Kalendarium Powstania Warszawskiego: 31 sierpnia 1944

powstańcy przy barykadzie w Śródmieściu/ fot. arch.
1

W nocy oddziały powstańcze ze Starego Miasta podjęły próbę przebicia się przez ul. Bielańską i pl. Bankowy w kierunku Śródmieścia-Północ. Przy wsparciu oddziałów uderzających ze Śródmieścia planowano wywalczyć korytarz o wymiarach ok. 800 metrów długości i 400 metrów szerokości.

Z ukrycia w piwnicach Starego Miasta wyległo na ulice tysiące cywili, którzy dowiedzieli się o przebiciu i chcieli uratować się ze staromiejskiego kotła. Natarcie oddziałów ze Starówki, które miało rozpocząć się o godz. 1.00 w nocy, opóźniło się przez panujący na ulicach chaos i ruszyło dopiero o 4.00 rano. Natarcie załamało się przy wielkich stratach w zabitych i rannych. Jedynie niewielka grupa żołnierzy „Zośki” i „Brody 53” dociera do piwnic pałacu Zamoyskich przy Ogrodzie Saskim, zapadając tam na cały dzień.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O przesunięciu godziny natarcia nie zdołano powiadomić grupy por. „Piotra” z „Czaty 49”, która około godz. 1:00 rozpoczęła nieudany desant kanałowy na pl. Bankowy. Na powierzchnię, wprost na pozycje niemieckie, wydostaje się kilkunastu żołnierzy, którzy po gwałtownej walce, zostawiwszy zabitych, wycofują się do kanałów. Powstańcy ewakuują się kanałami do Śródmieścia.

Z powodu kiepsko funkcjonującej łączności dowództwo Śródmieścia nie zdawało sobie sprawy z sytuacji panującej na Starym Mieście i z tego, że uderzenie oddziałów staromiejskich nie jest w stanie wyruszyć o planowanej godzinie. Oddziały śródmiejskie rozpoczęły natarcie o 1.30. Po początkowych sukcesach natarcie załamało się.

Od rana Niemcy rozpoczęli generalny szturm na Starówkę wsparty artylerią i lotnictwem. Obsadziwszy ponownie staromiejskie placówki, powstańcy z najwyższym trudem odpierają ataki. Niemcy zajmują zakłady Fiata przy ul. Sapieżyńskiej i obsadzają ulicę Zakroczymską.

Po nieudanym przebiciu żołnierze batalionu „Chrobry I” wrócili na swoje kwatery na Starówce w Pasażu Simonsa, który zostaje zbombardowany przez niemieckie lotnictwo. Zginęło około 300 żołnierzy. W podziemiach zasypany został oddział sanitarny batalionu wraz z rannymi. Pięćdziesięciu ocalałych żołnierzy zorganizowało dalszą obronę ruin pasażu.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 30 sierpnia 1944

 

 

 

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. konfederat mówi

    wieczna hanba tym co pchneli do powstania i rzei Polakow!!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.