Historia Wielkiej Polski. Hetman Stanisław Żółkiewski, zdobywca Moskwy [WIDEO]

„Śmierć Żółkiewskiego w bitwie pod Cecorą”, obraz Walerego Eliasza Radzikowskiego z XIX w. / Fot East News
7

W tym roku obchodzimy 400-lecie śmierci hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego po bitwie pod Cecorą w 1620 roku. Z tego też względu obecny rok 2020 został ogłoszony przez Sejm rokiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego, który był jednym z największych polskich wodzów. Zwyciężał w wielu kampaniach przeciwko Rosji, Szwecji, Imperium Osmańskiemu i Tatarom.

Niestety część jego zwycięstw w pełni nie udało się wykorzystać politycznie, zwłaszcza zwycięstw przeciw Rosji. Często polską historię postrzegamy przez perspektywę martyrologiczną, wynikającą z wrogiej działalności agresywnych sąsiadów: Niemców, Rosjan, a także Ukraińców, szczególnie w XX wieku. Postać Żółkiewskiego odzwierciedla sukcesy i wielkość Rzeczpospolitej w XVII wieku. Niestety część Polaków nie zna bliżej tego wielkiego Polaka, zatem zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku, opartego na obrazach historycznych, który przybliża zdobywcę Moskwy i zwycięzcę spod Kłuszyna:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także:

Tynne 1939 – pierwsze sowieckie zbrodnie na Kresach [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zbyszek mówi

  Chyba wszystko zaczyna ruszac do przodu – chyba mozemy mysle ekspansywnie, chwytac pomysly za rogi.

 2. Ludzie! mówi

  Wiecie ile miast o populacji 10tys miała rzeczpospolita sarmacka w 1750? JEDNO!!!!!
  Koniec gloryfikowania tej zacofanej, żałosnej i służącej jedynie grupie oligarchów struktury…
  Powstania nie były dla Polaków, tylko dla magnatów-podlaków. Dobrze ze im nie wyszlo.
  Nawet w zaborze rosyjskim, najbardziej zacofanym, już po 30tu latach panowania okupantów można było gołym okiem dostrzec wyraźną poprawę życia chłopa w każdym tego jesestwa aspekcie.\
  Śmieszne aż żałosne.

  1. zbyszek mówi

   „Wiek XVIII rozpoczął się 1 stycznia 1701 r. I zakończył 31 grudnia 1800 r . Światową populację na początku tego wieku szacuje się na średnio 600 milionów ludzi, podczas gdy pod koniec wieku szacuje się, że wzrosła do 970 milionów ludzi. [1] [”

   https://de.wikipedia.org/wiki/18._Jahrhundert

   „”W późniejszym czasie zostało to nazwane I wojną śląską. Jakiś czas później, jesienią 1741 roku elektor bawarski Karol VII zajął Górną Austrię i Czechy, a 24 stycznia 1742 roku został wybrany cesarzem. I wojna śląska zakończyła się pokojem we Wrocławiu 11 czerwca 1742 roku, podpisanym pomiędzy cesarzową rzymsko-niemiecką Marią Teresą a królem pruskim Fryderykiem II Wielkim, na mocy którego Monarchia Habsburgów utraciła na rzecz Prus niemal cały Śląsk. II wojnę śląską (1744-45) Fryderyk II rozpoczął z obawy przed kontratakiem ze strony Austrii. Ta wojna zakończyła się pokojem w Dreźnie, który potwierdzał warunki pokoju wrocławskiego, jednak z pewnymi konsekwencjami dla króla pruskiego. Musiał on uznać Teresę za dziedziczkę Habsburgów, a jej męża Franciszka Stefana za cesarza Rzeszy[35]. W wyniku różnych zawirowań, bitew i sojuszy wojna o sukcesję austriacką zakończyła się 18 października 1748 roku przez podpisanie pokoju w Akwizgranie. Ostatecznie najwięcej zyskało Królestwo Prus, które zatrzymało dla siebie Śląsk. Zdobycie Śląska, jednej z najbogatszych prowincji Cesarstwa było jednym z ważniejszych czynników powodujących przekształcenie się Prus w mocarstwo europejskie.””

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Niemiec#Wojna_trzydziestoletnia

   Jezeli juz to warto poczytac o zjednoczeniu Niemiec w Rzesze:

   „Po wojnie austriacko-pruskiej 1866 najsilniejszą pozycję w Niemczech uzyskały Prusy, po wojnie francusko-pruskiej w roku 1871 w pałacu wersalskim doszło do podpisania dokumentu, który świadczył o zjednoczeniu ziem niemieckich. Wilhelm I koronował się na cesarza II Rzeszy. W skład zjednoczonych ziem niemieckich nie weszła Austria. Otto von Bismarck, kanclerz Prus został kanclerzem zjednoczonych Niemiec. Ten okres przyniósł także intensyfikację polityki prześladowań Polaków zmuszonych do życia w państwie Pruskim w wyniku agresywnej polityki Prus, które zagarnęły Polskie ziemie. Dotychczasowa dyskryminacja uległa rozszerzeniu i przybrała na sile, szczególnie ze względu na to iż polską ludność Bismarck uważał za jedno z największych zagrożeń dla Niemiec.”

  2. Zbyszek mówi

   Pisze Pan: „Nawet w zaborze rosyjskim, najbardziej zacofanym, już po 30tu latach panowania okupantów można było gołym okiem dostrzec wyraźną poprawę życia chłopa w każdym tego jesestwa aspekcie.”

   Jak z powyzszych fragmentow widac polskim chlopom poprawilo sie na krotko – to sie nazywa brak wyobrazni lub myslenie na dzisiaj, na teraz, bez przeszlosci, nauki i bez przyszlosci,

 3. Zbyszek mówi

  Jaka skale ma takie myslenie?

  Powstania wywolywali zaborcy, gdyz wsrod szlachty nastapila kumulacja kapitalu i mozna bylo to zagarnac dosyc latwo – to jest taka inwestycja jak w hodowle zwierzat rzeznych, ale bardziej oplacalna.

  Zydzi zgromadzili wielkie majatki, tak jak teraz pomagano im w zniewoleniu innych a potem przyszly lata 30 i nastepnie II Swiatowa.

  Teraz mamy powtorna kumulacj kapitalu w rekach „owieczek” uzaleznionych od wladzy kapitalu jak np Kaminski minister. za pomoca kolejnych Kryzysow.

  Straszne jest ta cyklicznosc – znowu bedzie niewiadoma z winy zydow czy tez byli tylko ofiarami.

  Soros wzbogacil sie przy wujku likwidujacym bogatych zydow i ich majatki.

  Straszne

 4. Zbigniew mówi

  Troche wyluzujcie!

  – znalazl sie dalszy ciag sprawy pospiesznego zabicia Zubra.

  „Zaktualizowano 7 lipca 2020, 17:43
  Właściciel pozwał teraz Wolne Państwo Bawarskie, ponieważ policjant zastrzelił uciekającą wołowinę za pomocą pistoletu maszynowego. On chce odszkodowania.

  Sąd rejonowy w Norymberdze-Fürth zajmuje się śmiertelnymi zastrzeleniami bydła z broni policyjnej w prowincji Frankonii. W maju ubiegłego roku młoda krowa odmówiła pójścia do rzeźni i została zabrana. Żona właściciela wezwała policję, a jeden z oficerów podniósł pistolet maszynowy i zabił zwierzę.

  Hubertus Freiherr von Crailsheim, hodowca bydła i dwór w Iphofen, pozwał teraz Wolne Państwo Bawarskie o wypłatę odszkodowania w wysokości 3000 euro – jest to wartość rzeźna zwierzęcia. Zaangażowani policjanci twierdzą, że chcieli tylko uniknąć szkód ze strony ludności pobliskich miast.

  Według właściciela możliwe byłoby złapanie odpowiednie dla gatunku
  Z drugiej strony właściciel twierdzi, że strzały były pośpieszne – dwie minuty później był weterynarz, rzeźnik i doświadczony strzelec myśliwski, który mógł zabić krowę i zezwolić na użycie mięsa na miejscu.

  Sąd uznał ugodę za właściwą drogę – 1500 euro z Wolnego Państwa dla właściciela. Ale przedstawiciel Wolnego Państwa na początku nie chciał się w to angażować. Decyzja zostanie ogłoszona najpóźniej 22 września. © dpa

  https://www.gmx.net/magazine/panorama/polizist-erschiesst-rind-maschinenpistole-eigentuemer-klagt-34861152

  1. Zbigniew mówi

   Jak widac Panstwo Polskie, to tylko gadajace glowy a juz takich drobiazgow, jak skarga do sadu nie ma komu wniesc – sa widocznie nadto.

   Maja swoje interesy i tyle

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.