P. Krzemiński: Europa mądrzeje

Fot. Hans / Pixabay.com
36

W większości swoich felietonów przedstawiałem pesymistyczny punkt widzenia, kiedy obserwowałem działania Europy na Ukrainie. Nie jest to jednak do końca uczciwe, ponieważ należy zanotować dobre oznaki, które dają nadzieję na zmianę.

Portal „Do Rzeczy” wypuścił tygodnik z tytułem „Inna droga Orbana…”. To miło, że prorządowy i proukraiński środek przekazu zauważa, że nie wszyscy w Europie dążą do maksymalistycznej konfrontacji z Rosją.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović stwierdził, że wysyłanie czołgów Ukrainie przez NATO to szaleństwo. Dodał też, że nie jest zwolennikiem nieustannego dostarczania broni Ukrainie, ponieważ przedłuża to konflikt. Nie daje to także, żadnych nadziei na pokój. Mam nadzieję, że nikt nie uzna prezydenta Chorwacji za agenta KGB.

Prezydent Bułgarii Rumen Radew stanowczo zaapelował, żeby nie wysyłać Ukrainie broni, ponieważ wywoła to globalny konflikt. Nikomu w Europie nie zależy na wojnie z Rosją. Warto więc zanotować wypowiedź tego polityka.

Skąd te oznaki przebudzenia wśród zachodniej klasy politycznej? Po prostu zarówno prezydent Chorwacji jak i Bułgarii odnotowali, że brednie o tym, że Ukraina w 2022 odbije wszystkie swoje ziemie, a Krym w roku 2023, okazały się myśleniem życzeniowym. Teraz pojawiają się pomysły wysyłania F-16, czołgów, a nawet okrętów podwodnych. Co następne? Może pociski ze zubożonego uranu?

Te szaleństwo pierwszych miesięcy wojny jakie dotknęło Europę, nie przyniosło żadnych wymiernych rezultatów, warto więc zmienić swoje założenia i strategię. Niestety rząd PiS wydaje się w tym zakresie największym betonem w całej UE. Więc przynajmniej do wyborów, nic w polityce Polski się nie zmieni.

Nie dajmy się wciągnąć USA w globalny konflikt o pozycję tego mocarstwa na świecie. Nie jest to warte słowiańskiej krwi. Apetyty Stanów rosną. Nowy republikański Spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy planuje wizytę na Tajwanie. Także Iran jest coraz pewniejszym celem. Stany Zjednoczone nie potępiły ataków dronów na irańskie obiekty infrastrukturalne, a wręcz je cicho zaaprobowały i przyjęły z zadowoleniem. Kto będzie następnym celem?

Stany Zjednoczone interweniowały zbrojnie na świecie zawsze, kiedy uznały się za zagrożone. Na swoim koncie od 1945 mają kilkadziesiąt państw. Nie jest to żaden gwarant pokoju na świecie, a wręcz przeciwnie.

Europo mądrzej szybciej!

Przeczytaj także:

Katarzyna TS: Raport o tezach zbieżnych z rosyjską propagandą

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Быдлошевский Л.З. mówi

  EU już gnije i upada…. 95 % jest bezbożników i wrogów kościola….Popatrzcie jak Benedykta XVI przywitano w Berlinie…Tylko 10 % podało mu rękę z jego personelu a reszta wróble na dachu liczyła chyba… – ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💞💞💞

 2. Kuba mówi

  Bułgaria i szkolony w ZSRR Radew to nie Europa zachodnia. Rosja nie moze wygrac tej wojny. Twoj apel, Pawle Krzeminski, o szybkie zakończenie wojny nalezy czytac jak apel o szybkie poddanie/ oddanie Ukrainy Rosji. Chyba masz kłopot z prawidłowym definiowaniem polskiej racji stanu. Czy jesteś też zwolennikiem aneksji Białorusi? Czy byłeś kiedykolwiek na wschód od Bugu? Czy w ogóle wiesz, o czym piszesz?

 3. Paweł mówi

  Kubo, jakiej aneksji Białorusi :). Aneksji Białorusi, to chcą dokonać Stany Zjednoczone, Białoruś historycznie jest związana z Rosją i wyrywanie jej z tej kultury jest gwałtem na tym państwie. Co do wygrania wojny, to nie widzę żadnych możliwości wygrania jej przez Ukrainę, z bardzo prostej przyczyny. Oznaczałony to utratę pozycji Rosji na świecie w wojnie konwencjonalnej, co wywoła konflikt atomowy. Było słuchać ostrzeżeń Rosji wcześniej. Jaką Polska ma rację w wojnie nuklearnej z Rosją?

 4. J23 mówi

  Szydło była szkolona przez amerykanów, nie tylko ona zresztą z obecnego nierządu i jakoś ci to nie przeszkadza a Radew przeszkadza. Aż ciśnie się na usta powiedzenie ” czemu jesteś biedny bo głupi, czemu głupi bo biedny”. Dalej słuchaj ogłupiającej propagandy to uwierzysz, że u nas jest raj. Raj jest… ale dla parchów i ukrów ale nie Polaków.

 5. Быдлошевский Л.З. mówi

  @Kuba …- jesteś wyjątkowym debilem…Tak. Debilem…Polska racja stanu i gonic Moskala ? 3 000 000 członków PZPR a ze świńskimi rodzinami gdzieś 15 000 000 a dziś ich nie ma ? Ja jeden mgr fil. rosyjskiej ur. 1959 rok bezpartyjny pro Rosyjski i anty Banderowski ….- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💞💞💞

 6. BŁOTO mówi

  Politycy się burzą, bo może wreszcie dostrzegli to co my na samym dole wiemy o ukraińskim nacjonaliźmie i gloryfikowaniu bandyty bandery, może zapoznali się z filmem i obrazami ukrainy, jej prawdziwej twarzy, tak może wreszcie prawda ujrzy światło dzienne, prawda zakłamywana przez elity tego świata. Zobaczcie twarz ukrainy i tego co gloryfikują.

 7. zagłoba sum mówi

  Problem w tym, ze politycy z Chorwacji, Bułgarii czy byłej Polski mają w temacie antyludzkiej i antyobywatelskiej działalności Berlina, Brukseli ( czyli równiez Berlina), Londynu, Waszyngtonu i Tel Avivu tyle do powiedzenia, co zyd na gestapo z tą róznicą, ze Chorwacja czy Bułgaria nie płaszczą się przed nowymi panami, jak warszawska, antypolska klika z knesejmu, (ANTY)polskiego rządu czy kreatura na posadzie prezydenta.

 8. Maksio mówi

  Nikt nie ma wątpliwości, że Ukraina nie wygra tej wojny, nie odzyska Donbasu i Krymu. Gra się toczy o coś innego. Osłabić Rosję, a może się rozpadnie, lub władzę przejmą ludzie, którzy wycofają się z tej bezsensownej wojny. Szkoda, że Unia Europejska nie chce deportować wszystkich Rosjan do Rosji, bo to by przyspieszyło zakończenie wojny. Co autor tego felietonu ma na myśli, pisząc o „oznakach przebudzenia wśród zachodniej klasy politycznej”? To znaczy, że zaczynają popierać rosyjskie roszczenia względem Ukrainy? Nie nazwałbym tego „przebudzeniem”, a raczej pokłosiem kremlowskiej propagandy. Rosyjscy agenci nigdy nie śpią…

 9. verizanus mówi

  @ Paweł Białoruś historycznie jest związana przede wszystkim z Polską.

 10. verizanus mówi

  @ Maksio Propaganda działa po obu stronach, tylko, że nie wszyscy mają dostęp do propagandy rosyjskiej i stąd ich obraz rzeczywistości może być mocno zawężony.

 11. Hammurabi mówi

  Tak…
  Kłóćcie się, wymyślajcie sobie od najgorszych. To takie „polskie” przecież!
  Od zawsze tak było i od zawsze kosztowało. Kosztowało to naszych przodków wolność, majątki a często nawet życie.
  Ale nic to!
  Ci źli, ci gorsi a tamci to już w ogóle „debile”…
  Sierp i młot rżnie się z tryzubem. Naszym interesem jest, by czynili to dokładnie. Naszym obywatelskim a nie rządowym interesem jest, by miliony przybyszy nie sprawiły nam tego, co zrobili ostatnio Szwedom w gminie Botkyrka opodal Sztokhomu, gdzie nowoprzybyli bandyci przyjęci w szeregi socjaldemokratów, legalnie cofnęli rekomendację burmistrz Oestlin, która dawała im skuteczny odpór. W samej miejscowości Botkyrka zamieszkuje 95 tys. osób, z czego… 60 proc. ma inne niż szwedzkie pochodzenie.
  Ale nic to!
  Kłóćcie się dalej, skoro cudze błędy was niczego nie są w stanie nauczyć!

 12. Bartek mówi

  Pany szanowne..Jak już prędzej czy póżniej ludzie z Ameryki rozmontują Rosje..I zrobią porządek z resztą niegrzecznych dla USA państw..wtedy ,,Ludzie z Ameryki” zajmą sie na spokojnie NAMI-zwykłym prostym ludem w kazdym kraju..- Przedsmak tego mielismy za tzw Kovida..Nikt nie wie co jeszcze wymyślili..?

 13. Paweł mówi

  Czytam te wasze komentarze i aż mi trudno uwierzyć. Jeden chce wojny z państwem atomowym, inny po trupach Ukraińców osłabiać Rosję, a trzeci, którego bardzo szanuję za komentarze kolonizować Białoruś. Czy naprawde chcecie płacić cztery razy więcej za prąd? Cierpieć inflację i znosić sankcje za przegraną od samego początku sprawę? Ukraina nie jest niezaleznym państwem, jej piękne ziemie zostały wykupione przez amerykański kapitał, Ukraińcy się obudzą, ale będzie za późno. My nie śpijmy amerykańskim snem!

 14. verizanus mówi

  @ Paweł Tylko pytanie co to znaczy „nie śpijmy amerykańskim snem!”? Co my mamy do spania czy gadania? To ci co wykonują nad nami władzę DECYDUJĄ co się z nami dzieje. Podobnie jest z Ukraińcami. Co oni mają do gadania?? Jakieś mocarstwo tam wchodzi instaluje swoją władzę a propaganda informuje, że tak jest najlepiej, a jak się propagandystom nie chce specjalnie wysilać i widzą, że lud MUSI ich słuchać to walą wprost, że nie ma innej alternatywy i koniec. A jak ktoś czegoś nie rozumie to panowie (czy tam towarzysze) z NKWD (czy jak tam to się teraz nazywa w najnowszej zachodniej odsłonie) wyjaśnią bezpośrednio, że lepiej nie wierzgać, tylko starać się zrozumieć rację stanu. Grunt to dobra polityka informacyjna ;).

 15. Paweł mówi

  Verizanus ja się z Panem w znakomitej większości zgadzam. Na Białorusi jednak nikt po polsku nie mówi, tylko po rosyjsku. Nie widzę powodów dla którego mamy teraz walczyć z ruskością Białorusi. Zajmijmy się własnymi problemami. Dzietność najniższa od II WŚ.

 16. verizanus mówi

  @ Paweł Jak już o tym dialog prowadzimy. Tu nie chodzi tyle o walkę z ruskością Białorusi co o PAMIĘĆ. Dotyczy to też np polskiego Lwowa, czy Wilna (a nawet dawnego polskiego miasta wojewódzkiego) Kijowa). Dzietność to faktycznie podstawa, ale obojętnie jaka ona będzie trza tym dzieciom coś PRZEKAZAĆ. Na pierwszym miejscu KATOLICYZM, a potem pamięć. Jak jest na chwilę obecną tak jest, ale winniśmy pamiętać, że np Białoruś jest HISTORYCZNIE związana z Polską. Podobnie jak np zgermanizowane Połabie (podbite przez Niemców dzięki temu, że udało im się SKŁÓCIĆ tamtejszych Słowian ;))

 17. Paweł mówi

  Ma Pan rację, ale będzie to wiedza czysto teoretyczna, a nie praktyczna. Z perspektywy lat jak sobie przypominam, jakich bzdur mnie uczono na historii, to byłbym jednak bardzo ostrożny. Tak, trzeba mówić prawdę historyczną, ale nie dopuścić takich pisiorów do uprawiania propagandy historycznej, bo to się skończy gorzej niż można sobie wyobrazić

 18. Быдлошевский Л.З. mówi

  „…na Białorusi nikt po polsku nie mówi….” – pracowałem dobrych kilka lat w Białorusi nieopodal Mińska….Prowadziłem duża fabrykę…Jak polski inżynier przyleciał samolotem z Krakowa i z 2 białoruskimi kolegami wzięliśmy go z lotniska i po 30 minutach po angielsku nagle odezwałem się do niego po polsku bo po ludzku wyglądał a ten do mnie „..co pan tu robi w tym dzikim kraju ? ” Białorusini opowiedzieli o tym w Firmie i komentarz był taki „…to są po prostu Polacy …”.

  Nie mówia po polsku bo to obciach …Po roku jak mnie poznali dopiero niektórzy piękna polszczyzna się odezwali….Polacy dzisiaj swoja twarz pokazali …..- 🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 19. verizanus mówi

  @ Paweł Normalni Polacy najczęściej poznawali prawdziwą historię w domu rodzinnym dziś częściowo (ze względu na POSTĘPUJĄCĄ cenzurę) także z internetu. W pewnych okolicznościach taka wiedza może być b. długo teoretyczna np. dwa tysiące lat, albo więcej (np. Bułgarzy, czy Grecy dość długo byli pod okupacją, ale przekaz w tych narodach istniał). To jest w jakimś sensie czekanie na sprzyjające okoliczności, a także w razie jakichkolwiek działań, czy zawirowań politycznych coś co zawsze jest jakoś w podświadomości, jak mówią współcześni „z tyłu głowy” ;).

 20. verizanus mówi

  @ Piszący cyrylicą Zdaje się w Grodnie i okolicach jest jeszcze dość silna (choć chyba słabnąca) polskość.

 21. KRESOWIANIN mówi

  To nie jest bezsensowna wojna, to wojna o zlikwidowanie faszystowskiego kraju jakim jest ukrainu, to walka o to, aby przy granicach Rosji nie panoszyła się szatańska amerykańska wojna. Do końca kwietnia będzie pozamiatane, ukrainu to będzie ziemia, która spłynie krwią, bo tego chcą władcy tego świata. Dla nas prawdziwych Polaków to wyrównanie za Ludobójstwo dokonane przez barbarzyńców ukraińskich na Kresach, Polski rząd nie oddał czci Kresowianom, to opatrzność robi rękami Rosjan, krew Kresowian krzyczy o pamięć. Skoro ukraińcy nie przyznają się do mordu na Polakach, to niech los zmusi ich i rzuci na kolana. Czekam, aż ukrainu padnie poniżona i wreszcie stanie w prawdzie.

 22. SOWA mówi

  Jedyna propaganda dostępna dla Polskiego Luda to ukraińska, Dano jej przyzwolenie na kłamstwa, matactwa i konfabulacje. Każda prawda inna niż ukraińska , to zaraz ruski troll, Ukraińcy zawsze szkodzili Polakom, z Kanady , gdzie jest silne ukraińskie lobby szczują i podburzają przeciwko Polsce, ale my mamy wierzyć , że to nasi przyjaciele, nigdy nie będą , bo mają krew Polaków na rękach. Nikt nie będzie za Ukrainę umierał, to wojna USA i ROSJI, My się nie będziemy mieszać, rząd Polski to nie nasz rząd, ale amerykański niewolnik, który realizuje amerykańskie interesy. Precz z nie naszą wojną, precz od Polaków i ich krwi.

 23. Быдлошевский Л.З. mówi

  Właśnie prezydent Łukaszenko mówił o tej „…o tej dość silnej ( choć słabnącej chyba) polskości….Wsadził do więzienia Polaków ze Związku i dobrze zrobił…Co wy im zaproponujecie ? Co ? Nic…Zajmijcie się lepiej 8 000 000 Banderowcow więc do roboty i morda w kubel, prawda ? – ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 24. Pawdziwy POLAK mówi

  Ale Red. Michalkiewicz pojechał ………….. Bo wojna – jak to bywa w takich sytuacjach – toczy się o świętą sprawę ukraińską, a konkretnie o to – co właśnie ujawnił Departament Stanu – że USA chciałyby przekształcić Ukrainę w swój nietonący europejski lotniskowiec – taki sam, jakim na Bliskim Wschodzie jest Izrael. Ukraina jako Izrael Europy? Brzmi całkiem nieźle, zwłaszcza, że prezydent Zełeński ma przecież znakomite korzenie. W takiej sytuacji przed Polską otwierają się raczej przygnębiające perspektywy, w postaci roli ubogiego krewnego Ukrainy. …………….http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=5331

 25. verizanus mówi

  @ SOWA Czy będziemy się mieszać czy nie, nie od nas to zależy, ale od tych których DOPUŚCILIŚMY do władzy.

 26. Shadow mówi

  Zasadniczym problemem, jaśnie panowie, są u nas sprzedajne, niepolskie „elyty polityczne” i ogłupiony bezczelną propagandą lud. Przywódcy polityczni innych krajów nie włażą w d…..pę ameryce, upainie i żydkom z całego świata, w takim stopniu, jak te polskojęzyczne sprzedajne szmaty. Mamy bardzo nieszczęsne, to oczywiste, położonie geograficzne i z tego wynikające obłożenie ponad normę, wszelaką agenturą. A zabory i okupacje pozostawiły w dużej części tego narodu mentalność niewolniczą. Rozwalanie szkolnictwa i tradycyjnych zasad i norm życia zrobi tragiczną resztę z tym krajem i z tym narodem. A co do hegemonii kogokolwiek i gdziekolwiek—- nigdy i nigdzie— i nigdy i nigdzie —-NIE dla wojny ( nawet u parszywych upaińców).

 27. Obywatel mówi

  Słowiańskiej krwi? Kto z kim walczy? Słowianin ze Słowianinem! Nie jestem ani za Ukrainą ani za Rosją ale nie ma wątpliwości kto kogo napadł. Prawdziwym uciekinierom należy się pomoc. Ale nic poza tym. Nie powinniśmy się pchać w nie swoją wojnę. Rusowie sami z nami zerwali i jeszcze za to że pomagaliśmy im bronić ich ziemi za I RP to nas rizali. Nie przeprosili i dalej budują pomniki złoczyńcom.
  To nie nasza wojna i się w nią nie pchajmy

 28. Быдлошевский Л.З. mówi

  @Obywatel ….wy musicie wymrzeć bo jesteście narodem niewolnikow…”…nie przeprosili i dalej budują pomniki złoczyńca ….Rusowie sami z nami zerwali i jeszcze za to że pomagaliśmy im bronić ich ziemi za I RP to nas Rozalia…..Debilu w I RP kto na kogo napadł ? A kto zrobił rozbiór Czechosłowacji w 1938 roku ? Polacy i Niemcy…27 000 000 żołnierzy położyło krew….27 000 000 żołnierzy radzieckich ….A kto was 2 lata po wojnie w maju 1947 roku 150 000 Banderowcow z tego 100 000 z Bieszczad i 50 000 z Lubelskiego na Ziemię Odzyskane przesiedlił ? Jak teraz 8 000 000 Banderowcow na was ruszy to z Polakow perzyna tylko zostanie….Perzyna….Mój tata doszedł z Rzeszowa z Armią Czerwona 1944/1945 i wrócił inwalida wojennym….- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 29. Irmina mówi

  Kuba nie martw się o upaińców,tylko biegiem w kamaszy i nie daj Rosji wygrać tej wojenki.
  Pokaż jaki z ciebie intercjonalista co ginie za czyjąś wolność.

 30. Anty mówi

  Ty Kuba za to prawidłowo definiujesz żydochazarsko-usmańsko-upadlińską racją stanu która z polską racją stanu nie ma nic wspólnego.

 31. verizanus mówi

  @ Sowa Nic się nie dzieje. Myślisz, że oni nie mają tam papieru toaletowego, żeby im to pismo było do czegoś potrzebne 😉

 32. Radek Wicherek mówi

  SOWA: To już nie pierwsza akcja Tesli. Fundacje mogą składać takie pisma, bo są zwolnione z kosztów. A wątpliwości co do rzetelności aktu może budzić kwestia kim jest wspomniany w nim Andrzej Niedzielski.

 33. Hammurabi mówi

  @Быдлошевский Л.З.
  Rzucasz człeczyno „debilami” – twoja sprawa i twój styl. Taki „fiłołogiczny” styl…
  A co jak przypomnę, że to właśnie Czesi zdradziecko napadli na Polskę w 1919 roku, siłą zajmując ziemie zamieszkane w większości przez Polaków? A co, jak przypomnę czeskie represje wobec większości polskiej na tym terenie? Czemu o tym człeczyno nie piszesz? Czemu nie piszesz o czeskiej agresji zatrzymanej dopiero w okolicach Skoczowa? Czemu nie napiszesz, że to nie kto inny jak „rada ambasadorów” arbitralnie, pojęcia nie mając o temacie podzieliła polskie ziemie? Podzieliła Śląsk Cieszyński, przyznając polskie tereny Czechosłowacji (bez plebiscytu). Granicą była rzeka Olza. Po stronie czeskiej została południowa część Cieszyna. Zaolzie oznaczało tereny Śląska Cieszyńskiego położone za Olzą.
  Czemu nie napiszesz o polskich notach dyplomatycznych z 1938 roku, w sprawie Zaolzia?
  Na koniec czemu nie przyznasz, że to twój idol Wissarionowicz Dżugaszwili dał Zaolzie Czechosłowacji?
  Akcja „Wisła”? Gdyby Polacy zastosowali metody twoich zapijaczonych idoli, byłoby faktycznie po sprawie i dzisiejszym problemie w kilka tygodni.
  A swoją drogą dziwi mnie to, że tak wielu drani, polskojęzycznych drani za punkt honoru stawia sobie powielanie obcej, najczęściej wrogiej narracji!
  To właśnie różni nas od najpośledniejszych narodów. Ta uprawiana – przez część populacji na szczęście – gloryfikacja morderców, gwałcicieli, złodziei i barbarzyńskich sadystów!
  Jedno dobrze napisałeś człeczyno. Jak bandersyny ruszą, to ruszą na nas, nie na takich jak ty!

 34. Быдлошевский Л.З. mówi

  Czleczyna ma 64 lata, 9 ( dziewiec ) mieszkan ( spłacone) , 4 dzieci i tytuł mgr fil. rosyjskiej i rodzinę w Cesko która mi opowiedziała kto zrobił w 1938 rozbior i czyje wojsko wkroczyło do tego kraju jak i w 1968 Polska wjechała zbrojnie …..Reszta jest kupa gówna nad którą nie warto pochylac za nisko
  …Mam 3 bio zastawki i pół martwego serca a oprocz tego z (5) jezykow 80 % straciłem w mowie bo miałem mózgowy wylew….Pańskie wywody są gówno warte. Tak gówno….- 🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓🇷🇺

 35. Hammurabi mówi

  No i proszę… Stracił pan nie tylko języki. A pepikom niech pan przypomni co napisałem i sam się z faktami zapozna. W miarę możliwości rzecz jasna!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.