Spotkanie w Ramstein: Niemcy nadal nie wyraziły zgody na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard

czołgi Leopard 2A5/fot. Wikipedia
16

W piątek (20.01.2023) w amerykańskiej bazie lotniczej w niemieckim Ramstein odbyło się spotkanie przedstawicieli 50 państw w ramach grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Spotkaniu przewodniczył  szef Pentagonu Lloyd Austin. Polskę reprezentował minister Mariusz Błaszczak.

Pomimo nacisków ze strony amerykańskiej i polskiej Niemcy nadal nie wyraziły zgody na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2. – Jest wielu sojuszników, którzy podzielają nasze podejście. Są powody, żeby je dać, ale też są powody, żeby ich nie dać. Należy bardzo dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy i jaka będzie decyzja – powiedział Boris Pistorius, nowy minister obrony Niemiec.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pistorius podkreślił, że ważne są szkolenia, długofalowość dostaw oraz naprawa sprzętu. – Siły Ukrainy muszą być gotowe, aby od razu wykorzystywać dostarczony sprzęt – dodał. Zleciłem kontrolę czołgów Leopard w Niemczech. Jest to ewentualne przygotowanie do ewentualnej decyzji o przekazaniu czołgów – powiedział.

Zapytany, czy Polska może przekazać Leopardy Ukrainie, Pistorius odparł: To nie moja decyzja, aby na to pozwolić albo nie, to jest zadanie kanclerza.

Kilka dni temu kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował, że wyda zgodę na przekazanie niemieckich czołgów, jeżeli USA przekażą Ukrainie czołgi Abrams. W czwartek (19.01.2023) rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh oświadczyła, że wysłanie Abramsów na Ukrainę „nie ma sensu w tym momencie”.

– Problem z Abramsami to głównie problemy z utrzymaniem. To jest czołg, który potrzebuje paliwa lotniczego, podczas gdy Leopardy i Challengery mają inne silniki, dieslowskie, więc są łatwiejsze w utrzymaniu. Mogą poruszać się po dużych częściach terytorium, zanim będą wymagać tankowania – wyjaśniała Singh.

Polska zadeklarowała, że jest gotowa przekazać Ukrainie 10 czołgów Leopard 2 w ramach szerszej koalicji państw przekazującej czołgi. Na to potrzebna jest zgoda Niemiec jako producenta. A tej nie ma.

Źródło informacji: PAP

Zobacz też:

P. Krzemiński: Jaki jest sens amerykańskiej strategii wojennej?

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Mateusz mówi

  Niemcy są prawdopodobnie ostatnim państwem w Europie, które nie chcą rozszerzenia konfliktu na resztę kontynentu. Dlatego są nieustannie gnojone. Pomysł z reparacjami, które zostały zgłoszone przez Polskę, także jest z Waszyngtonu. Rząd Polski zwrócił się do Kongresu USA o pomoc w uzyskaniu pieniędzy. Polacy i tak nic nie dostaną. Chodzi o co innego. O to żeby zniszczyć wizerunek Niemiec i uczynić z Europy psa USA na posyłki. RFN nie jest święte, ale przynajmniej się stawia Stanom Zjednoczonym

 2. Irmina mówi

  No to poliniacy z warszawki poleją rzewnie łezki na takie diktum niemieckie. Szwaby nie chcą nic dawać,ani reperacji wojennych,ani broni banderowcom.Nie to co poliniacy,ostatni nabój oddadzą wrogowi by tylko przypodobać się ..ujowi z zza oceanu.

 3. Andrzej mówi

  Przecież to bzdura. Abramsy mają turbinę, i pojadą na wszystkim. Problem jest inny. Taka turbina, ma potworne spalanie. Na te czołgi, mogą sobie pozwolić kraje z łatwym dostępem do ropy i jej pochodnych. My nie mamy szybów, więc albo zabraknie wódki, albo przy jednostkach powstaną gorzelnie.

 4. z-k mówi

  Niemcy to poważny kraj i rozszerzenia konfliktu nie chcą. Znają doskonale ukraińców bo się nimi wysługiwali w najbardziej parszywych czynnościach więc wiedzą do czego są zdolni w swoim okrucieństwie

 5. Ewa-Maria mówi

  Niemcy coś zwlekają z tą darowizną . Nie dawać broni UPAińcom.

 6. Normalny mówi

  O ironio losu ! Czyżby szwaby po raz pierwszy w historii całkiem przypadkowo bardziej przysłużyli się Polakom niż skrajnie nieodpowiedzialni, chorzy ” nasi” rządowi ?

 7. verizanus mówi

  @ Ewa Maria Może dadzą jak ofensywa zmieni kierunek. Rosja Ługańsk, Donbas i Krym weźmie, a na Wiśle jakaś granica przyjaźni? ;).

 8. Flex mówi

  Wygląda na to, że Ukraińcom szybciej zabraknie żołnierzy niż uzbrojenia. Gdyby te G$ trafiły tam nie jako broń, a realna pomoc gospodarcza nie rozkradana przez oligarchów i łapówkarzy, szybko byliby bogatym krajem. Ale cóż, sterowani przez korporacje „Demokraci” postanowili obalić czekistów Putina rękami Ukraińców na ich terenie Ukrainy, doprowadzając sztywnym stanowiskiem negocjacyjnym NATO do bezsensownego ataku Rosji. Dopływ broni będzie tylko eskalował ten konflikt bez szans na zakończenie. Martwi mnie tylko milczenie Putina zastępowane ostrzegawczym ujadaniem Pieskowa czy pomrukami Miedwiediewa. Przy prawie bezpośrednim zaangażowaniu się państw NATO w wojnę, chwiejący się Kreml może już bez ostrzeżenia walnąć kilka rakiet z głowicami na „koalicjantów” Ukrainy. Jaki byłby pierwszy cel? Chyba nietrudno się domyśleć, że ten najgłośniejszy!

 9. W K mówi

  W 1945 r. Niemcy mieli powiedziane wprost, że jeżeli jeszcze raz zaczną zabijać Rosjan, to będzie ostateczny koniec Niemiec.

 10. Misiek13 mówi

  Oby tak sie nie stalo,Niemcy powinni zabronic tym szalencom z PIS wysylania ich broni na Ukraine

 11. Ewa-Maria mówi

  Bardzo mądre posunięcie Niemiec. Ukraina jeżeli chce prowadzić wojnę niech sobie kupi. Jankesi niech im dadzą . Oni największy mają w tym interes. Wykupili setki hektarów ziem, czarnoziem.

 12. Быдлошевский Л.З. mówi

  „….wykupili setki hektarów ziemi, czarnoziem” – setka hektarow to жопу podetrzeć mogą…kilka tysięcy setek hektarów to nie laska ? – ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💞💞💞

 13. Быдлошевский Л.З. mówi

  Polin kraj wystraszonych dupków którzy wystraszyli się grypki i polecieli wszczepiać sobie lucyferiadę podmieniającą im DNA i kontrolującej im umysły.
  Słowem nie dziwię się ze cały świat zna i opowiada Polish Jokes. Zarówno Duda jak i Morawiecki podkladali się Klausowi w Davos i z tego bardzo się cieszyli….

  Teraz te zaprogramowane dupki chcą się porywać na Rosję. Czy jest to już pełna utrata logicznego myślenia czy już zdalne sterowanie Poliniakami ?

  Ogladnijcie potege atomowa Rosji z jej 8 000 bomb atomowych, jej hypersoniczne rakiety lecące 25 000 km/h i wiele innych cudów techniki i załóżcie namordniki i pyskujcie dalej……Polska jest bezbronna jak dziecko w kołysce….- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💞💞💞

 14. Rebih mówi

  Słabość Abramsów można było podejrzewać co najmniej od kilku lat, kiedy to jeden z wysokich dowódców NATO (nie pamiętam już kto) stwierdził, że stan dróg w Rumunii znacznie ogranicza możliwości użycia amerykańskich czołgów.
  Niemcy grają na czas, jednocześnie pokazując Rosji i reszcie świata, że „nie chca , ale muszą”.
  I zapewne na koniec zostaną zmuszeni. Wtedy zaczną szkolić załogi, serwis itp. itd.
  Być może Ukraina padnie w tzw. międzyczasie.

 15. Dumny Polak mówi

  Zgadzam sie!
  Warto wyrwac sie z mentalnej sieczki, jaka zapewne slychac w mendiach i wrocic do logiki, jako gwarant przezycia…!
  Ani ukrowcy sobie z taka technika nie poradza, gdyz wymaga to odpowiedniego przeszkolenia i juz nie da sie ” jeb twoju ma`c”, tylko trzeba juz cos miec we lbie!

  Poza tym, znowi im sie popie..li i zechca robic Rosjanow nowe prowokacje, a tego przeciez nikt nie potrzebuje!
  Jesli chca wojowaty, to niech sobie wezmaty swoje, jeszcze pochowane grabie, siekiery i pily, stepione jeszcze na Polakach i niech sobie iduty na Rosjan i niech nie zawracaty swiatu dupy!

  TO NIE JEST POLSKA WOJNA!!!!!
  MYSMY SIE JUZ DOSYC NACIERPIELI!
  Ale dla was, UPAsne mordy, zielone swiatlo! Pies wam morde lizal!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.