Prezydent Duda interweniuje w sprawie Polaków aresztowanych na Białorusi [WIDEO]

prezydent Duda podczas rozmowy z sekretarz generalną OBWE/ fot. Facebook/Kancelaria Prezydenta
22

W czwartek (25.03.2021) prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Sekretarz Generalną OBWE Helgą Schmid i poprosił ją, żeby sprawa mniejszości polskiej na Białorusi została jak najszybciej wniesiona na agendę OBWE. Od wtorku w areszcie przebywa prezes Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys. W czwartek milicja przeprowadziła rewizję w mieszkaniu wiceprezesa związku Andrzeja Poczobuta. On również został zatrzymany. W areszcie przebywa też Anna Paniszewa, przewodnicząca Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego oraz Aleksander Nawodniczy, współzałożyciel tej organizacji.

ZOBACZ: Represje wobec Polaków na Białorusi. Dyrektor szkoły aresztowana za zorganizowanie obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych [WIDEO]

ZOBACZ: Białoruska prokuratura oskarża szefową Związku Polaków o rehabilitację nazizmu i wzbudzanie wrogości na tle narodowościowym

Podczas rozmowy z Sekretarz Generalną OBWE prezydent Duda przedstawił sytuację Polaków na Białorusi, a także podkreślił, że mniejszość białoruska w Polsce jest traktowana z szacunkiem oraz zachowaniem wszelkich norm wynikających z prawa międzynarodowego. Strona polska domaga się takiego samego traktowania polskiej mniejszości na Białorusi.

Prezydencki minister Błażej Spychalski poinformował, że prezydent będzie rozmawiał z Komisarzem ds. Mniejszości OBWE, a także z prezydent Estonii, aby za jej sprawą temat zatrzymań na Białorusi został wniesiony na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

– Prezydent Andrzej Duda jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Zbigniewem Rauem, a także z polską placówką dyplomatyczną i konsularną w sprawie wydarzeń, które mają miejsce na Białorusi – podkreślił Spychalski. Dodał, że prezydent będzie rozmawiał na ten temat z szefami służb specjalnych.

Źródło informacji: prezydent.pl, Facebook/Kancelaria Prezydenta

Zobacz też:

„Będę zwalczał wszelkie przejawy antysemityzmu”. Prezydent Duda odznaczył Polaków ratujących Żydów [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. Wiesław mówi

  Moja opinia n/t absurdalnych oskarżeń polskichPrzez.Lukaszenki jest druzgocząca.
  Po cholerę wtrącamy się w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa.
  Qrestwo usraelkich slugosow Morawa i właściciela 🐱. PiS jest JACZEJKĄ która wykonuje wrogie działania szkodzące również Polsce. Kaczyński i Morawski nienawidzą Polski

  1. Matka mówi

   Niesamowite, Wiesiu. Z całą pewnością ktoś się przejmie opinią idioty, któremu wydaje się, że w sprawie Białorusi znowu chodzi o tematy żydowskie i że Łukaszenko ma rację aresztując Polaków. Powiedz, Wiesiu, swojemu oficerowi prowadzącemu, że to wstyd i hańba dla tak renomowanej służby jak KGB, mieć obecnie w Polsce aż takich kretynów na usługach.

   1. krzysztof mówi

    skacz do wyborczej matko pejsowska!

 3. jacek mówi

  jak znam życie to pan Duda nic nie zrobi, poskaka trochę, pogrozi paluszkiem i tyle, on nigdy nie interesował się polakami na Wschodzie….

  1. Matka mówi

   U ha ha ha ………………………..

   1. z-k mówi

    Oooo!! Posterunek żydowskich sygnalistów u Międlara czuwa i notuje, wszystko rejestruje

    1. Matka mówi

     Nie, to akurat obecny na forum Zbigniew znów się najeb…ł jakimś spirytem i aktualnie się pode mnie podszywa. Ale mniejsza z tym, ty i tak nie bardzo ogarniasz, co się wokół ciebie dzieje.

 4. szalom mówi

  W wyłącznym interesie szachrajskiej międzynarodówki utrzymujemy antybiałoruską (a po części i antypolską) rozgłośnię co jest wyjątkowym draństwem i żydo-lokajstwem. Jak by tego było mało to jakieś obce służby wymogły na naszych pachołach użycie Związku Polaków do agenturalnej działalności antyłukaszenkowskiej. Popłynęły pieniądze na rozbicie Związku na agenturę…..Dlaczego nie bierzemy przykładu z Węgier robienia własnej polityki zagranicznej zgodnej z Polską Racją Stanu?

  1. Matka mówi

   Czy możesz przekazać swojemu oficerowi prowadzącemu, że KGB to była kiedyś poważna organizacja i wykorzystywanie obecnie, nawet w roli PI (pożyteczny idiota), takich głupków, jak ty, to jednak jest obciach dla tej służby?

 5. Rebih mówi

  Duda nie ma kompletnie nic do roboty i w sytuacji nieustającego sezonu ogórkowego nazywanego też „okresem pandemii” grozi mu całkowite zniknięcie z mediów i świadomości społeczeństwa. Dlatego musi co pewien czas zrobić z siebie durnia, bo lepiej, żeby mówili źle niż w ogóle zapomnieli.
  Ale wygłupianie się Dudy nie jest bardzo szkodliwe. czego nie można powiedzieć o działaniach PiS, który użył polskiej mniejszości jako oręża w walce o globalne zwycięstwo rewolucji neo-marksistowskiej.

  1. anonim mówi

   Nie pamiętam już kto na polecenie żydowskiego suwerena nakazał zorganizować Biełasat i posadowić tam Agniesię. Nie pamietam też kiedy rozwalono Związek Polaków i sfinansowano jego część do działań antyłukaszenkowskich. Żydopacholstwo PIS nie ma sobie równych ale chyba to nie tylko oni się zaangażowali w pomoc swoim mocodawcom do rozszabrowania Białorusi.

   1. Matka mówi

    A pamiętasz, kiedy zostałeś zwerbowany przez swoich przyjaciół zza Dniepru i czy oficer prowadzący bardzo klął, mówiąc z jakimi to idiotami musi teraz pracować?

 6. Alek mówi

  A co z Polakami uwięzionymi na kwarantannie na podstawie schizofremii bezobjawowej, chciałem powiedzieć komunogrypy bezobjawowej? Czy i w ich sprawie będzie jakaś prezydencka interwencja?

  1. Matka mówi

   Aluś, pytasz co się dzieje każdego dnia z 400 Polaków umierającymi na Covid? Nie dziękuj, że pmogłam ci pytanie sformułować.

 7. Boguslaw mówi

  Poskarz sie , skurwielu do samego rottschilda!
  Najpierw wszystko zniszczyc, a potem dzwonic do starszej siostry, zeby mu pomogla!
  Trzeba miec niezle pod deklem, zeby przy takiej polityce wobec dotychczasowych przyjaciol, oczekiwac jakikolwiek sukces, albo postep!
  Kompletny IDIOTA, i ZDRAJCA POLSKI!

  1. Matka mówi

   Boguś, ile trzeba zapłacić, żeby kupić takiego kurwiszona, jak ty? Za ile kopiejek będziesz szczekał na polski rząd, przeciwko prześladowanym na Białorusi Polakom? Myślę, że musisz być wyjątkowo tani, patrząc na jakikolwiek brak walorów intelektualnych.

   1. krzysztof mówi

    co za bladź z ciebie żydowska, widać że lubisz judzić jak trockiści to te same kanalie!

 8. Alek mówi

  Chodzi rozumiem o tych Polaków, do któch śmierci przyczyniła się walka z grypą made in china, gdzie nadal czynne jest laboratorium, które ją wypuściło w świat i nadal pracuje nad jeszcze większym badziewiem. A swoją drogą wiesz, ilu Polaków umiera codziennie z powodu alkoholu, który piją z osamotnienia? Mniej więcej tyle samo, co tych na covid.

 9. W K mówi

  Duda tylko tak udaje. Dobrze wiedział, że gdy Polska zacznie robić rewolucję na Białorusi, o ile Łukaszenka to przetrzyma, wzmocni się, a potem ucierpią mieszkający tam Polacy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.