UWAGA! Sąd uchylił kary nałożone na pracowników odmawiających okazania certyfikatu kowidowego i wykonania testu

paszport kowidowy/ fot. gov.pl
0

Wyrokiem z dnia 26 stycznia 2022 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieście uchylił kary porządkowe nałożone na pracowników instytucji państwowej, którzy odmówili okazania certyfikatu kowidowego lub wykonania testu przed przystąpieniem do pracy.  Pracodawca nałożył na nich taki obowiązek wewnętrznym rozporządzeniem w sierpniu 2021 roku.

Pracodawca postanowił, że warunkiem przystąpienia do pracy jest okazanie certyfikatu szczepienia i wypełnienie oświadczenia zdrowotnego, a w przypadku osób niezaszczepionych – poddanie się szybkiemu testowi antygenowemu oraz wypełnienie oświadczenia zdrowotnego. Pracownicy, którzy nie przedstawili certyfikatów i nie poddali się testowi, zostali ukarania naganą. Po  złożeniu sprzeciwu nagany zmieniono na upomnienie. Pracownicy złożyli skargę do sądu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wyrok zapadł na posiedzeniu niejawnym, a uzasadnienie jeszcze nie zostało opublikowane (sygn. akt VIII P 475/21). Pełnomocnik skarżących, mec. Mariusz Woźniak, podkreśla, że zarządzenie wewnętrzne nie może uchylać ustawy, a obowiązujące przepisy nie dają pracodawcy instrumentu do żądania takich informacji.

– Pracodawca nie wchodził w spór co do faktów. Kwestią sporną było jedynie to, czy pracownik może odmówić okazania pracodawcy certyfikatu kowidowego i czy może odmówić poddania się testowi. Naszym zdaniem, może. Ponieważ przepis Kodeksu pracy dotyczący bezpiecznych i higienicznych warunków, jakie ma zapewnić pracodawca, nie może ingerować w tak ważne dane. Nie ma znaczenia, w jakim celu są one zbierane. I takie też argumenty prawne przedstawiliśmy – wyjaśnił Woźniak.

Źródło informacji: prawo.pl

Zobacz też:

Brak szczepienia podstawą do zwolnienia z pracy! Wytyczne MZ ws. obowiązku szczepień dla pracowników placówek medycznych

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.