„Nie-Żydzi” na tablicach w Auschwitz. Szokujące oświadczenie dyrekcji muzeum

fot. twitter
12

Na terenie Muzeum Auschwitz znajduje się kilkadziesiąt tablic informacyjnych, na których opisano najważniejsze miejsca na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Na kilku tablicach znalazło się określenie „nie-Żydzi”. To tablice informacyjne m.in. przy ruinach czterech krematoriów i komór gazowych na terenie Birkenau.

O szokujących tablicach opisujących więźniów jako Żydów i nie-Żydów (bez podania narodowości tych drugich) poinformowała TVP w „Wiadomościach”. Dziennikarz Bartłomiej Graczak skomentował to następująco: „Co może dziwić, nieprecyzyjne sformułowania pojawiają się nawet w Muzeum Auschwitz – ofiary podzielono na Żydów i nie-Żydów”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dyrekcja Muzeum Auschwitz wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym najpierw zarzuciła dziennikarzowi podanie nieprawdziwych informacji, a potem przyznała, że określenie „nie-Żydzi” faktycznie widnieje na tablicach i jest właściwe. „Aby podkreślić odwiedzającym z całego świata, że w piecach krematoryjnych palone były nie tylko zwłoki ofiar Zagłady, ale także ciała pomordowanych w niemieckim obozie Auschwitz, zastosowano takie właśnie określenie” – czytamy w oświadczeniu.

Czy autorzy tego szokującego oświadczenia zdają sobie sprawę, że nazywanie ofiar „nie-Żydami” jest – delikatnie mówiąc – brakiem empatii wobec nich i ich rodzin? Podział na „ofiary Zagłady” i „ciała pomordowanych” wpisuje się w narrację, którą przedstawiła w TVN Barbara Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów: „Dla Polaków to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna, śmierć  jak śmierć. A dla Żydów to była tragedia, dramatyczne doświadczenie. To była metafizyka. To było spotkanie z Najwyższym.”

Skandaliczne tablice powinny zostać natychmiast zmienione, a określenie „nie-Żydzi” zastąpione wskazaniem narodowości ofiar. Czy Ministerstwo Kultury zareaguje?

Źródło: twitter

Przeczytaj:

Opowieści holocaustowe, czyli pomódlmy się za ofiary, których nigdy nie było

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zbulwersowany mówi

  Dyrekcja Muzeum Auschwitz powinna stanąć natychmiast przed polskimi sądami karnymi za kłamstwo oświęcimskie ! Do kiedy będzie trwała kampania nienawiści wobec Polaków na terenie Polski ?! Trzeba w najbliższych wyborach zmieść tę całą żydokomunistyczną okrągłostołową bandę, która udaje Polaków, a ma na celu zlikwidowanie nas jako narodu, a Polski jako państwa ! Młodzi Polacy – organizujcie się wspólnie jak najszybciej i zamiast na zmywak czy nawet niezłą fuchę zagranicą, zostańcie tu, połączcie siły, zadbajcie o zwycięstwo Polaków w nadchodzących wyborach i wyzwólcie siebie i nas spod żydowskiej okupacji. Trybunał Stanu zajmie się później osądzeniem wszystkich zdrajców i rozliczeniem wszystkich przekrętów tzw transformacji ustrojowej, która oczywiście polegała na rabunku mienia Polaków. Nie dajmy sobie także wmówić bzdur, że nie ma w Polsce nowych elit. Są . I to Wy nimi jesteście. Nieporównanie lepszymi od żydowskich antypolskich rozbójniczych band, które bezprawnie i bezzasadnie przypisują sobie jakieś uzurpatorskie przywódcze pozycje. Dowodem tego jest chociażby młody dziennikarz Makowski, tak jak wielu, wielu innych młodych Polaków, którzy nie dają się zbić z tropu, wzbogacają swoją wiedzę i prezentują interesy polskie nawet wobec wytrawnych graczy. Czy wolicie Pana Makowskiego, Pana Międlara, Pana Winnickiego, Pana Bąkiewicza czy też Tuska, Kaczyńskiego, Borowskiego, Balcerowicza, Komorowskiego, Morawieckiego, Dudę, Petru, Kukiza, Lubnauer, Millera, Michnika i inne narzucane żydowskie pseudoautorytety ?!

  https://www.youtube.com/watch?v=i_2-iHW5xSI&feature=youtu.be

 2. Spostrzegawczy mówi

  Wpis z internetu :
  Adrian Grabowski „Wyłapywanie Polaków na zsyłkę odbywało się w ten sposób, że o świcie do mieszkania wchodzili: „Sowiet z karabinem i Żyd z karabinem”. „Ubierać się, tylko szybko szybko” – poganiali, zostawiając na to 15 min. Przed domem stały sanie, zamówione i wymuszone na gospodarzach, podwody, sanie. Zesłańców wieziono 20 km na stację do Łomży i pakowano do bydlęcych wagonów. Większość umierała w transporcie z zimna chorób i głodu ” – „Genowefa Malczyńska: „Zastukali do domu o wpół do drugiej w nocy. Dwóch enkawudzistów i dwóch Żydów z Jedwabnego. Mamusia wstała i otworzyła, a oni wyjęli długa listę i mówią: gospodyni, zbieraj się. Dziadkowi kazali przyprowadzić konia z łąki i zaprzęgać. Gdy zaczęliśmy z siostrami płakać, jeden z enkawudzistów, który jak się okazało, przyjechał aż spod Moskwy, mówi tak: Choziajka, nie płacz, bo w poniedziałek wszystkie z Jedwabnego będą wywiezione. My z sobą list nie przywieźli, to wasi Żydzi. Dziadek się z nami pożegnał, chciał odjeżdżać do domu. Ale jakiś Żyd go zobaczył, zawołał enkawudzistów i kazali mu wsiadać do wagonu”.

 3. asa mówi

  Minister ma problem, bo żona zarabia sporo w fundacji gdzie pieniądze idą od Żyda?

 4. Wojtek mówi

  Ministerstwo przecież wiadomo że nie zareaguje. Gliński to zyd jakoś oświadczenia w sprawie jego zastępczyni która kląskała w czasie obchodów wyzwolenia Oświęcimia dalej pracuje. Czyli wiadomo że on popiera antypolska narrację

 5. Ewa Wilkon mówi

  Wymienic dyrekcje…
  Zmienic tablice informacyjne. .mowic prawde!
  Zacznijmy od srodka. ..
  Nie pozwolic „zydkom”rzadzic w Polsce!
  Oni przecieraja slaki do powrotu ..
  Gdy w innych krajach Europy nie widze zycia …
  Polacy nie dajmy sie …!!!

 6. zuzia mówi

  Przecież Ministerstwo Kultury wie o wszystkim teatrem się potrafią zająć, a Tu milczą tak sie boja narazić żydom a przecież tyle samo zginęło Polaków

 7. HOODY77 mówi

  Przecież widać na zdjęciu że obie uśmiechnięte się dobrze bawią.

 8. EWA mówi

  Niestety Ministerstwo nie zareagowało , nadal są takie wredne tablice ..a może to już eksterytorium żydowskie ?

 9. Anna mówi

  Jak tak można. To jest brak szacunku, brak pokory. Walnijcie się w te swoje puste łby. Brak słów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.