuje po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. Zakończenie kwarantanny (osoba bez objawów z pozytywnym wynikiem testu) następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. W rozporządzeniu zastrzeżono jednak, że lekarz ma prawo przedłużyć czas izolacji lub kwarantanny.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Do 10 dni skrócona zostaje też kwarantanna dla osób z kontaktu. Okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie SARS-CoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo styczności ze źródłem zakażenia, ulega zakończeniu po 10 dniach licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, decyduje o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.

W szczególnych sytuacjach, w tym w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej, lub przypadkach uzasadnionych klinicznie, zakończenie izolacji pacjenta, w przypadku którego uzyskano dodatni wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, następuje po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku tego testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i od rodzaju objawów klinicznych.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 2020 roku. Pełna treść rozporządzenia TUTAJ.

Zobacz też:

Trzeba znieść obowiązkową izolację i kwarantannę! Dr Basiukiewicz złożył uwagi do projektu rozporządzenia MZ

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. rebih mówi

    Żałosna próba obrony narracji i zachowywanie pozorów. Skoro okres wylęgania SARS-Covid-19 wynosi do 14 dni, to jaki ma sens kwarantanna 10-dniowa? Sito przepuszczałoby cześć osób zakażonych podtrzymując epidemię, gdyby takowa istniała.

  2. Republikanin mówi

    Już kilka razy pisałem, że władza, w szczególności TA władza NIGDY nie przyzna się do błędu, choćby nawet cały Świat się przyznał. Kto wtedy odpowiadałby za te wszystkie koronaprzestępstwa? Kto zwracałby pieniądze z mandatów, kar administracyjnych i odszkodowania? Dopóki władza nie boi się obywateli, lecz obywatele boją się władzy, dopóty będzie trwał totalitaryzm.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.