Żydzi napisali list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego. Skarżą się w nim na antysemityzm

fot. youtube
45

Na stronie warszawa.jewish.org.pl został dziś opublikowany list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego podpisany przez Annę Chipczyńską, przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i Lesława Piszewskiego, przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Autorzy listu twierdzą, że w Polsce nasiliły się postawy antysemickie: „Wzrastający antysemityzm w debacie publicznej, wypominanie żydowskiego pochodzenia przodkom senatora Marka Borowskiego przez dziennikarkę TVP Magdalenę Ogórek, faszystowskie hasła i flagi ONR Falangi na uroczystościach państwowych przywołują najgorsze wspomnienia. (…) Incydent sprzed kilku dni z pobiciem izraelskich sportowców , gdzie motywacją agresorów był antysemityzm pokazuje, że ze strefy słów antysemityzm przechodzi w fazę czynów. Obawiamy się o nasze bezpieczeństwo i przyszłość w Polsce, nie chcemy powtórki z roku 1968.” – czytamy w liście.

List kończy się apelem do Jarosława Kaczyńskiego: „Mieliśmy nadzieję, że wesprze Pan naszą społeczność, że możemy liczyć z Pana strony na zrozumienie  zarówno naszej historii, jak i obecnej sytuacji. Dlatego mocny i zdecydowany głos potępienia antysemityzmu i wsparcia z Pana strony byłby dla nas szczególnie ważny.”

Naszym zdaniem ten list to początek akcji wymierzonej w Prawo i Sprawiedliwość, której celem jest rozpętanie oszczerczej kampanii zarzucającej polskim władzom antysemityzm. W liście zawarte są twierdzenia nieprawdziwe, a domaganie się od Jarosława Kaczyńskiego, żeby potępił coś, co nie miało miejsca, jest po prostu pułapką. Jeśli Kaczyński spełni oczekiwania Chipczyńskiej i Piszewskiego, potwierdzi kłamliwą narrację, którą przedstawiono w liście i demoliberalne media będą trąbić, że w Polsce jest potworny antysemityzm, bo nawet Kaczyński za niego przeprasza. Jeśli list pozostanie bez odpowiedzi lub Kaczyński wskaże, że zawarte w nim twierdzenia są niezgodne z prawdą, zostanie natychmiast oskarżony o antysemityzm.

Na czym polega manipulacja w żydowskim liście? Fakty są takie: Magdalena Ogórek opublikowała swój tweet, żeby napiętnować przynależność ojca Borowskiego do Komunistycznej Partii Polski i wskazać, że ukrywanie żydowskiego pochodzenia poprzez zmianę nazwiska jest tchórzostwem. ONR nie wznosi faszystowskich haseł, ani też nie ma faszystowskich flag. A co do chuligańskiego ataku na izraelskich piłkarzy – został on wykorzystany przez Żydów do bezpodstawnego oskarżenia kibiców Legii Warszawa o antysemityzm. Po kilku dniach izraelski klub wycofał się z tych zarzutów.

Dla sygnatariuszy listu fakty najwidoczniej nie mają żadnego znaczenia. Ich zmanipulowany przekaz to pretekst do uderzenia pałką antysemityzmu w polskie władze i gra pod zachodnią opinię publiczną, której trzeba pokazać PiS jako zagrożenie dla tzw. wartości europejskich. Polskie gminy żydowskie właśnie włączyły się w akcję „ulica i zagranica”.

Źródło: warszawa.jewish.org.pl

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Wiesław mówi

  W 68 roku sami wywołali zamieszki, aby był uzasadniony pretekst do wyjazdu na Zachód i możliwość obwiniania Polaków za antysemityzm. Jakoś Polacy nie mogli wyjechać w tym czasie za granicę, a paszporty trzymało UB. A oni tak lawinowo wyjechali. Nie dziwne?

  1. MM+ mówi

   Żydzi mają kłopot demograficzny w ,,Bezcennym Izraelu”. Dlatego ściągają skąd mogą swoich rodaków – czasami wbrew ich woli. A jak ich zmotywować? Oczywiście wywołując zamieszki antysemickie. Później to i kasę można wyszarpać i oskarżyć o antysemityzm. Proste… jak pejsy goja.

  2. henryk mówi

   Zastanówcie się – skąd się wzięło tylu żydów po okupacji.To jest ciekawe zagadnienie – twierdzili nże ioch wszystkich wymordowali . Pośród tej grupy znaczny procent to zawodowi bandyci – stworzyli pod wodzą NKWD formację UB, milicję , informację wojskową która w zorganizowany sposób od lipca 1944 zaczęła mordować naszych obywateli z AK, żołnierzy wracających z zagranicy po wojnie , ludzi związanych z ZSL- efekt około 100.000 ( sto tysięcy ) osób zamordowano i prześladowano ponad milion.Oni śmią pisać do prezydenta naszego kraju że rośnie antysemityzm.To hańba ze strony tych żydów – rośnie antypolonizm pośród żydów. Nie pozwolimy na opluwanie naszych obywateli.

 2. Spostrzegawczy mówi

  Ja też skarżę się na tzw. antysemityzm, bo jest on zmanipulowany i wykorzystywany przez Żydów do umacniania swej władzy w Polsce i na świecie. Penalizacja za tzw antysemityzm powinna być natychmiast zniesiona, a w miejsce tego przepisu powinno się niezwłocznie wprowadzić przepis penalizujący za szerzący się antykatolicyzm i antypolonizm zwłaszcza, że szerzą je głównie Żydzi i ich media. Poza tym nie wolno zapominać ani Polakom ani Żydom o bilionowych odszkodowaniach jakie są winni Żydzi obok Niemców, Rosjan, Ukraińców i Litwinów za masowe mordy na narodzie polskim.

 3. Robert B. mówi

  Żydzi dobrze wiedzą, CO mówią. Uderz w stół, a nożyce się zawsze odezwą. Dlaczego podnoszą taki wrzask, gdy ktoś powie o kimś, że jest Żydem? Bo to uderza w ich strategię i cele. Strategia to wmawianie wszystkim, że żydostwa nie ma, a cel to przechwycenie w ten sposób władzy nad światem. Dziwić może jedynie to, że doskonale wiedzą, jak to się dla nich periodycznie kończy (tak, tak, pogromy i holokaust miały swoje przyczyny), a mimo to ciągle robią to samo. Cóż, każdy jest kowalem własnego losu.

  1. andzia mówi

   Pełno nas, a jakoby nikogo nie było – Jan Kochanowski -:))

 4. Agata mówi

  Widzę tu pewną współzależność z tym pismem Żydów. Polacy faktycznie zaczynają coraz głośniej mówić także o odszkodowaniach od Żydów oraz różne komisje państwowe zaczynają się coraz bardziej interesować wielomiliardowymi wyciekami z kasy państwa m.in. z VAT-u. Z pewnością sprawy niewygodne dla Żydów.

  1. MM+ mówi

   @AGATA
   Spokojnie, wszystko pod kontrolą. PD zawczasu podpisał w Izraelu (chyba w zeszłym roku) porozumienie o bezwzględnym ściganiu w Polsce antysemitników. Tak na wszelki wypadek. Jakby przez przypadek wyszła machloja inspirowana prze pana Wielusińskiego co to wcześniej zwał się Grubowiecki, a jeszcze wcześniej tatuś zwał się Fidelman, i ktoś to zauważył i nie daj Boże wytknie, to jest antysemitnik i pójdzie siedzieć. A Pan Wielusiński ze złodzieja stanie się pokrzywdzonym.

  2. andzia mówi

   Wyjeżdżali, bo na Zachodzie były lepsze warunki bytowe. Polacy nie mogli wyjechać. Faktem jest, że ówczesna władza prokurowała różne nieprzyjazne im akcje (w innych demoludach też i nie krzyczą aj, waj)po to, aby zasiedlali młode państwo Izrael. Czytałam, że jechali tam okrężnie i zostawali w zachodnich państwach.

  3. MM++ mówi

   To była zwyczajna ustawka. Izrael zlecił żydokomunistom przeprowadzenie akcji przesiedleńczej w demoludach. Powód niestabilna sytuacja w regionie, nacjonalizacja Kanału Sueskiego przez Egipt, wojna 7-dniowa. Oczywiście nasze władze zerwały wszelkie stosunki dyplomatyczne z ,,wrogim Izraelem”. Jednak bank PKO zostawili w Jerozolimie. Ciekawe prawda?

  4. MM++ mówi

   Szlachetny Mazowiecki w latach 90 otrzymał kolejny rozkaz od ,,bezcennego Izraela” tym razem na transport Żydów ruskich. W celu pilnowania transportów – widać wyciągnęli wnioski z poprzedniej akcji – powołali sławną jednostkę ,,Grom” Później Ci przesiedleni uczciwi Żydzi masowo popełniali samobójstwa w kibucach. Sami siebie katują, a później każą płacić za to innym narodom.

  5. andzia mówi

   Z Rosji za ostatnich prezydentów przetransportowano też setki żydów do Niemiec. Niemieccy ortodoksi skarżyli się potem, że lekceważą synagogę, jedzą kiełbasę, piją wódkę. Niemcy są im szczególnie bliscy. Tak przed wojną jak i obecnie. Polaków zawsze nienawidzili.

 5. jacek mówi

  Najgorsi antysemici to Żydzi.

 6. Claire mówi

  Pan Magdalena Ogorek zaplusowala u mnie. Trzeba mowic prawde i przede wszystkim wprowadzic prawo zakazujace zmiany nazwiska za wyjatkiem kobiet wychodzacych za maz. Nie widze zadnego racjonalnego uzasadnienia dla zmiany nazwiska z zydowskiego na polskie.

  1. Robert B. mówi

   Jest, jest takie uzasadnienie. Kamuflaż pomaga im w przechwyceniu mafijnymi metodami, w których są specjalistami, ich ukochanej władzy nad głupimi gojami…

  2. M. mówi

   Krzysztof Kamil Baczyński –
   „Ojciec powstańczego poety sam był bardzo dla polskich spraw zasłużony. Stanisław Baczyński to polski pisarz, krytyk literacki, publicysta i historyk literatury, a do tego działacz socjalistyczny, żołnierz Legionów Polskich, i wreszcie kapitan piechoty Wojska Polskiego w niepodległej Polsce. Przed zmianą nazwiska nazywał się Bittner, ale „umarł przed wojną, więc zaoszczędzona mu może była próba wciągnięcia na listę jako folksdojcza” – czytamy o Stanisławie Baczyńskim w „Tygodniku Przegląd”. Publikował też w jidysz, który znał doskonale – czytamy dalej. A znać mógł z wielu względów, w tym także tego, że matka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego była Żydówką, a z wyboru neofitką-katoliczką.”

   Miłosz o KKB:
   „Krzysztofa Baczyńskiego odwiedzałem w ich, to jest jego i matki, bo ojciec już nie żył, warszawskim mieszkaniu za niemieckiej okupacji. Dał mi wiersze do mojej antologii. Pamiętam go w pozycji leżącej, bo ciągle chorował na astmę. Jego delikatność i bladość narzucały mi obraz Marcela Prousta w wykładanym korkiem pokoju.(…) Przemiana Baczyńskiego, z chronionego przez matkę astmatyka w żołnierza, jest zdumiewającym triumfem woli: „kochanka moja zwie się wola”. Chyba pomogły tej woli tradycje rodzinne ojca legionisty, który walczył w bitwach nad Stochodem. O tej przemianie pisali krytycy, składając hołd bohaterskiemu poecie-żołnierzowi. Inny jednak konflikt, z którym jego wola musiała się uporać, jest pomijany. Matka jego, z domu Zieleńczyk, pochodziła ze znanej spolonizowanej żydowskiej rodziny. Jadwiga Zieleńczykówna, chyba kuzynka Krzysztofa, moja koleżanka na prawie w Wilnie, wsławiła się, wygrywając konkurs krasomówstwa. Krzysztof był więc po matce Żydem, a podobno, choć tutaj brak mi szczegółów, również nazwisko jego ojca było przybrane. Tak czy owak musiał być doskonale świadomy, że miejsce jego w getcie, co narzucało niemożliwy do rozwiązania problem solidarności.

   Autor: Czesław Miłosz, Abecadło”

  3. andzia mówi

   Żyd to przede wszystkim mentalność. Żyd może być większym patriotą niż rodowity Polak. No przynajmniej teoretycznie, ale i w Polsce mamy większych, świadomych patriotów żydowskiego pochodzenia niż Polaków, dla których polskość to zwyczajność,
   Prawdą jest też, że ochrzczeni Żydzi nie będą akceptowani w Izraelu, tutaj się urodzili i uważają Polskę za swój dom. Powinni być lojalni, to nie będzie żadnego antysemityzmu. Jak ktoś pod kimś dołki kopie i niszczy ten wspólny dom, nie może się spodziewać przyjaznego nastawienia.

  4. test24 mówi

   Co w związku z tym? Grzegorz Braun również ma żydowskie nazwisko i jest spoko. To, że są wyjątki i paru znanych żydów lub osób o żydowskim nazwisku jest spoko, wybiela tych złych?

   Jak zwykle starasz się manipulować. Niestety, ciągle ci to nie wychodzi. KOD musi jeszcze sporo w ciebie zainwestować 😉

  5. M. mówi

   A kto to jest „zły Żyd” i kto będzie ustalał kryteria oceny? Może tzw. „prawdziwy Polak”?

   Mam przyjaciół pochodzenia żydowskiego-wspaniali ludzie, którzy jednak nie afiszują się z tym, a dlaczego? Z obawy przed takimi podłymi postawami jak ta M.Ogórek, czyli próbami deprecjonowania ich obecnych poczynań w TYM kontekście. Ona Borowskiemu nie wypominała nazwiska np. włoskiego, litewskiego, sugerując, że to wstyd. A z Baczyńskim chciała błysnąć, ale trafiła jak kulą w płot.

   „KOD musi jeszcze sporo w ciebie zainwestować ?” – nie KOD, tylko Soros;D Trzeba wysoko mierzyć 😀

  6. test24 mówi

   Masz przyjaciół żydów, pedałów, muzułmanów i kogo jeszcze? Może kosmitów i wyskrobane płody? 😀

   Oczywiście, że Polak powinien oceniać, a kto? Może Unia Europejska? Ich problem nie dotyczy. Może według ciebie nawet gwałciciele, złodzieje i mordercy też są dobrzy, tylko ofiary ich źle oceniły 😉

   Postaraj się lepiej, to może i sam Soros sypnie ci groszem, kto wie?

  7. M. mówi

   Swój komentarz w tej sprawie (wpisu MO) opublikowało Forum Żydów Polskich. „Trzeba było – jeżeli naprawdę chodzi o „rozliczenie się ze stalinowskiego spadku” -zapytać o ten spadek stalinowski, czyli o stosunek Borowskiego do komunistycznej oraz stalinowskiej działalności jego ojca (Wiktor Borowski, wcześniej Aron Berman, był funkcjonariuszem totalitarnego systemu zniewalającego Polskę), a nie pisać o zmianie nazwiska” – komentuje Paweł Jędrzejewski.

   „Przyczyny wydają się oczywiste: trudno wyobrazić sobie, żeby Marek Borowski miał entuzjastyczny lub chociaż pozytywny stosunek do stalinizmu; natomiast pochodzenie jest czymś, czego nie można się pozbyć. Rzecz w tym, że pochodzenie żydowskie jest dla wielu w Polsce stygmatem, piętnem. Gdyby ojciec Borowskiego zmieniał nazwisko nie z Berman na Borowski, ale np. z Martinez lub Romano na Borowski, Ogórek by tego nie „wypominała”, bo hiszpańskie lub włoskie nazwiska nie uderzają w Polsce w żaden „wrażliwy” kontekst. Jednak inaczej z żydowskimi: dla wszystkich skażonych stereotypami antysemickimi wzmianka o żydowskim pochodzeniu ma wydźwięk mocno jednoznaczny. Oznacza w „tajnym kodzie kulturowym” jedno słowo: „WRÓG”. Stąd bierze się przecież częste w III RP oskarżanie przeciwników politycznych o takie pochodzenie (przykładowo: Mazowieckiego, Wałęsy, Kaczyńskich, Gronkiewicz-Waltz). Charakterystyczne zjawisko dla mulistego, bagiennego dna polskiej polityki. Prosty mechanizm: ujawnienie prawdziwego lub rzekomego pochodzenia żydowskiego jest wciąż dla części społeczeństwa równoznaczne z dyskredytowaniem politycznego przeciwnika” – czytamy dalej.

   Dla mnie to niepojęte: jak można oceniać czyjeś zachowanie tylko w kontekście jego pochodzenia tudzież poczynań rodziny??
   rp.pl

  8. M. mówi

   „Masz przyjaciół żydów, pedałów, muzułmanów i kogo jeszcze? Może kosmitów i wyskrobane płody? ?” – uważasz, że to wstyd mieć przyjaciół Żydów, homoseksualistów, muzułmanów? Dlaczego tak sądzisz?

  9. test24 mówi

   Niby mówisz. że dla ciebie niepojęte, ale potrafisz zakwalifikować wszystkich patriotów i nacjonalistów jako faszystów tylko dlatego, że dwóch pijanych łysoli kogoś tam kiedyś pobiło, albo zwyzywało. Kiedy dostrzeżesz swoje podwójne standardy?

  10. test24 mówi

   „uważasz, że to wstyd mieć przyjaciół Żydów, homoseksualistów, muzułmanów? Dlaczego tak sądzisz?”

   Nie mówię, że to wstyd, mówię, że NIE WIERZĘ, że ich masz 😉

  11. M. mówi

   „Niby mówisz. że dla ciebie niepojęte, ale potrafisz zakwalifikować wszystkich patriotów i nacjonalistów jako faszystów tylko dlatego, że dwóch pijanych łysoli kogoś tam kiedyś pobiło, albo zwyzywało. Kiedy dostrzeżesz swoje podwójne standardy? ”
   – kiedy i którego patriotę i narodowca określiłam jako „faszystę”? Konkrety proszę. I definicje kto jest patriotą i narodowcem? Bo te przymioty nie są póki co przez nikogo zawłaszczone, choć niektórzy próbują.

   Jeżeli ktoś w koszulce „Kocham Polskę” i okrzykiem „Polska dla Polaków” itp.przykładowo ubliża komuś, brutalnie bije kogoś za inny kolor skóry (albo jak ostatnio uderza chłopaka siekierą w plecy)lub fakt, że jest obcokrajowcem np. studentem Erasmusa o śniadej cerze to jest zwykłym przestępcą a takie incydenty ostatnimi czasy są coraz częstsze. Czytam na tej stronie komentarz: „To normalne, że ktoś czasem kogoś pobije”. Nie, to nie jest normalne. Takie zachowania należy nagłaśniać, karać i zapobiegać im, jak się tylko da a nie rozgrzeszać na zasadzie „oj tam, polskie chłopaki zobaczyli ciapatego i sobie poszaleli, morda nie szklanka, wygoi się”. Nie!

   „Nie mówię, że to wstyd, mówię, że NIE WIERZĘ, że ich masz ?” – może przy pewnych osobach niektórzy nie boją się odsłonić a przy innych ukrywają swoje pochodzenie czy orientację z obawy przed ich nietolerancją czy wręcz agresją?? Zapewniam, nie raz zetknąłeś się z TAKIMI ludźmi i nawet o tym nie wiedziałeś. Dla nich to raczej lepiej.

  12. andzia mówi

   Podłą postawę to ty prezentujesz a nie Pani M. Ogórek. Powiedziała prawdę.
   Zakłuło w oczy?

  13. Danuta Maria Bukowska mówi

   Bzdura , zyd to zyd. I idzie w/g Talmudu czyli kradziez, oszustwa, gwałty morderstwa , Zaden zyd nie jest w porzadku .

 7. Przebiśnieg mówi

  Żydzi zapomnieli, że to już nie te czasy i w Polsce obowiązuje wolność wypowiedzi a zwłaszcza prawo do powoływania się na fakty historyczne nawet jeśli one są tak dla nich bolesne.

 8. Robert B. mówi

  Żydostwo sobie tak perfidnie i bezczelnie poczyna, jak to opisano w artykule, ale do czasu. Co jakiś czas periodycznie miarka się przelewa i wtedy za wszystko płacą i to słono. Coś ich to nauczyło? To pytanie retoryczne.

  1. Cassius mówi

   Wystarczy zapoznać się z Talmudem i wszystko staje się jasne. Żydzi muszą się kamuflować, bo ich intencje są złe w stosunku do innych. Żyją w swoistym świecie rozdwojenia jaźni i wykorzystują innych bez skrupólow. Zastanawia mnie dlaczego ISIS atakuje wszystkich , ale nie Izrael ? Dlaczego kasowane są wpisy o Talmudzie ? Dlaczego żydzi nienawidzą chrześcijan ? Dlaczego szukają nowych ziem pod swoje państwo ? Ilu agentów Mossadu działa w Polsce ? Ilu tak naprawdę żydów jest w Polsce ? Może ktoś mi odpowie….pozdrawiam.

 9. Danka mówi

  Ostatnio czytałam książkę Żyda Rigga pt. ” Żydowscy żołnierze Hitlera”. Bulwersujące fakty !!! Aż się przeraziłam !

 10. Pawel mówi

  uwazam ze jak jest ci zle w jakins miejscu to poprostu sie przeprowadz, zmien prace itp…

 11. test24 mówi

  Sami na ten antysemityzm ciężko pracowali od lat. Mają to, co chcieli!

  1. Claire mówi

   Racja i dlatego wszystkie kraje ich wyrzucały, tylko nasz przyjmował (niepotrzebnie) z otwartymi ramionami, a oni właśnie odwdzięczają się nam za to. Wszędzie niosą za sobą upadek wszelakich wartości i wszystko niszczą.

  2. andzia mówi

   Pani dr Ewa Kurek twierdzi, że przyjmowali ich, bo potrzebowali handlarzy. W Polsce było dużo zboża, w innych krajach bieda. Szlachta nie mogła zajmować się handlem, no to przyjmowali wyganianych żydów. Opowiada też jak jedni żydzi gnębili innych zbierając podatki.

 12. test24 mówi

  ” Obawiamy się o nasze bezpieczeństwo i przyszłość w Polsce, nie chcemy powtórki z roku 1968.”
  No to wypier… do Izraela, jak się Polin nie podoba. Nikt tu was na siłę nie trzyma.

 13. Antyhasbar mówi

  Chazarskie dzieci diabla..ktorych ma PO dziurki w nosie..caly niemal..swiat.

 14. Normalny mówi

  Polacy też się was boją. Pamiętamy Katyń, Naliboki, Ostaszków. Pamiętamy jak wasi ziomkowie wjeżdżali do Polski na tankach sowieckich i na tankach hitlerowców. Pamiętamy terror żydokomuny. Pamiętamy wasze zdrady.

  1. Artur mówi

   Pamiętamy…

  2. andzia mówi

   Pamiętamy też łaskawość Kuronia wprowadzającego kuroniówki , ponieważ dobrze przewidywali biedę, jaką szykują Polakom grabiąc ich wypracowany ciężko po wojnie majątek, pamiętamy Geremka, Mazowieckiego, Balcerowicza. Pewnie dlatego te profilaktyczne wrzaski o antysemityżmie.

  3. Robert B. mówi

   Żydzi muszą za to zapłacić.

 15. Kris mówi

  Na Kazimierzu plac nowy Kraków , zakatował mnie żyd , , krzyczał że to jego miasto , żebym się z tąd wyprowadził , był agresywny , powiedział że jest rabinem . Siedziałem spokojnie nie powiedziałem mu słowa ….Gdzie chłopaki z ONR ……

 16. Francuz mówi

  Nie chcecie powtórki z 68 to wypierdalać.

 17. Janwid mówi

  # 1227
  Papierkiem lakmusowym
  Mie,dzy Polska, i Izraelem be,dzie
  Czy krasulapakt na pierwszym
  Miejscu be,dzie.
  Jan Tarwid – Janwid. June, 04/2015
  Pierwszy z’olnierz Krasulapakt.
  http://www.krasulapakt.com
  Ku przypomnieniu
  Wiersz # 1182
  …Rozliczenia…
  Dziwnymi sa, wezwania
  Izraela do rozliczenia z Polska,
  Wezwania do rozliczenia powinny
  Byc’ najpierw skierowane
  Do tych co sprawili,
  Z’e swoja, Ojczyzne,
  Poszkodowani opus’cili.
  Opus’cili
  Dostaja,c schronienie
  Mimo z’e do obrony schronu
  Sie, nie garne,li do czasu tego
  Az’ zostali zgrylowani razem z tymi
  Co schron wspo’lny chronili.
  Autor Janwid. April, 22 / 2015
  Pierszy z’olnierz „Krasulapakt”.
  Autor Janwid. April, 22 / 2015
  ///

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.