Szczepionka nie zwolni z nakazu noszenia maseczki. Projekt narodowego programu szczepień na Covid-19 [WIDEO]

Michał Dworczyk i Adam Niedzielski/ fot. screen
7
SKLEP-WPRAWO.PL

Podczas wtorkowej (8.12.2020) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i szef KPRM Michał Dworczyk przedstawili projekt narodowego programu szczepień na Covid-19. W konferencji wziął też udział główny doradca premiera ds. epidemii prof. Andrzej Horban oraz szef Centrum Analiz Strategicznych Norbert Maliszewski.

Minister Niedzielski przedstawił pakiet benefitów dla osób zaszczepionych. Będzie to zwolnienie z kwarantanny po kontakcie z osobami zakażonymi oraz po podróży do krajów wysokiego ryzyka, a także nieuwzględnianie w obowiązujących limitach zgromadzeń i spotkań. W strategii zapisano też, że osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia.

Ma to być „pakiet minimum”. Po zapoznaniu się z charakterystykami poszczególnych produktów podjęta zostanie decyzja o dodatkowych zachętach dla zaszczepionych.

Niedzielski zapowiedział, że zostanie utworzony centralny rejestr osób zaszczepionych oraz system zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych. – Lekarz, widząc jakikolwiek odczyn poszczepienny ma obowiązek zgłosić to do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która przekazuje te informacje centralnie do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Wszystkie informacje będą gromadzone centralnie i będą jawne. Chcemy, żeby wszystkie sprawy dotyczące szczepienia i jego efektów były jawne z punktu widzenia publicznego – powiedział minister.

Co z nakazem zakrywania nosa i ust dla zaszczepionych? Odpowiadając na to pytanie szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że „nie ma w tej chwili takich zapisów w dokumencie, które mówiłyby o nienoszeniu maseczki”.

Prof. Horban wskazał, że dla osób starszych benefitem jest to, że szczepionka uchroni ich od zachorowania. – W przypadku ludzi młodszych jest to, że nie będzie się transmitować zakażenia na swoich rodziców i dziadków, co pozwoli cieszyć się życiem rodzinnym przez dłuższy czas – dodał Horban. W tym miejscu należy zadać pytanie: jeśli zaszczepieni nie będą zarażać, to po co im maseczki?

– Chcemy jak najszerzej przeprowadzić konsultacje projektu strategii szczepień przeciw Covid-19; do soboty będziemy zbierali wszystkie uwagi, by we wtorek za tydzień rząd przyjął oficjalny dokument – powiedział Dworczyk. Projekt narodowego programu szczepień i mail do zgłaszania uwag TUTAJ.

Źródło informacji i cytatów: Facebook, gov.pl

Zobacz też:

Szwajcaria nie zatwierdziła szczepionki na Covid-19. W dokumentacji brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności produktu

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Robert mówi

  Powiedziała o COVID – 19 zbyt dużo. Nalot na dom amerykańskiej urzędniczki.

 2. BP mówi

  Od wielu, wielu lat rodzice szczepionych dzieci zgłaszają NOP i co????? wg lekarzy TO NIE JEST NOP lub karają lekarzy, którzy je zgłaszają!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I wy im wierzycie? Jak ktoś okłamał nas n-razy, to ja już mu NIE WIERZĘ.

 3. SKAMI mówi

  Z marszy, protestów, strajków żyd ma bekę. Tylko „Narodowe Wkurw***ie” może to zakończyć.

 4. Jarosław mówi

  W mojej ocenie, koniecznym warunkiem przetrwania Polski i Polaków jest bezwzględna eliminacja niszczących ich perfidnych bandytów.

  1. MACIEJ mówi

   Za zdradę Ojczyzny kula w łeb i do piachu.
   Nie ma czasu na sądy, nie ma czasu na rozmowy.
   To są pasożyty, które nas niszczą.
   TYLKO OBYWATELSKIE NIEPOSŁUSZEŃSTWO nas w tej chwili może uratować.

 5. REN mówi

  „Pakiet minimum” to sznur dla rządzących i dla tych co nimi rządzą.

 6. Wojciech mówi

  Może wy chociaż nie będziecie używać stwierdzenia „narodowe” na idiotyczne działania pisowskie?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.