Argentyński portal nie odpowie za manipulację w artykule o Jedwabnem

zdjęcie na portalu pagina 12
5

18 grudnia 2017 roku argentyński portal Pagina12 opublikował artykuł pt. „Znajome twarze” (hiszp.: „Rostros familiares”) autorstwa Federico Pavlovskiego dotyczący zbrodni w Jedwabnem. Tekst został zilustrowany pośmiertnym zdjęciem przedstawiającym Żołnierzy Wyklętych zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w roku 1950. Po opublikowaniu artykułu, dwukrotną bezskuteczną interwencję dotyczącą zmiany zdjęcia podjął Ambasador RP w Buenos Aires Marcin Pernal oraz Polacy – za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zdjęcie nie zostało usunięte.

1 marca 2018 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o IPN. Na mocy tej ustawy organizacje zajmujące się statutowo obroną dobrego imienia Polski uzyskały możliwość występowania w sprawach sądowych z powództwa o ochronę dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej lub Narodu Polskiego. Korzystając z tego przepisu 2 marca Reduta Dobrego Imienia złożyła pozew przeciwko portalowi Pagina12 domagając się przeprosin o następującej treści:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Wydawca portalu Pagina12 przeprasza za naruszenie dobrego imienia Naród Polski, a w szczególności wszystkich krewnych tych, którzy walcząc o niepodległość zostali zamordowani przez komunistycznego okupanta.Wydawca oświadcza, że wyraża ubolewanie, iż zilustrował tekst o zbrodni na Żydach w Jedwabnem mającej miejsce w czasie okupacji niemieckiej zdjęciem zamordowanych polskich żołnierzy, którzy po II wojnie światowej walczyli z komunistycznym okupantem.Jednocześnie wydawca oświadcza, że na zdjęciu ilustrującym tekst do artykułu z dnia 18.12.2017r. pt. „Znajome twarze” (hiszp.:„Rostros familiares”) przedstawieni są zamordowani polscy żołnierze, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczny, samotny opór przeciw sowietyzacji Polski i na skutek tej nierównej walki, ponieśli śmierć.”

Sąd Okręgowy w Warszawie wydział spraw cywilnych decyzją z dnia 9 kwietnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym oddalił pozew Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom przeciwko Editorial La Pagina S.A. z siedzibą w Buenos Aires. W uzasadnieniu Sąd powołał się m.in. na brak jurysdykcji krajowej. Rzeczpospolita Polska nie jest związana z Republiką Argentyńska bilateralną umową międzynarodową ani traktatem wielostronnym. Nie obowiązują także przepisy Unii Europejskiej. A zatem normy wynikające z przepisów kodeksu postępowania cywilnego lub zawartych umów międzynarodowych nie przyznają sądom polskim kompetencji do rozpoznania sprawy – czytamy na stronie RDI.

Reduta informuje, że nie będzie składać zażalenia na postanowienie sądu.

Źródło: rdi.org.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. krzysiek mówi

    czy wy tam pracujecie za kare w tych sądach ?! oni mieli tutaj w Polsce odpowiadac ! kim wy jesteście w tych sądach ?!

  2. Spostrzegawczy mówi

    Kahalne sądy, kahalne wyroki.

    1. Ada mówi

      Jeżeli bezkarnie można się bawić śmiercią ludzką, to jest to już ewidentna zwyrodniałość.
      Zmontować takie kłamstwo w prasie i puścić w świat ? To jest wręcz straszne!
      Jak to, nie ma na to żadnej kary???
      Nie można natomiast wykazywać antysemityzmu i – co ciekawe – to da się poddać sankcjom prawnym ( że o towarzyszącym „giewałcie” potwornym nie wspomnę ).
      Wiele czynników za to odpowiada.

  3. Pan Kracy mówi

    „Sąd […] na posiedzeniu niejawnym […] oddalił…”
    Czemuś mnie to nie dziwi…

    „brak jurysdykcji krajowej”
    Niby jest znowelizowana ustawa o IPN, nie znam jej: portal wprawo.pl – warto sprawdzić jak ona działa wobec owego braku jurysdykcji – bezwartościowy papierek czy jednak ktoś o tym pomyślał? Innymi słowy: mamy bat na miejscowych, a metr od granicy mogą pluć czy może jednak targamy za uszy (bo przecież nie pejsy, ich nie wolno, to chyba „oczywiste”) wszystkich?

  4. Karol mówi

    Federico Pavlovski to typowo argentyńskie nazwisko. Na 99,99999 procent to żydowska istotka co z argentyńskiego terytorium albo poprzez argentyńskie servery produkuje paszkwile o Polsce i Polakach.
    Toteż tak naprawdę sprawiedliwie nie powinno się pisać o narodach z których terytoriów paszkwile są produkowane tylko wymieniać przynależność ideologiczną paszkwilantów oraz równolegle ich narodowość.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.