Prezydent Przemyśla oskarżony o rasizm po nagłośnieniu problemu wyłudzania świadczeń socjalnych przez obywateli Ukrainy

prezydent Przemyśla Wojciech Bakun/ fot. screen
13

Pod koniec września prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun, zamieścił na Facebooku wpis, w którym poinformował o procederze wyłudzania świadczeń z MOPS i ZUS przez obywateli Ukrainy. Bakun zaznaczył, że jego wpis „nie jest skierowany przeciwko komukolwiek, przedstawia jedynie obiektywna ocenę sytuacji i to z czym musimy się mierzyć jako miasto przygraniczne”.

ZOBACZ: Prezydent Przemyśla alarmuje: Ukraińcy wyłudzają świadczenia z MOPS i ZUS. „Dlaczego nasze prawodawstwo nie zauważyło problemu drenowania polskiego systemu pomocy socjalnej?”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

We wtorek (4.10.2022) Bakun napisał na Facebooku: Protokół ”Prezydent *RASISTA* Bakun” uważam za odpalony. Teraz już tylko czekać na rozwój sytuacji i pojawianie się coraz większej ilości informacji o mojej rasistowskiej działalności. (…) Pewnego dnia Prezydent miasta, obudził się, wstał lewą nogą i wyszła jego prawdziwa, rasistowska natura! Nie zważając na ostatnie pół roku, na tygodnie spędzone na dworcu, w CPH, kilometry przejechane na Ukrainie w czasie kiedy nikt nawet nie myślał, żeby zbliżać się do granicy a przewoźnicy odmawiali nam transportu, nie pamiętając setek ton jedzenia rozdanych w kolejce po ukraińskiej stronie, ogrzewaczy chemicznych, powerbankow, latarek, kocy… jednym słowem wyszło szydło z worka. Dlaczego? Bo postanowiłem zwrócić uwagę na coś co widzi każdy przemyślanin. Na proceder, na dziurę w prawie… zwróciłem uwagę tylko w jednym celu! Załatajmy ją tak, żeby pomagać efektywnie i tym którzy tej pomocy naprawdę potrzebują. (…) Pomimo, że większość mediów poruszyło ten temat dokładnie w takim samym charakterze, to znalazł się ktoś kto postanowił wywrócić przekaz i napisać takiego potworka.

O co chodzi? Bakun odsyła do artykułu pt. Prezydent Przemyśla o „zorganizowanych grupach z Ukrainy”. Aktywiści nie kryją oburzenia, opublikowanego 3 października na portalu TOK FM. W artykule, którego autorką jest Anna Gmiterek-Zabłocka, stwierdzono, że mówienie o procederze wyłudzania świadczeń jest nieuprawnione, oskarżono Bakuna o rasizm, a podróże uchodźców z Ukrainy wytłumaczono m.in. koniecznością wymiany garderoby.

– Rzeczywiście, obserwujemy ruch, jeśli chodzi o matki, które w maju jechały do Ukrainy, by odwieźć rzeczy zimowe i przywieźć sobie i dzieciom rzeczy letnie. Teraz z kolei jadą, by odwieźć rzeczy letnie, a przywieźć zimowe. I to jest logiczne. Natomiast nie zaobserwowaliśmy żadnego wyłudzania zasiłków czy innych świadczeń – stwierdził przedstawiciel Związku Ukraińców w Przemyślu, Igor Horków.

Do ataku na Bakuna wykorzystano też wypowiedź Kseni Komar, wolontariuszki z mniejszości ukraińskiej; prof. Witolda Klausa ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej zajmującej się problemem migracji; Agnieszki Caban reprezentującej Fundację „W stronę dialogu” oraz anonimowego mieszkańca Przemyśla.

Prezydent Przemyśla ma być rasistą, ponieważ na zdjęciach, które udostępnił informując o wyłudzaniu zasiłków, widać Romów, a 90 procent osób, które w tej chwili przyjeżdżają do Przemyśla, to Romowie i osoby, które tak się identyfikują. Co prawda, Bakun nie pisał o Romach, tylko o obywatelach Ukrainy, ale to nie przeszkadza, żeby w artykule zaatakować go jako osobę stygmatyzującą Romów. – Dlaczego uważamy, że jak ktoś jest osobą białą, to jest uchodźcą, a jak ma ciemniejszy kolor skóry, to na pewno przyjechał tylko po „socjal”? Tu wychodzą stereotypy, a może – powiedzmy wprost – rasizm, który jest gdzieś w Polsce wciąż zakorzeniony – grzmi prof. Klaus.

Trzeba naprawdę dużo złej woli, żeby napisać taki paszkwil, którym uderza się w człowieka zaangażowanego w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. – Przez Przemyśl od początku wojny przeszło blisko 1,5 mln uchodźców i do tej pory jesteśmy jedynym punktem recepcyjnym na granicy polsko-ukraińskiej. Jako jedyny samorząd w Polsce zorganizowaliśmy również Centrum Pomocy Humanitarnej, które bez żadnego rządowego wsparcia do tej pory obsłużyło blisko 300 tys. uchodźców. Do tej pory codziennie korzysta z niego od kilkudziesięciu do kilkuset osób przekraczających granicę. Na Ukrainę wysłaliśmy ponad 350 tirów z pomocą humanitarną. Dalej działamy i dalej pomagamy – informuje Bakun.

Jak widać to się nie liczy. Liczy się to, że trzeba zamknąć usta każdemu, kto ma odwagę powiedzieć o nieprawidłowościach w systemie pomocy dla uchodźców. Najlepiej przywalić mu pałką rasizmu.

Źródło informacji i cytatów: Facebook/Wojciech Bakun, tokfm.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: #StopUkrainizacjiPolski

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Eugeniusz mówi

  Pan prezydent swój chłop

 2. Adam mówi

  Płacić frajerów. Zapier.na tę dzicz , najlepiej do końca życia. Widocznie polskojęzyczne bydło to kocha. Logicznie tego amoku wytłumaczyć nie sposób.

 3. Ewa-Maria mówi

  Jednego nie mogę zrozumieć jak to jest faktycznie. Uciekają niby przed zagrożeniem wojennym a podróżują bez obaw aby wymienić odzież. Przecież Polska wszystko im zapewnia bezpieczeństwo, żywność, odzież. Gonić tych pasożytów żerujących na Polakach.

 4. W K mówi

  Niepotrzebny ten kabaret. Miesiąc powinien wystarczyć, żeby Ukraińcy opuścili Polskę.

 5. Shadow mówi

  Przecież polityczne prostytutki i społeczni zdrajcy ojczyzny, nie powiedzą, że maja za zadanie okraść Polskę i Polaków za pomocą bandy nachodźców z upainy, ogolić do cna, do tego pohańbić i ośmieszyć w oczach świata, a potem oddać w niewolę eski-mośkom z hameryki i usraela. Te ściery wolą pisać paszkwile i kłamstwa na niewinnych, a wręcz zasłużonych na różnych polach, obywateli tego kraju. Wiedzą dobrze, że taka masa nieokrzesanych, wywodzących się z innego kręgu kulturowego osobników, stanowi zagrożenie dla bytu Polaków, ale co ich to obchodzi. Wywiązują się z zadania narzuconego im przez wrogów Polski, ale nie za darmo. Sprzedają nas za judaszowe srebrniki i również za milczenie na temat ich wstydliwej działalności w przestrzeni prywatnej i politycznej.

 6. Zdzichosław mówi

  Globalistyczne polifoniczne medialne hieny.

 7. Iwonka mówi

  Skoro nie boja nie jechac 'wymieniać ” ubrania to nie powinni wracać. To znaczy ze to dziwna wojna i nic im nie zagraża. Jednak Ukraina jest na Utrzymaniu USA i nie wiadomo kiedy to nie skończy wiec lepiej zrobić zapas gotówki z polskiego urzędu.

 8. cccpsucks mówi

  nie wiedziałem że ukry to nowa rasa… nie wiem skąd więc oskarżenia zlewactwa o 'rasizm’… tym hasłem, podobnie jak 'nazizm’, zdecydowanie zbyt często się szafuje

 9. Buran mówi

  No to pan prezydent Bakun już dostał podziękowanie za swoją dobroczynność w stosunku do ukraińców.
  Teraz jak ruszył hejt, będzie już tylko „młotowanie”. O ukraińcach można mówić tylko z miłością, żadnej krytyki.

 10. George mówi

  A ja jestem rasistą i homofobem i jestem z tego dumny! Ukraińców zaś zapędziłbym do ośrodków dla uchodźców, bo jeśli są uchodźcami, to przecież powinni trafić do odpowiednich ośrodków, a nie panoszyć się w Polsce i domagać się socjalu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że skrajnie proukraińska postawa PiS to efekt realizacji obłąkańczej koncepcji Piłsudskiego, którego spadkobiercami uważają się przecież PiS-aki, polegającej na likwidacji jednolitego etnicznie państwa polskiego i zastąpienia go państwem wielonarodowym, z Ukraińcami w roli „swoich”. Co na temat tej koncepcji myśleli sami Ukraińcy? Ano przeprowadzili czystki etniczne nazywane rzeziami wołyńskimi. Jak będzie teraz?

 11. Polonia Restituta mówi

  Serhij Kaczynski oraz Mychajło Duda tańczą z radości w piekle oberka pod patronatem podkarpackiego ośrodka dla uzależnionych od pro… fesjonalnych usług.

 12. Dumny Polak mówi

  Pomyslcie Panstwo!
  Caly ten burdel, z ktorym wszyscy teraz sie meczymy, nie bylby w ogole potrzebny, jesli ukrowcy zachowaliby swoj umiar i nie dali sie, ( zreszta podobnie, jak my tutaj), dac sie poniesc ami/pejsatej propagandzie!
  Putin nie ruszylby sie, jesli nie odcieto by mu powietrza do zycia!
  Podobnie, jak w Kosowie, Libii, Syrii i Afganistanie!
  Ukrowie to z grubsza mowiac, calkiem inna kultura, a dokladnie, zwykle ludzkie badziewie, niecywilizowany, morderczy stek niehonorowych, prostackich, parszywych mord, naturalnie uwazajacych sie za wladcow tego swiata, nie muszacych szukac zgody, tylko, jak dawniej, gotowi do zdrady, mordowania i wykorzystania!
  Osmielam sie twierdzic, ze sami sobie swoja wojne, na swoj leb sprowadzili!
  Mieli tani gaz od Rosjan, partnerskie stosunki, miliony ich od lat pracowaly w Rosji i wspomagaja rodziny i gospodarke.
  Teraz gryza swojego wielkiego, dlugoletniego partnera, wbijajac mu noz w plecy!
  Ja nie dziwie sie, ze Rosja tak zareagowala i ufam, ze winni za to zaplaca!
  Nie badzmy juz wiecej durni i nie karmmy zmij, ktore nas mordowaly i gotowe sa, znowu nas bestialsko mordowac, gdy przyjdzie na to, im dogodny czas!
  Oni udowodnili, ze nie sa w stanie pokojowo niczego zbudowac, oprocz stepow i bestialstwa!

 13. Rafałek mówi

  Może w końcu zrozumiał, że ta władza bezprawia i niesprawiedliwości, to na górze ludzie z niepolskimi paszportami i takich jak on traktują do czasu jak użytecznych durni, a potem ich wymienią zgodnie z przysłowiem: ” Murzyn zrobił swoje” Zakłądam, że ludzie wiedzą, że pozwy składane przez stowarzyszenia w sprawie np. nadmiarowych zgonów, kradziezy, itp kończą się zawsze pismem z prokuratury, że taki a owaki „nie podlega polskiemu prawodastwu” Pan Krzyworyjecki również, Niadzialski i Tfu!rczyki. Wszyscy mają chazarskie, stop, ukroińskie obywatelstwa. Wszyscy oni teraz wykupują hurtem dwa rzy tańszą niż w Polin ziemię na Ukroinie, mając nadzieję, że staną się tam świeżym hrabiostwem w gumofilcach. Dzięki łasce, namaszczeni z Davos, bez limitów co na swoich kartach, bez ograniczeń czasowych pieniądza. Inni lepsi od podludzi. Tymczasem nie rozumieją, że są tylko również użytecznymi durniami. Psiarnią nieco bliżej stołu z którego spadają khazarskie ochłapy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.