Skandal! Elbląg nie zawiesi współpracy z ukraińskim miastem gloryfikującym banderowskiego zbrodniarza

Elbląg/ fot. Wikipedia
12

W marcu 2021 roku Rada Miejska Tarnopola zdecydowała o nadaniu Stadionowi Miejskiemu imienia Romana Szuchewycza, głównodowodzącego Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa na Polakach. Przeciw tej decyzji zaprotestowali ambasadorowie Polski i Izraela. Rzecznik ukraińskiego MSZ, Ołeh Nikołenko, odpowiedział, że dyskusje w tym zakresie powinny odbywać się między historykami, a dyplomaci powinni pracować nad wzmocnieniem przyjaznych stosunków i wzajemnego szacunku między narodami. Banderowski zbrodniarz pozostał patronem stadionu.

ZOBACZ: Ukraiński zbrodniarz patronem stadionu w Tarnopolu. Protest ambasadorów Polski i Izraela

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOBACZ: Tarnopol nie wycofa się z uhonorowania zbrodniarza: „Życzymy wszystkim, by byli jak Roman Szuchewycz”

 Tarnopol jest miastem partnerskim Zamościa, Radomia, Chorzowa, Elbląga, Tarnowa i Nysy. Burmistrz Zamościa, Andrzej Wnuk, natychmiast zawiesił współpracę z Tarnopolem. – Szanuję prawo każdego narodu do własnego rozumienia historii. Nie mogę jednak przejść do porządku dziennego nad okrucieństwem czasu wojny i nad brakiem poszanowania dla bezbronnych ofiar narodowości polskiej. Dlatego muszę oznajmić, że zawieszamy wszelkie stosunki na niwie samorządowej z władzami Tarnopola  – napisał Wnuk w specjalnym oświadczeniu.

ZOBACZ: Brawo! Zamość zawiesza współpracę z Tarnopolem w odpowiedzi na gloryfikację ukraińskiego zbrodniarza

Odpowiadając na apel o zerwanie współpracy z Tarnopolem prezydent Radomia, Radosław Witkowski, oświadczył, że taka współpraca nie miała miejsca, a on sam „nie akceptuje działań gloryfikujących sprawców zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu”, nie gościł delegacji z Tarnopola, ani nie uczestniczył w spotkaniach przedstawicieli tamtejszych władz.

ZOBACZ: Mamy odpowiedź ws. współpracy z Tarnopolem. „Władze Radomia nie akceptują działań gloryfikujących sprawców zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu”

Współpracę z Tarnopolem zerwała też Nysa i Tarnów. Natomiast radni Elbląga podjęli skandaliczną decyzję, aby nie zawieszać współpracy z ukraińskim miastem. — Nie chcemy zrywać kontaktów, chcemy dążyć do dalszego dialogu. Są miasta, które zawiesiły współpracę, ale są również takie, które nadal utrzymują z nimi kontakty. Uważam, że zerwanie kontaktów byłoby złą decyzją — powiedział radny Krzysztof Konert.

W czwartek (23.09.2021) Rada Miejska Elbląga odrzuciła projekt uchwały autorstwa radnych z Prawa i Sprawiedliwości, którzy domagali się zerwania współpracy z Tarnopolem i przyjęła uchwałę autorstwa rządzącej w mieście koalicji PO i SLD, w której zaapelowano o prowadzenie dialogu. Pełna treść uchwały poniżej.

Stanowisko Rady Miejskiej w Elblągu w sprawie współpracy z miastem Tarnopol

Mimo trudnej historii dzielącej naród polski i ukraiński współpraca między Elblągiem a Tarnopolem trwa nieprzerwanie od 1992 roku. „Naszym wspólnym życzeniem jest rozwijanie przyjacielskich stosunków między naszymi miastami i wzmacnianie uczucia wspólnoty przez wymianę idei i doświadczeń”. To podstawowe idee, które towarzyszyły rozpoczęciu procesu współpracy i zostały zawarte w deklaracji o współpracy i umowie partnerskiej.

Nie do zaakceptowania jest dla elblążan decyzja władz Tarnopola o nadaniu nazwy tarnopolskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza, będącego głównym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Roman Szuchewycz ponosił bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie czystek etnicznych na kresach wschodnich jako represyjnej i ludobójczej taktyki, w wyniku której bestialsko zamordowano w latach 1943 – 1944 dziesiątki tysięcy ludności cywilnej polskiej narodowości. Bolesna historia zbrodni na kresach ówczesnej Rzeczpospolitej jest żywa wśród Polaków.

Gloryfikowanie przez nasze miasto partnerskie takich postaci i postaw jest moralnie naganne i nie sprzyja budowaniu jakichkolwiek partnerskich relacji. Rada Miejska w Elblągu rekomenduje Prezydentowi Elbląga niepodejmowanie dalszych działań w ramach obowiązującego porozumienia z miastem Tarnopol.

Niezmiennie wyrażamy wolę dialogu jako jedynej drogi do budowania wspólnej, opartej o dobrosąsiedztwo przyszłości w poszanowaniu trudnej przeszłości. Wszyscy jesteśmy to winni przyszłym pokoleniom Polaków i Ukraińców, które nie ponoszą odpowiedzialności za naszą wspólną, tragiczną historię.

Czy radni Elbląga są aż tak naiwni, że wierzą w dobrą wolę i chęć dialogu ze strony Ukraińców gloryfikujących ludobójcę Szuchewycza? Jeśli to faktycznie tylko naiwność, zalecamy, aby posłuchali relacji Świadków Rzezi Wołyńskiej zbieranych przez Jacka Międlara. To powinno wybić im z głowy mrzonki o budowaniu dobrosąsiedzkiej przyszłości z tymi, którzy oddają cześć zbrodniarzom. A jeśli za decyzją stoi chęć robienia dalszych wspólnych interesów z Tarnopolem, to trzeba powiedzieć wprost – jest to robienie interesów po trupach. Bez względu na to, jakie motywy kierowały radnymi Elbląga, ich decyzja jest haniebna. Wstyd!  

Źródło informacji: dziennikelblaski.pl

Zobacz też:

„Mojego brata zamordował ukraiński sąsiad, któremu pomagał mój tata”. Wspomnienia Eugenii Lebiedzińskiej, Świadka ukraińskiego ludobójstwa na Polakach [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. okl mówi

  CI radni, occzywiście sąą w pewnym sensie idiotami. Gdyby sytuacja była nie daj boże odwrotna, to Ukraińcy karmieni latami nienawiścią i nieprawdą nie mieli by problemu any pod wpływem swojej propagandy i kompleksów zerwać taką współpracę.

  Tak więc decyzja tych radnych to dziecięca naiwność ludzi, którzy myślą, że druga strona mysli tak jak oni. Tak nie jest. Im dalej na wschód tym bardziej zamiast prawa liczy się prawa twarda pięść. I takie postawy jak tych radnych to są odczytywane jako słąbość i naiwność i śmieją się z tego. Należy innych mierzyć ich miarą.

 2. Krzysztof Sapała mówi

  Wstyd i hańba dla Elbląga i jego władz; radnych. Poza tym w Elblągu są – jak można wywnioskować z treści niniejszego artykułu – radni PiS, na których można liczyć w tej kwestii, bo w innych częściach kraju czy to PiS czy PO albo jeszcze inna partia polityczna; koalicja to narracja proukraińska jest na porządku dziennym. To oczywiście konsekwencje tego, że wszędzie jest pełno potomków Akcji „Wisła”.

 3. dzialacz PO mówi

  Brawo Elblag!
  Pamietac ytrzeba a co sie stalo to sie nie odstanie!!!
  Tylkom parszywy prawdziwy Polak katolik patriota z nozem wzebach bedzie szukal odwetu!

 4. verizanus mówi

  Niechby spróbowali zawiesić współpracę to by im Niemcy wiadomo co z czego powyrywali. Przecież banderowcy to wymysł tych co tera rządzą UE i dzięki banderowcom, którzy przetrzebili Polaków Polska jest słabsza co przecież jest na korzyść…;)

 5. verizanus mówi

  @ działacz PO wiadomo kto szuka odwetu za ludobójstwo na swoim narodzie. Każdy normalny działacz PO przecież o tym wie (chociaż niektórzy być może widzą co innego no ale oni nie są działaczami PO)

 6. dzialacz PO mówi

  Miedlar w dupie tam martyrologie!! miesiecznie zarabiam kupe kasy na handlu z ukraincami,kapujesz?
  kasa jest najwazniejsza!

 7. verizanus mówi

  @ działacz. A co ma do tego zarabiane kasy??? Jak ktoś zarabia np na handlu z Niemcami to ma od razu hitlerowców podziwiać ??? 😉

 8. Maniek mówi

  Gówno tam zarabiasz. Jakbyś kolego zarabiał kupę kasy, to nie miałbyś czasu na siedzenie i pisanie takich farmazonów.

 9. verizanus mówi

  @ Maniek. Nie nie Maniek zależy na czym zarabia i dla kogo pracuje 😉

 10. W K mówi

  Widocznie banderowcy rządzą Elblągiem. Dla mieszkańców miasta to się źle skończy.

 11. Anton mówi

  OD RAZU WIDAĆ KTÓRE MIASTA POLSKI JUŻ CAŁKOWICIE SĄ WE WŁADANIU SATANISTÓW I MASONÓW Z NWO !!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.