Sejm opodatkował internetowe zrzutki organizowane przez osoby fizyczne. Tylko Konfederacja głosowała przeciw poprawce PiS wprowadzającej ten przepis do ustawy

zrzutka na pomoc dla rodziny z Katowic/ fot. screen
4

W czwartek (26.01.2023) Sejm przyjął ustawę o likwidowaniu zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Jak na ironię w ustawie znalazła się poprawka zgłoszona przez PiS, która wprowadza opodatkowanie internetowych zrzutek organizowanych przez osoby fizyczne. Nowe przepisy mają obowiązywać od lipca 2023 roku. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Przeciw poprawce wprowadzającej opodatkowanie zrzutek głosowała wyłącznie Konfederacji. Za poprawką był PiS, Lewica, PSL, Polska 2050, Kukiz’15 i Porozumienie Gowina. Większość posłów Koalicji Obywatelskiej wstrzymała się od głosu. Szczegółowe wyniki głosowania TUTAJ.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dotychczasowe przepisy zwalniały zrzutki internetowe od podatku, chyba że wpłata od osoby niespokrewnionej wynosiła ponad 5308 zł. Wtedy od tej wpłaty trzeba było zapłacić podatek od darowizny. Natomiast mniejsze kwoty nie były opodatkowane i nie miało znaczenia, jaką sumę finalnie zbierze organizator zbiórki.

Według nowych przepisów nieopodatkowany limit darowizn od pojedynczego darczyńcy niespokrewnionego ma zostać podwyższony do 18 060 zł, ale jednocześnie wprowadza się limit w przypadku darowizn od wielu osób niespokrewnionych, który ma wynosić 54 180 zł. Wszystkie wpłaty powyżej tej kwoty będą objęte trzema progami podatkowymi: 12 proc. do kwoty 11 128 zł, 16 proc. w przedziale od 11 128 do 22 256 zł i 20 proc. od poziomu 22 256 zł.

Z nowych przepisów zwolnione będą fundacje tworzące specjalne subkonta, z których za zebrane kwoty opłacają koszty, np. leczenia lub rehabilitacji. Oznacza to, że osoby fizyczne, które dotychczas organizowały zrzutki na platformach takich jak Patronite, Pomagam czy Zrzutka, muszą zapłacić podatek, jeśli zbiórka przekroczy wskazany limit, albo prowadzić zbiórkę za pośrednictwem fundacji. Czy to jest likwidowanie zbędnych barier administracyjnych i prawnych? Nie! To jest kolejna metoda sięgania do kieszeni obywateli. Warto pamiętać o tym podczas najbliższych wyborów.

Źródło informacji: sejm.gov.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Raport o tezach zbieżnych z rosyjską propagandą

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Stanisław mówi

    Musimy karmić oligarchów ukraińskich a oni mają właściwe pochodzenie, czyli słuszne. A my, przepraszam, że żyję i wybaczam…

  2. Arrax mówi

    Wszystko w tej Polsce drożeje. Tchórze z PO wstrzymali się, bo nie mają przyzwoitości ani jaj. Podnieśliby larum gdyby PiS opodatkował WOŚP? Obcy ludzie chcą dać na leczenie śmiertelnie chorego, to trzeba im trochę krwi upuścić i dopierdolić 20% podatku. W tym momqencie zgadzam się z panem Januszem Korwinem-Mikke:”Podatki czyli rzecz o grabieży”.

  3. verizanus mówi

    Coraz więcej podatków, ale protestów raczej nie widać…. bo wszystkie znane dotychczas protesty (może z wyjątkiem obrony TV Trwam jak jej na muxa nie chcieli wpuścić) to raczej ustawka 😉

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.