Rząd zezwala na obecność 50 osób w kościołach podczas Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego

figura Chrystusa przed kościołem św Krzyża w Warszawie/ fot. Wikipedia
9

Od 24 marca obowiązuje w Polsce ograniczenie liczby wiernych w kościołach do pięciu osób. W rozporządzeniu premiera Morawieckiego z 31 marca obostrzenie zostało utrzymane, ale od 12 kwietnia (Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego) zezwala się na zwiększenie tego limitu do 50 osób.

„Ograniczenia (…) polegają na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania” – czytamy w zarządzeniu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W Dekrecie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dotyczącym obchodów Wielkanocy w czasie epidemii COVID-19 przedstawiono zalecenia dotyczące Triduum Paschalnego. W Wielki Czwartek ma być pominięty gest umywania nóg i procesja, a Najświętszy Sakrament ma być przechowywany w tabernakulum. W Wielki Piątek akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczać wyłącznie do celebransa. W Wielką Sobotę nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów. W Wielką Niedzielę należy pominąć procesję. „Wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, mogą, w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, na przykład 14 i 15 września” – czytamy w dekrecie.

– Trzeba zrezygnować ze wspólnotowego sprawowania błogosławieństwa nad pokarmami wielkanocnymi i polecić wiernym, aby dokonali tego sami w swoich domach, korzystając z modlitwy podanej na stronie internetowej diecezji albo w zwykły sposób, odmawiając modlitwę przed jedzeniem – zaleca biskup warszawsko-praski, Romuald Kamiński.

Źródło informacji: Twitter, eKai

Zobacz też:

Bazylika Grobu Pańskiego została zamknięta. Trwa modlitwa o zakończenie epidemii koronawirusa

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Dariusz mówi

    Celowe działania na zniechęcenie katolików?Sklepy w dni powszednie budowlane rotacja kupujących .Ograniczenie dostępu do kościoła w wielki tydzień ?Jako katolik jestem oburzony.!!

  2. marju73 mówi

    Pisożydowskie nasienie. Tfu.

    1. Tomek mówi

      Debile mają siedzieć cicho.

    2. marju73 mówi

      Talmudyczni zasrańcy mogą się ujawniać.

    3. Tomek mówi

      Debile szcsególnie w trudnych czasach powinny siedzieć cicho.

  3. Pawel mówi

    Od razu widac, ze obecna pseudo-pandemia ma uderzyc w Kosciol Katolicki, uprzedzadm nie jeste wrozbita ale przodejrzewam, ze nastepna pandemia “wybuchnie” przed Bozym Narodzeniem, czyli zacznie sie na jesieni tego roku. Czyzby “Antychryst byl juz na ziemi, jak to pisalo w wolna-polska.pl? Czy tylko jego tajni wyznawcy/illuminati szykuja na nowa rozrywke po 11Wrzesnia, Miroslawcu, Smolensku itp. ?

    1. Pawel mówi

      dodam jeszcze ze multi-kulti, imigrantow tez nam zasponsorowali

  4. Tom mówi

    “ale przodejrzewam, ze nastepna pandemia „wybuchnie” przed Bozym Narodzeniem”
    -Jeśli nie wynajdziemy szczepionki na COVID-19, to tak – wie to każdy wirusolog, nie jest to żaden spisek.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.