Białoruski sąd skazał Andrzeja Poczobuta za przynależność do Związku Polaków i gloryfikację Armii Krajowej

Andrzej Poczobut/ fot. screen
25

W środę (8.02.2023) Grodzieński Sąd Obwodowy skazał Andrzeja Poczobuta, polskiego działacza i dziennikarza, na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Proces, który rozpoczął się 16 stycznia, był zamknięty dla publiczności. Na salę rozpraw nie wpuszczono polskiego charge d’affair w Mińsku Marcina Wojciechowskiego.

Poczobut został aresztowany 25 marca 2021 roku. Wraz z nim aresztowano kilku innych działaczy Związku Polaków na Białorusi. Białoruska Prokuratura Generalna poinformowała o wszczęciu przeciw nim postępowania karnego z artykułu dotyczącego „umyślnego działania nakierowanego na wzbudzanie wrogości na tle narodowościowym i religijnym, i konfliktów ze względu na cechy narodowościowe, religijne, językowe i innej przynależności społecznej, a także rehabilitację nazizmu, dokonanego przez grupę osób”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wskazani obywatele, przedstawiający się jako działacze wyżej wymienionego związku [Związku Polaków na Białorusi], od 2018 roku do czasu obecnego na terytorium miasta Grodna i drugich miejscowości na terytorium obwodu [grodzieńskiego], z zaangażowaniem niepełnoletnich, zorganizowali i przeprowadzili szereg niesankcjonowanych przedsięwzięć masowych gloryfikujących uczestników antysowieckich band, działających w czasie i po Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, dokonujących grabieży i zabójstw ludności cywilnej Białorusi, niszczenia własności. Ich działania miały na celu rehabilitację nazizmu, usprawiedliwienie ludobójstwa narodu białoruskiego – napisano w oświadczeniu prokuratury.

Określenie „antysowieckie bandy” odnosi się do Armii Krajowej oraz poakowskiego podziemia zbrojnego działającego na Kresach Wschodnich po ich aneksji przez Związek Radziecki.

Oprócz „gloryfikacji antysowieckich band” Poczobutowi postawiono też zarzut „nawoływania do sankcji wobec Białorusi” oraz „zbierania informacji w interesach zagranicznych organizacji”. Poczobut odmówił napisania prośby o ułaskawienie do prezydenta Aleksandra Łukaszenki. – Żadne ułaskawienia mi nie potrzebne. Nie zamierzam o nic prosić czy błagać. Nawet jeśli będą naciskać. W takich sprawach jak moja, podobne zachowanie byłoby niemoralne i niegodne pamięci bohaterów AK – napisał w liście z września 2021 roku.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina nazwał wyrok białoruskiego sądu „niesprawiedliwym”, a  prezydencki minister Marcin Przydacz określił skazanie Poczobuta jako „haniebne”.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot powiedział w rozmowie z PAP, że wyrok został wydany przez sąd, który nie kieruje się sprawiedliwością, tylko wytycznymi politycznymi. – Mogę jeszcze raz zaapelować do Aleksandra Łukaszenki o zwolnienie tego bohaterskiego człowieka, Andrzeja Poczobuta, ale obawiam się, że ten dyktator jest nieprzejednany – powiedział minister Szrot.

Źródło informacji i cytatów: kresy.pl, PAP, Twitter

Zobacz też:

Represje wobec Polaków na Białorusi. Dyrektor szkoły aresztowana za zorganizowanie obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Wiktoria mówi

  Dlaczego/gdzie jest p. Wojciech Olszański? . Patrioci nie powinni być nagradzani przez rządzących jako głos Polaków i ich Dobra Ojczyzny Polski.? Czy rządzący nie powinni mówić /zaczynać mowę… i imieniu Polski i Polaków i swoim jako Polak także…..dla Naszego Dobra…………..

 2. Быдлошевский Л.З. mówi

  I nawet nikt się za nim nie ujmie bo naruszył Konstytucję Białorusi ….Do pierdla z nim ….8 lat Karnej Kolonii …Tak trzymać Łukaszenko !!! Pracowałem 2013-2016 w Białorusi i włos nie z głowy nie spadł…Można ? Jak widać można…Firma zatrudniała 250 osób…Byłem jej dyrektorem jak ktoś chce judzic ….- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺⚰️💓💓💓

 3. Maksio mówi

  Tak, zaapeluj do Łukaszenki, żeby jego kury w moje pole nie wchodziły… albo ma oddać dwa worki pszenicy a jak nie to dostenie w ryj. U nas też była Beata Szydło, Królowa Podwórka, tylko krótko i na szczęście nie wryło to nam sie w beret. Białorusini łączą bezpieczeństwo narodowe z Aleksandrem Wielkim Łukaszenko… Nie jest jeszcze tak źle, póki mają słoiki z ogórkami pod łóżkiem! 🤣

 4. Tajemnica Jan mówi

  Z sąsiadami trzeba żyć w zgodzie a poza tym kołchoźnik Łukaszenki doczeka się kary. Nic nie trwa wiecznie, on też…

 5. z-k mówi

  Lecz się Maksio! Pani Szydło przerastała o 10 długości pozostałe pruskie, usraelskie i banderowskie zaprzaństwo aż uznano, że „nie przechodzi to w żadna rubryka” i musiała (w najdziwniejszy sposób) odejść” . Wielki błąd zrobiła, że dała się otumanić młodszej Romaszewskiej i pozostawiła propagandowy „biełsat”, który Waszczykowski chciał zlikwidować. Gdyby toto zlikwidował i nie pozwolił na rozwalenie Związku Polaków to dzisiaj i Poczobut by nie siedział i nasi Kresowi Rodacy mieli by tam inną pozycję. Białorusini mają nie tylko słoiki z ogórkami ale także fabrykę, niezłych traktorów i znaną na całym świecie fabrykę wielkich ciężarówek także przemysł chemiczny i drzewny. Łukaszenka odrestaurował wiele polskich zabytków z zamkiem w Nieświeżu włącznie. Należało z nim handlować zamiast lokajsko w szachrajskim interesie wciskać Białoruś w 447.

 6. Ewa-Maria mówi

  Skoro ,,nasza,, dobra władza tak dużo robi dla Ukrainy to niech zrobi dla Poczobuta. Nawołuje o sankcje wobec Rosji tak więc niech nawołuje wobec Białorusi . Poczekam co zrobi w tej sprawie.

 7. Ewa-Maria mówi

  @Bydloszewski skoro tak wychwalasz tego satrapę Łukaszenkę to dlaczego nadal tam nie przebywasz? Jemu tacy pochlebcy potrzebni są co to liżą jego stopy.

 8. Marcin mówi

  Każdy kto trochę interesuje się tym tematem to wie że przed zmianą władzy w związku Polaków na Białorusi wszystko było dobrze, można było uczyć się polskiego, można było zakładać polskie szkoły i Łukaszenko nawet je dotował ale po tym jak polskie władze zmieniły zarząd w organizacji wszystko się zmieniło, a dlaczego a no dla tego że jak się dostało palec to zaczęto sięgać po rękę i kąsać gospodarza. Nie dziwię się że Łukaszenka zaczął jawna walkę z Polakami i krok po kroku delegalizować i likwidował organizacje czy szkoły polskie. Polskie władze zaczęły wpychać Białoruś w ręce Rosji, a była szansa normalnej współpracy, handlu itp. ale jak Amerykanie każą to polskie pseudoelyty wykonują zlecenie. Tak samo jest z Ukrainą, ale koniec w końcu my zwykli Polacy dostaniemy za cudze grzechy.

 9. anonim mówi

  Nie byłoby tej nagonki na Polakow gdyby nie haniebne wtracanie sie ,,polskich wladz” w wewnetrzne sprawy Bialorusi na rozkaz wuja sama. Przeciez nawet z inicjatywy Lukaszenki umozliwiono nam wjazd do Bialorusi bez wiz do Obwodiw gdzie mieszka duzo Polakow. Ale nie jak zwykle polskie pieski musialy ujadac i wszystko spieprzyc, bo chciwe parchy nie mogli zdzierzyc, ze bialoruskie firmy nie da sie kupic po balcerowiczowsku czyli za 5% wartosci. Bialorus nie chciaka oddac panstwa w rothildowskie pazerne lapy.

 10. Anty mówi

  Klasyczny przykład jak parchaty żyd judzi z tylnego fotela a parch zaciera kosmate łapska. Widać to nawet na tym forum. Zaraz ci co jechali po pisdzielcach będą będą teraz stawać w jego obronie bo przecież „on broni” Polaków na Białorusi i to jeszcze takich co mają AK na ustach. Przypominam na jakich sztansdarad wjechał żydopis do władzy a jakie i czyje dyrektywy wciela w życie. Oczywiście wcześniejsza postawa żydorządu który chciał wysadzić z siodła Łukaszenkę się nie liczy. Podobnie jak nie liczą się miliardy złotych darowanego sprzętu wojskowego danego jednej stronie konfliktu przeciwko drugiej z których obie są naszymi sąsiadami. Klasyczny przykład dzieł i rządź gdzie prawdziwy reżyser siedzi za kotarą.

 11. Arrax mówi

  Dziwie sie Poczobutowi, że się nieupokorzył i nie napisał prośby o ułaskawienie. Przecież wiadomo jakim bucem jest Łukaszenko. Wystarczyłoby może trochę podłechtać jego próżność. Gloryfikacja AK też jest nieodpowiednia, bo z białoruskiego punktu widzenia, interpretacje historii mogą być różne. Zmarnuje sobie życie siedząc w białoruskim więzieniu. Czy warto?

 12. Maniek mówi

  Nie upokorzył się, bo miał rozkaz być twardym i pokazać że Białoruś to taka niepraworządność, co będzie powodem szczucia na ten kraj i Pan Pucybut zostanie bohaterem. A może maja w planach jakoś się dogadać w Łukaszenką i zwolnić pana Pucybuta z więzienia, wtedy nastąpi przekaz medialny, że jaki to rząd skuteczny nawet Łukaszenka się go boi. A nasz bohater dostanie oczywiście odpowiednie odszkodowanie od polskich podatników. Tego oczywiście nie wiemy ale wszystko możliwe w polityce

 13. Shadow mówi

  @ Z-K- P. Szydło zwana broszką jest po amerykańskiej szkole liderów, tak jak większość obecnych rządzących, choćby np. Kanadą, czy Francją. Zdjęli ją ze stanowiska, bo to był zbyt błachy powód do szantażu. Natomiast na krzywomordego mają dużo argumentów do nacisków i trzymają go za ćwarz.

 14. Jas mówi

  Powinien byc wydalony z Polski charges de affaires Bialorusi i zablokowane wszystkie ciezarowki bialoruskie na granicy dosc burdelu z Lukaszenka.

 15. Быдлошевский Л.З. mówi

  Jas@ – to więc w całej reżimowej prasie to wyczytamy więc po co piszesz ? W TV nie wiem bo 25 lat nie mam na baniaka ale sądzę że to samo….To po co piszesz ? Dziękuję ….- 🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾🇧🇾💓💓💓

 16. dsa mówi

  …sprawa jest banalna – fikaliście, to macie…. powody represji są w tym momencie nieważne, czyli – nie oczekuj od gospodarza, że ci nie da w pysk, gdy wytykasz mu jego błędy, wady czy przywary…

 17. iwonka mówi

  Dać wizy stałego pobytu dla Polaków z Białorusi i Ukrainy. Ukraincy won z Polski !!!

 18. Czarek mówi

  Jak możecie tak pluć na Łukaszenkę? To jedyny przywódca kraju na świecie, który nie wziął łapówy od WHO i nie ogłosił fałszywej „PANDEMII”! U niego nie nosiło się masek, nie było zamykania przedsiębiorstw!!! Dlatego ci z WHO chcieli mu zrobić rewolucję, a walnie przyczyniali się w tej sprawie „nasi” rządzący w Polsce, m. in. darując jednej z tych „pyskujących” pałacyk w Polsce na działalność przeciw Łukaszence. Zwykli Polacy na Białorusi mają bardzo dobrze. Natomiast na Litwie Polacy są od lat niszczeni, języka polskiego w szkołach zabraniają uczyć itp. „Nasi” rządzący nie ujmują się za prześladowanymi Polakami na Litwie, ale biorą w opiekę „szczekających” na Białorusi Polaków (czy faktycznie Polaków czy też polskojęzycznych, oto jest pytanie!).

 19. Byry mówi

  Parsknę śmiechem…..
  Podkomendny tate z Czerskiej,”ataman”gazety wyborczej,gloryfikuje Żołnierzy Wyklętych.
  Co za obłuda i fałsz,którymi ten osobnik robi POmyje w mózgach Polaków.

 20. Maksio mówi

  Poczobut z Gazety Wyborczej to symbol wolności? Niezłomności? Czy po prostu głupoty… Siedzieć we więzieniu i marnować sobie życie to taka zasługa? Białoruś to nie Polska i nie ma co liczyć na to, że Andrzej dostanie kiedyś odszkodowanie jak Jezus Maria Rokita albo zostanie prezydentem jak Bolek. Jeden i drugi notabene na tym internowaniu mieli luksusy jak na kolonii. Poczobut by przyznał się do winy i nikt by nie miał mu tego za złe. Jeśli nawoływał do sankcji na Białoruś to siedzi słusznie.

 21. Czarek mówi

  Tutaj też mój komentarz skasowaliście!!! Jesteście niewiarygodni i nie warto Was czytać!!!!!

 22. verizanus mówi

  @ Czarek To raczej nie cenzura tylko brak profesjonalizmu (pod tym względem) w prowadzeniu bloga. Co jakiś czas ktoś to sygnalizuje, albo się oburza, ale jak widać bezskutecznie…
  Co do Łukaszenki to myślę, że jest w tym sporo racji…ale może to być też takie trochę (w skali globalnej) ustawkowe…jak za tzw. pierwszej komuny, albo ostry bolszewizm, albo zachodni gender…albo Hitler albo Stalin… albo socjalizm moskiewski, albo europejski 😉

 23. 1256 mówi

  Do kicia na dekady. Żadnych sentymentów. To jemu podobne śmieci śą odpowiedzialne za to co się dziej an UPAinie. OMZIRKI itd powinny zostać jak najszybciej delegalizowane. Żadnej litości bo ten gnój jest „Polakiem” tylko wtedy gdy to sie im opłaca .

 24. Cyprian mówi

  Michnik siedział w ciężkim komunistycznym więzieniu z którego najmniejszy gryps nie miał prawa się wydostać. Adaś był tak ciężko represjonowany, że pisał książki, które wychodziły na Zachodzie a kasiora płynęła na konto. Poczobut będzie robił to samo.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.