Wspólne oświadczenie prezydentów Polski i Litwy w związku z wyborami na Białorusi

prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Litwy Gitanas Nausėda/ fot. prezydent.pl
6

W niedzielę (9.08.2020) prezydenci Polski i Litwy, Andrzej Duda i Gitanas Nausėda, wydali wspólne oświadczenie, w którym odnieśli się do wyborów na Białorusi. Zaapelowali w nim o przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych i praw człowieka.

Pełna treść oświadczenia:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jako sąsiedzi Białorusi apelujemy do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych. Wzywamy do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela, w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa.

Wierzymy, że dialog stanowi zawsze najlepszą metodę zapewnienia rozwoju społecznego oraz dyskusji na temat reform i działań politycznych. Traktujemy suwerenność i niezależność Białorusi z najwyższym poważaniem i mamy nadzieję, że zaistnieją warunki do pogłębienia współpracy ze społeczeństwem oraz instytucjami państwowymi Białorusi. 

Jesteśmy przekonani, że bliższa współpraca z Unią Europejską leży w interesie Białorusi. Chcemy, aby drzwi dla tej współpracy pozostały otwarte i pozostajemy w gotowości do dalszego wspierania Białorusi na drodze do pogłębiania relacji ze zjednoczoną europejską rodziną.​

Źródło informacji: prezydent.pl

Zobacz też:

Morawiecki apeluje o zdecydowaną reakcję UE na wydarzenia na Białorusi. MSZ potępia brutalną pacyfikację demonstracji

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Białoruś musi być suwerenna i nie może stać się pieskiem UE, jak Polska, a to z prostego powodu. Tym powodem jest odległość ze wschodniej Białorusi do Moskwy. Szybciej armia czerwona stanie na Bugu niż Białoruś wstąpi do UE.

 2. Republikanin mówi

  Pan Duda powinien raczej zająć się sprawami Polski, podobno swojej Ojczyzny.

 3. Mrówka Zet mówi

  Prezydent Duda niech się lepiej nie miesza w nie swoje sprawy.

 4. piotr mówi

  hipokryzja- a gdzie Pan był Panie Duda gdy we Wrocławiu niejaki Sutryk z pomagierami pacyfikował Marsz Niepodledłości?”zdbło w oku blizniego widzisz a belki w swoim oku nie dostrzegasz”

 5. xpe mówi

  “praw człowieka i obywatela, w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa”.Jako sąsiad to niech pan Prezydent trzyma łapy w swoich portkach i tam sobie miesza. Polskę też mógłby zostawić w spokoju , bo z jego mieszania nic naszej ojczyzny dobrego nie spotkało. Panu prezydentowi szczególnie zależy na mniejszościach narodowych , pewnie najbardziej na tej która łupi , grabi , za jego zgodą i innych mu podobnych naszą Ojczyznę!.Panie prezydencie Łukaszenka , pejcz wąskie drzwi i prać tych zawodowych grandziarzy , aż będzie ciekło…

 6. Kwal mówi

  Kundel robiący za prezydenta się odezwał…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.