WSA w Szczecinie uchylił karę sanepidu dla właściciela baru otwartego pomimo lockdownu. Rządowe rozporządzenia są bezprawne

fot. pixabay
3

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uchylił karę nałożoną przez sanepid na właściciela baru otwartego w czasie wiosennego lockdownu. Sąd powtórzył argumentację WSA w Opolu wskazując, że nie można zakazać prowadzenia działalności gospodarczej rozporządzeniem wydanym w oparciu o ustawę z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

ZOBACZ: Wyrok WSA: zakaz działalności gospodarczej w ramach tzw. walki z koronawirusem to BEZPRAWIE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Żaden przepis upoważnień ustawowych zawartych w art. 46 ust. 4 i art. 46b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. nie zawiera umocowania do określania w rozporządzeniu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej – wskazał sąd.

– Wprowadzany kolejnymi rozporządzeniami, w tym z dnia 31 marca 2020 r., zakaz wykonywania określonych w nich rodzajów działalności gospodarczej z całą pewnością wkracza w istotę wolności działalności gospodarczej określonej art. 22 Konstytucji RP.(…) Warunkiem konstytucyjnym umożliwiającym ingerencję w istotę wolności działalności gospodarczej jest uczynienie tego w jednym ze stanów nadzwyczajnych opisanym w Konstytucji RP. W sytuacji, gdy nie doszło do wprowadzenia któregokolwiek z wymienionych w Konstytucji RP stanów nadzwyczajnych, żaden organ państwowy nie powinien wkraczać w materię stanowiącą istotę wolności działalności gospodarczej – czytamy w uzasadnieniu. PEŁNA TREŚĆ WYROKU TUTAJ.

Źródło informacji: orzeczenia.nsa.gov.pl

Zobacz też:

Rybnik: brutalna pacyfikacja klubu otwartego zgodnie z prawem. Policja użyła gazu, pałek, granatów hukowych i broni gładkolufowej [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. anonim mówi

    Gdyby Polska była państwem prawa, to po takich wyrokach WSA, które jak na dłoni stwierdzają, że lockdownowe przepisy są beczelnym bezprawiem i niespotykanym nadużyciem władzy, cała ta kaczystowska drużyna honorowo powinna podać się do dymisji. Ale nie oni nadal udają greka, że wyroki sądów to tylko jakaś tam opinie dla nich mało znacząca.

    1. Roman mówi

      Brawo wiecej takich info

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.