Dlaczego wyjechał na Białoruś? Wywiad z byłym sędzią Tomaszem Szmydtem [WIDEO]

11

Tomasz Szmydt, sędzia sprawozdawca II wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, posiadający dostęp do akt Kancelarii Tajnej dot. poświadczeń bezpieczeństwa m. in. w dostępie do dokumentów typu „NATO SECRET”, 6 maja 2024 r. pojawił się w siedzibie białoruskiej państwowej agencji prasowej BelTA, gdzie przed kamerami poprosił o azyl polityczny motywując to szykanami politycznymi w Polsce oraz wyrażając w ten sposób swój protest wobec polityki władz Polski prowadzonej względem Rosji i Białorusi.

Postawa sędziego Szmydta wywołała ogromny skandal nad Wisłą, momentami graniczący z popłochem wewnątrz służb specjalnych, bowiem natychmiast pojawiły się podejrzenia o jego agenturalna działalność na rzecz obcych wywiadów oraz pytania, jakie dane mogły wyciec dzięki temu za granicę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W sprawie Tomasza Szmydta nie chodzi jedynie o państwowe dokumenty objęte klauzulą tajności, do których miał dostęp, ale też o akta osobowe, w tym m. in. ankiety, w których ubiegający się o dostęp do poufnych informacji funkcjonariusze służb odpowiadają na szczegółowe pytania dot. ich sytuacji prywatnej, zawodowej, a nawet kontaktów zagranicznych. Takie dane w rękach obcego wywiadu mogą posłużyć zarówno do werbunku kolejnych agentów, jak i rozpracowania polskiej siatki wywiadowczej.

Choć nie znaleziono jeszcze dowodów obciążających sędziego Szmydta, rzecznik Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformował, że Sąd Dyscyplinarny uchylił już jego immunitet oraz zezwolił na zatrzymanie i tymczasowy areszt. Za Tomaszem Szmydtem wystawiono też międzynarodowy list gończy z czerwoną notą Interpolu. Oznacza to, że w niemal 200 państwach świata będzie figurował jako poszukiwany, niebezpieczny przestępca.

Co jednak skłoniło sędziego Szmydta do ucieczki i dlaczego wybrał akurat Białoruś? Czy rzeczywiście był w posiadaniu informacji, które mogły zaszkodzić bezpieczeństwu Polski? A może poznał plan dla Polski na najbliższe lata i dlatego zdecydował się zbiec? O tym w programie z cyklu „Dokąd Zmierzamy” Piotr Korczarowski porozmawia z samym zainteresowanym, tj. byłym sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, Tomaszem Szmydtem.

Przeczytaj także:

Braun: “Śmierć wrogom ojczyzny, to bardzo dobra dyrektywa” [WIDEO]

Fico, Raisi – kto następny? [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  To jest różnica między nami, Polakami, a nimi. Gdy my publicznie wyrazimy opinię, że np. Fundacja OMZRiK jest organizacją przestępczą, milicja będzie nas za to w Polsce ścigać, a ich dziennikarze będą w mediach opowiadać, że dopóki ktoś nie został skazany, jest niewinny. Natomiast, gdy oni twierdzą publicznie bez dowodów, że ten sędzia Szmydt jest szpiegiem, milicja ich w Polsce nie ściga. Zrobili z Polski dom publiczny.

 2. verizanus mówi

  On w zasadzie (w przeciwieństwie do innych) ani nie oskarża Polaków o złe rzeczy, ani nawet nie podżega do wojny ani nic z tych rzeczy. To co w końcu wolno a czego nie wolno w III RP?

 3. Dumny Polak mówi

  Super -wartosciowy material!
  Juz od dawna mi smierdzialo przedstawienie Bialorusi jako terrorystycznego panstwa, a Pana Lukaszenke, jako kogos, jak kiedys, Kadafiego!!!
  Te klamstwa powielne we wszystkich medich, staja sie ” nowa, prawda,” , szkoda tylko, ze jesli chcialoby sie wsrod Rodakow o tym rzeczowo porozmawiac, staje sie automatycznie …onuca,!

  Gowno mnie obchodzi, dla kogo taka ideologia jest korzystna, zal mi tylko, ze pozwalamy dac sie sklocic z zaprzyjaznionym nam Narodem Bialorusinow, ktorzy do nas absolutnie nic nie maja, oprocz popukac nam w czolo, za nasze debilne i niehonorowe, zachowanie!

  W moim pojeciu, jest to wyraz naszego niewolnictwa, ( moze na razie duchowego ), ale przeciez, jako dorosli ludzie , musimy miec prawo i odwage, wyrobic sobie na temat Bialorusi, ( Rosji), i innych spraw, NASZ WLASNY POGLA,D, niezaleznie, co na ten temat mysli nasze zahipnotyzowane piekielna, TELAVIV-zja, , otoczenie!

  Ja juz sobie dawno zaplanowalem, chocby okres oczekiwania na granicy mial trwac 30 godzin, wziac przyczepe kampingowa,, i wtedy, jak juz tutaj sie wiecej nie da, poprosic o pobyt, w tym, goscinnym i nam tak bliskim kraju!
  A przynajmniej do momentu, az sie sytuacja z tymi rudymi i zdradzieckimi agentami piekla, wreszcie nie unormuje!

  Pamietajmy o korzysciach plynacych dla krajow naleza,cych do BRICKS, w tym Rosji i Bialorusi, z wlasna waluta, majaca pokrycie w zlocie, niezniszczonym potencjale gospodarczym i swietnymi kontaktami na caly swiat!!
  Pora wreszcie puknac sie w leb i starac sie robaczyc, przez lcale lata ukrywana przed nami, prawde!

 4. Michu. mówi

  Z takimi lajdakami i zdrajcami sie nie rozmawia. Dożywotnia cela to jedyne miejce dla kacapskiego sługi.

 5. Dumny Polak mówi

  Nie prowokuj, to i Ty nie dostaniesz w morde!
  ONI DO NAS JUZ DAWNO NIC NIE MAJA, Michu!
  Zadnych roszczen! Ani terytorialnych, ani politycznych!!!
  WSZYSTKO, OBY TYLKO NIE WOJNA!

  A moze ty Michu sam z ukrolandu i szukasz wciaz GLUPICH POLACZKOW!!!?

  Trzymaj sie w gotowosci, az cie dudus wysle z motyka na kacapow! Bedziemy bardzo z ciebie dumni, jak cie z powrotem tutaj przywioza! I dostaniesz na pewno jakis medal!

 6. verizanus mówi

  @ Michu (ten nowy z kropką) A dlaczego nie rozmawia??? Propaganda i komitet centralny POPiSu ustalili już w co mamy wierzyć i to ma wystarczyć?

 7. verizanus mówi

  Miało być: „Dlaczego nie rozmawiać?”

 8. Michu. mówi

  Po co rozmawiać ze zdrajcami? Czy Armia Krajowa rozmawiała z Volksdeutschami? Bronić takiego scoorwysyna Verizanus… Twoje pytanie bezzasadne. Taki cieć i tak będzie obłudnie łgał skoro zdradził ojczyzne. Po co z nim gadać o jego motywach, cokolwiek powie jest ostatnią szumowiną.

 9. verizanus mówi

  @ Michu Spokojnie, gdzie są dziś folksdojcze i jak z nimi rozmawiają wszyscy mocni w gębie, to chyba widać ;).

 10. verizanus mówi

  @ Michu. Pytanie też czy zdradził Ojczyznę, czy może aktualnych zarządców Ojczyzny jak niegdyś np płk Kukliński… Warto może posłuchać co ma do powiedzenia… Jak ktoś chce niech nie słucha, a nawet jak słucha nie musi przecież dać się przekonać, a nie jak Bolek kiedy został prezydentem to ze zdziwieniem skontatował: ” Miała być wolność słowa a tu każdy gada co chce” ;).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.