W ramach walki o klimat będziemy jedli owady! KE zezwoliła na dodawanie proszku ze świerszczy do produktów spożywczych

hodowla świerszczy w firmie Cricket One/ fot. screen
10

Od wtorku (24.01.2023) w państwach Unii Europejskiej będzie można dodawać proszek ze świerszczy do produktów spożywczych. Rozporządzenie w tej sprawie wydała Komisja Europejska, która przyznała firmie Cricket One Co. Ltd prawo do wprowadzenia na rynek nowej żywności w postaci częściowo odtłuszczonego proszku otrzymanego z całego Acheta domesticus (świerszcza domowego).

Proszek przeznaczony jest do stosowania w wieloziarnistym chlebie i bułkach, krakersach i paluszkach chlebowych, batonach zbożowych, suchych premiksach do wypieków, herbatnikach, suchych nadziewanych i nienadziewanych produktach na bazie makaronu, sosach, przetworzonych produktach ziemniaczanych, daniach na bazie roślin strączkowych i warzyw, pizzy, produktach na bazie makaronu, serwatce w proszku, analogach mięsa, zupach i koncentratach zup lub w zupach w proszku, przekąskach na bazie mąki kukurydzianej, napojach piwopodobnych, czekoladowych wyrobach cukierniczych, orzechach i nasionach oleistych, przekąskach innych niż chipsy oraz przetworach mięsnych, przeznaczonych dla ogółu populacji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Proszek ze świerszcza otrzymywany jest po serii kroków obejmujących 24-godzinny okres wstrzymania podawania pokarmu, aby umożliwić owadom wydalenie treści pokarmowej, uśmiercenie owadów przez zamrożenie, mycie, obróbkę cieplna, suszenie, ekstrakcję oleju (wyciskanie mechaniczne) i mielenie.

W ramach etykietowania produktów spożywczych zawierających proszek ze świerszczy zamieszczona będzie informacja o tym składniku (pod nazwą „częściowo odtłuszczony proszek z Acheta domesticus (świerszcza domowego)”) oraz informacja, że może on powodować reakcje alergiczne u konsumentów, u których stwierdzono alergię na skorupiaki, mięczaki i produkty z nich uzyskane oraz na roztocza kurzu domowego.

Cricket One to wietnamska firma, która chwali się realizacją aż czterech celów zrównoważonego rozwoju. Produkcja proszku ze świerszczy ma być metodą na: walkę z biedą, walkę z głodem, odpowiedzialną konsumpcję i produkcję oraz działaniem na rzecz klimatu. Jak informuje firma na swojej stronie internetowej: Białko ze świerszcza nie szkodzi planecie. Ma to też być białko dla nowoczesnego świata. Mottem firmy jest „Nakarmić przyszłość”.

W ramach nowego, wspaniałego świata będziemy jedli robaki, a większość konsumentów nawet się nie zorientuje, że zajadając chipsy i paluszki chlebowe je zmielone świerszcze. Smacznego.

Źródło informacji: Rozporządzenie wykonawcze Komisji UE 2023/5 z 3 stycznia 2023 roku

Zobacz też:

Nie będziecie mieli samochodu i będziecie szczęśliwi! Minister klimatu o modelu okresowego użytkowania: „To nie jest zły model” [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. BP mówi

    Niech ktoś mi odpowie na pytanie: a co będą jadły stworzonka, których pokarmem są te robaki???? Czy cieszyć was będzie ta cisza bez ptasiego „śpiewu”? Proponuję nałapać czarne mamby , wysuszyć w CAŁOŚCI , zmielić i podać wmieszane w jedzenie na stołówce sejmowej …

  2. Igor mówi

    Na obrazku to są z następne wcielenia ???

  3. Helen mówi

    Na obrazku to są z następne wcielenia ???

  4. Hammurabi mówi

    Jakby wszyscy wiedzieli co tak naprawdę codziennie wcinają ze smakiem…
    E120… Koszenila – czerwony barwnik pozyskiwany ze zmielonych pluskwiaków…
    A czym karmione są kurczaczki które konsumujemy? Czy wiemy co to jest MOM (MOM to mieszanina zmielonych ścięgien, kości, chrząstek i szpiku kostnego – zwykłych odpadów poprodukcyjnych).
    W sumie, to nie wiadomo co gorsze. Pluskwiaki i świerszcze czy fosforany, karageny, zmielone kości, tłuszcz, azotany, azotyny…

  5. Ewa-Maria mówi

    Skąd będą brali takie ilości świerszczy? Co na to zieloni oszołomi? Jeżeli faktycznie produkty będą znakowane to należy te wynalazki bojkotować a wówczas producenci pójdą z torbami.

  6. verizanus mówi

    @ Ewa Maria Bojkot jest możliwy wtedy kiedy jest wybór 😉

  7. goń, goń goń! mówi

    ’Produkcja proszku ze świerszczy ma być metodą na: walkę z biedą, walkę z głodem, odpowiedzialną konsumpcję i produkcję oraz działaniem na rzecz klimatu. ” Aby wyeliminować biedę ze świata trzeba zarekwirować majątki psychopatów globalnych i i dać ludzkości do ręki przysłowiową wędkę by mogli sobie pomóc. Im mniej globaliści będą wpierniczać się do życia ludzkości, tym bogatsze będą społeczeństwa. Komunizm zydowski, ich filantropia będąca pralnią pieniędzy, ich chore ideologie, talmudyzm i satanizm – to są przyczyny wszelkiego zła na świeice

  8. talmudyczny fałsz mówi

    i to jest ten „zrównoważony rozwój”, ekologia i ochrona „matki ziemi”. A niech ich szlag..

  9. Dumny Polak mówi

    Tak, w zamian za produkcje tlenu, przez te ogromne polacie, akurat swiezo zdewastowanych polskich lasow, lezy w programach planistow, nas teraz karmic gownem, ktore dotad do spozycia, bylo surowo zabronione!

    Nie wierze, ani nie ufam, ani jednemu pierdnieciu tych, kompletnie skompromitowanych psychopatow!

    NIE TAK ZOSTAL NASZ SWIAT, DLA NAS WSZYSTKICH, GENIALNIE STWORZONY, aby teraz robic sobie tego rodzaju kpiny!
    Jesli to konieczne, powtorze to po raz 2000-ny, ze za zmiany klimatyczne odpowiedzialny jest okresowy wplyw megnetyzmu obcych cial, zblizajacych sie do naszej Ziemi, a nie dwutlenek wegla, ktorego stezenie w powietrzu, we wczesniejszych epokach byl 10-kronie wiekszy, a dopiero wtedy cala roslinnosc czula sie znakomicie, ( a wiec produkcja tlenu kolosalna), a drzewa byly po 100 metrow wysokosci!
    Po drugie, pamietajmy, ze waznym warunkiem wykorzystania tlenu w zaczerpnietym w oddechu powietrzu, jest wystarczajace stezenie dwutlenku wegla we krwi!
    Inaczej ograny wewnetrzne nie maja do tlenu dostepu!

    Nie dajmy sobie juz wiecej wmowic nic innego, ze wszystkimi, z tego plynacymi konsekwencjami, bo jest to kosmiczna sciema w morderczej grze samego diabla!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.