„Uwolnił lwy” na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Sąd ukarał go grzywną

lwy na Cmentarzu Obrońców Lwowa/ fot. youtube
0

W sobotę dziewięciu młodych mężczyzn pozrywało płyty paździerzowe zakrywające posągi lwów na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Policja zatrzymała jednego ze sprawców, którym okazał się Polak z Krakowa. Wyjaśnił, ze celem jego działania było „uwolnienie lwów”. Sąd we Lwowie nałożył na niego karę grzywny w wysokości 85 hrywien (12 zł). Polak musiał też uiścić koszty sądowe – 340 hrywien (47 zł).

Cmentarz Obrońców Lwowa to autonomiczna część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918–1920 lub zmarłych w latach późniejszych. Często nazywany jest Cmentarzem Orląt, gdyż spośród pochowanych tam prawie 3000 żołnierzy, część to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja. Nazywany on był przez Polaków miejscem świętym (Campo Santo).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najważniejsze części Cmentarza Obrońców Lwowa to: stojąca na najwyższym wzniesieniu Kaplica, katakumby rozłożone poniżej niej, Pomnik Chwały z trzema pylonami oraz łączącą je kolumnadą z dwunastoma kolumnami (do czasu zniszczenia jej przez sowieckie czołgi w 1971). Wejścia strzegły dwa kamienne lwy, z których jeden miał na tarczy napis: „Zawsze wierny”, drugi zaś: „Tobie Polsko”.

Porządkowanie i odbudowa zdewastowanego Cmentarza Orląt rozpoczęła się już w 1989 roku. Prace podjęto z inicjatywy inżyniera Józefa Bobrowskiego, a pracownicy polskiej firmy Energopol w sposób półlegalny zabezpieczyli i częściowo odrestaurowali cmentarz. W wyniku polsko-ukraińskiego porozumienia zawartego 19 maja 2005 Rada Miejska Lwowa zgodziła się na dokończenie prac na cmentarzu, ale nie wyraziła zgody na ustawienie figur lwów przed centralnym pylonem Pomnika Chwały.

O powrót rzeźb zabiegała polska Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. W 2015 r. lwy wróciły na Cmentarz Orląt, ale ich konserwacja nie została rozpoczęta, ponieważ lwowska rada obwodowa zwróciła się do policji o sprawdzenie, czy posągi znalazły się tam legalnie i czy ich ponowne umieszczenie na nekropolii nie ma charakteru antyukraińskiego. Od tego czasu lwy są zasłonięte płytami paździerzowymi.

Źródło informacji: nczas.pl

Przeczytaj też:

Antypolonita patronem polskiej ulicy! Quo vadis Poloniae? – A. i K. Żabierkowie

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.