Prezydent Przemyśla alarmuje: Ukraińcy wyłudzają świadczenia z MOPS i ZUS. „Dlaczego nasze prawodawstwo nie zauważyło problemu drenowania polskiego systemu pomocy socjalnej?”

obywatele Ukrainy przyjeżdżający do Przemyśla po świadczenia socjalne/ fot. Facebook/Wojciech Bakun
10

W poniedziałek (26.09.2022) prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun, zamieścił na Facebooku wpis, w który informuje o procederze wyłudzania świadczeń z MOPS i ZUS przez obywateli Ukrainy. Bakun zaznacza, że jego wpis „nie jest skierowany przeciwko komukolwiek, przedstawia jedynie obiektywna ocenę sytuacji i to z czym musimy się mierzyć jako miasto przygraniczne”.

– Nie da się nie zauważyć procederu, który dzieje się od pewnego czasu, a który okresowo przybiera na sile. Nie da się nie zauważyć zorganizowanych transportów kobiet z dziećmi, które na kartkach mają zapisane procedury jakim muszą się poddać żeby otrzymać pomoc materialną i finansową. Osoby te codziennie formują kolejkę przed Urzędem Miejskim, następnie udają się do MOPSu i ZUSu celem złożenia wniosków o świadczenia. Następnie zorganizowanym transportem wracają na Ukrainę. Organizacje udzielające pomocy humanitarnej zdążyły już się zorientować i wstrzymały udzielanie pomocy takim osobom. Pytanie dlaczego jeszcze nasze prawodawstwo nie zauważyło problemu drenowania polskiego systemu pomocy socjalnej? – alarmuje prezydent Przemyśla.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bakun podkreśla, że jest za niesieniem pomocy, ale powinna być to pomoc dla faktycznych uchodźców, którzy uciekają przed wojną. – Chyba nie chodzi o to, żeby całe społeczności przerzuciły się na nasz system opieki społecznej? Nie tędy droga! Od początku udzielając pomocy staraliśmy się to robić jak najmądrzej, stąd apel do posłów, senatorów, ministrów, aby pochylili się nad tym procederem, bo jako samorząd nie mamy żadnych instrumentów żeby jemu zapobiegać. Możemy jedynie zgodnie z prawem rejestrować te osoby w systemie PESEL, co otwiera drogę do korzystania z całego wachlarza instrumentów wsparcia – pisze.

Prezydent Przemyśla zapowiada, że wystosuje pismo do posłów, senatorów i ministrów z apelem o uszczelnienie systemu pomocy i zapobieganie procederowi drenowania systemu.

W broszurze „Stop Ukrainizacji Polski”, wydanej przez partię Grzegorza Brauna, czyli Konfederację Korony Polskiej, znajduje się postulat, aby udzielać pomocy faktycznym uchodźcom wojennym, a nie włączać Ukraińców do polskiego systemu opieki społecznej. Ten zdroworozsądkowy postulat jest atakowany jako wytwór „ruskich onuc”. Tymczasem rzeczywistość pokazuje, że to autorzy broszury mają rację, a system stworzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości otworzył Ukraińcom furtkę do wyłudzeń i życia na koszt Polaków.

Z jakiej racji Polacy mają wypłacać świadczenia socjalne Ukraińcom mieszkającym na Ukrainie? Czy twórcy tego systemu są tak nieudolni, że nie przewidzieli do czego on doprowadzi? A może jako „słudzy narodu ukraińskiego” mamy utrzymywać Ukraińców na Ukrainie? A kto przeciw, ten ruska onuca, tak?

Źródło informacji: Facebook/Wojciech Bakun

Zobacz też:

Katarzyna TS: #StopUkrainizacjiPolski

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Nie ma żadnej pomyłki. Tak ma być.

 2. Pietras mówi

  Mam rodzinę mieszkającą w Przemyślu, i okolicach Jarosławia. Wszyscy nienawidzili ukraińców wcześniej ( z wiadomego powodu) ,a teraz już szczególnie ( plus to że ta cwana hołota , znalazła sobie na Polakach biznes).Chwała Jackowi za to co robi, w temacie zbrodni UPA na Polakach.
  I na koniec, coś co ukry zrozumieją: „Prepała ukraina!, Prepał ten chamski ród!”.

 3. ubawiony mówi

  Piekny dwor plebana przemyskiego,co nie? to ten po prawej stronie.

 4. Maksio mówi

  A kiedyś PiS tak ładnie mówił o repatriacjach czyli powrocie osób polskiego pochodzenia do Ojczyzny. Mieli ich wspierać, wypłacać zasiłki, kształcić, dawać mieszkania i asymilować. Na stronie MSW można o tym wszystko ładnie poczytać. I co z tego, jak od lat nic się nie zmieniło i środki przeznaczane na program repatriacji są niewystarczające? Dziś rząd postępuje z uchodźcami z Ukrainy jak z kurzym jajkiem. I do tego daje się im kantować i robić w bambuko…

 5. Error 404 mówi

  „Prawodawstwo” nie jest od tego, żeby cokolwiek zauważać, tylko ma pozorami legalności egzekwować dymanie polskiego podatnika zgodnie z poleceniami mocodawców.

 6. MAREK mówi

  UE to eurokołchoz więc komuniści wszystkich krajów w tym Polski promują pomoc socjalną i pasożytnictwo łupiąc podatkami ludzi ciężkiej pracy oraz tych którzy pracując chcą się sami utrzymać, bez dotacji i pomocy socjalnej. Liczba urzędników i wszelkiej maści pasożytów rośnie więc inflacja, podatki, mandaty i inne obciążenia rosną błyskawicznie.

 7. Flex mówi

  Jakiś czas temu napisałem na tym portalu jak Ukraińcy mogą bez przeszkód pobierać 500+. Wystarczy im założyć w polskim banku konto z kartą bankomatową i na nie przelewać świadczenia. Czy potem gotówka zostanie pobrana z bankomatu w Polsce, na Ukrainie, czy gdziekolwiek na świecie, wie tylko bank, który obowiązuje tajemnica bankowa. Nie ukróci tego procederu zatrudnianie kolejnej rzeszy urzędników od kontroli i weryfikacji. Jest prostszy i tańszy sposób. Osobisty odbiór świadczeń gotówką lub czekiem, za pokwitowaniem, bez możliwości ich kumulacji (nieodebrane w terminie przepadają) Konieczność każdorazowego, osobistego stawienia się w siedzibie świadczeniodawcy wyeliminuje przebywających poza Polską, bo nie opłaci im się za każdym razem przyjeżdżać po kilkaset zł. No ale na takie proste rozwiązanie nie wpadną suto opłacane, tępe urzędasy od Maląg, Kamińskiego i in. Trzeba być prostym robolem twardo stąpającym po trotuarach wśród ukraińsko i rosyjsko języcznych „uchodźców”.

 8. Shadow mówi

  Światowe żydostwo, zawsze i wszędzie rękami gojów, albo ich poświęceniem życia i ich pieniędzmi, osiąga to co zamierzyło. I tak jest teraz. Gdzie jest najwięcej tych decyzyjnych, ano w USA i Izraelu. A pachołki zarządzające Polską wykonują ich wszystkie polecenia na kolanach, albo leżąc z mordą w szambie.

 9. ubawiony mówi

  Czesc Piertas!!!
  Znamy sie z fana!

 10. BP mówi

  Dziecko bestii ( nie mówię , że każdy ukrainiec, są też przeciwnicy bandery ) nigdy nie będzie człowiekiem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.