SKLEP-WPRAWO.PL

PILNE! TSUE nakłada na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów

elektrownia Turów/ fot. Wikipedia
14

W poniedziałek (20.09.2021) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Postanowienie wydała wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta.

ZOBACZ: TSUE nakazuje Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Elektrownia zostanie zamknięta?

ZOBACZ: Komisja Europejska dołączyła do czeskiego pozwu przeciw Polsce w sprawie kopalni Turów

Jak czytamy w komunikacie prasowym Trybunału, kara ma być płacona „począwszy od dnia doręczenia niniejszego postanowienia aż do chwili, w której wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 roku”.

– Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska zostaje zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie. Tego rodzaju środek należy uznać za konieczny do wzmocnienia skuteczności środka tymczasowego zarządzonego postanowieniem z dnia 21 maja 2021 roku i odwiedzenia tego państwa członkowskiego od opóźniania dostosowania swojego zachowania do tego postanowienia – czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes de Lapuertę.

Komisja Europejska jest stroną czeskiego pozwu przeciw Polsce. Czesi utrzymują, że działalność kopalni Turów ma negatywny wpływ na poziom wód podziemnych i może zagrozić zaopatrzeniu w wodę pitną społeczności zależnych od dotkniętych tym zjawiskiem części wód.

21 maja 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni w Turowie do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia czeskiej skargi. Wykonanie tego postanowienia oznaczałoby konieczność zamknięcia elektrowni Turów, która odpowiada za ok. 8% mocy na polskim rynku energii.

Polska nie zaprzestała wydobycia, a w maju premier Mateusz Morawiecki zapewniał po spotkaniu z premierem Czech Andrejem Babiczem, że dzięki rozmowom, które podjęto ze stroną czeską, skarga zostanie wycofana. Jednak Czechy nie wycofały skargi, a Komisja Europejska przystąpiła do pozwu jako strona postępowania. Na razie ten „sukces” premiera Morawieckiego ma nas kosztować 500 tys. euro dziennie. Strona czeska domaga się nałożenia na Polskę kary w wysokości 5 milionów euro dziennie.

Źródło informacji: PAP, rmf24

Zobacz też:

Katarzyna TS: Zamiast Turowa będą wiatraki

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. verizanus mówi

  Bogaty kraj zapłaci. Najwyżej na szpitale nie starczy no bo nie na emerytury dla ubeków albo godziwe pensje dla urzędników 😉

 3. czarny mówi

  Dziwne, że UE nie nałożyła kar na inne kopalnie przy granicy czeskiej. Dlaczego one Czechom nie przeszkadzają?

 4. Aga mówi

  Morawiecki dąży do zniszczenia i zadłużenia Polski i Polaków. Jego wszystkie absurdalne decyzje pod dyktando kogoś z zewnątrz czyli lockdowny, zakazy , nakazy , dodruk pustego pieniądza, zadłużanie państwa, zwiększanie długu publicznego, grabież, szaber i rozkradanie ma jeden cel. Doprowadzić do bankructwa i przejąć za bezcen, za długi. Następuje PODMIANA NARODU POLSKIEGO. Nowa taktyka WYSZCZEPIANIA się sprawdza. Zydy już zacierają ręce z radości jak pokazali na lotnisku Chopina w Warszawie.

 5. Zbigniew mówi

  I takie sa korzysci z przynaleznosci do UE.

 6. Zbigniew mówi

  To napewno mocno zabolalo Pepiczkow i Tsuantow wszelkiej masci – „nie dosc, ze nie chca Tuska rozdajacego Polske na potrzeby UE, to jeszcze kupuja bron na zewnatrz” – tych rabusio wszystko boli bo za rabunek dostaja sowite pieniadze. „Maja z czego zyc”

  „Współpraca gospodarcza, bezpieczeństwo i turystyka – to główne tematy poniedziałkowej rozmowy prezydentów Polski i Turcji Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana. Obaj przywódcy podkreślili, że spotkanie w Ankarze potwierdza wielowiekową przyjaźń między narodami.

  W poniedziałek w Ankarze odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Turcji. Podczas tego spotkania podpisano pięć umów dwustronnych: na dostawę dronów bojowych klasy MALE Bayraktar TB2, o wzajemnej ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego, a także umowy dotyczące współpracy w sektorach: rolnictwa, sportu i turystyki.”

 7. Error 404 mówi

  … bo tekst skargi na Turów w pierwotnej wersji został zredagowany po niemiecku.

 8. kici kici KOCUR mówi

  Nasunęło mi się takie skojarzenie, głównie z filmów, że to mafia żądała pieniędzy za każdy dzień. Żeby nie być gołosłownym to przytoczę tutaj film „Chrzest” gdzie główny bohater musiał płacić po 20 tysięcy złotych dziennie gangsterom za to że ci pozwolili mu żyć. Tak jakoś mi się to skojarzyło.

 9. Misiek13 mówi

  Mosimy wybrac w koncu polski rzad,pogonic musimy lewakow,Kaczynskiego i Tuska a przede wszystkim zydowskie scierwa ktore sie w Polsce panosza,i wtedy nasza Polska wroci do normalnosci

 10. Hammurabi mówi

  Wyrok obliczony na zastraszenie tej części społeczeństwa polskiego, które w obecności Polski w unii, upatruje szansy na poprawę sytuacji gospodarczej kraju.
  Wyrok tej Portugalki, będzie wykonany nawet wówczas, jeśli Polska nie będzie płaciła tego haraczu – zostaną zajęte unijne „dotacje”.
  Jedyna rada to rezygnacja z narzuconych przez unię opłat za emisję CO2 i wstrzymanie wpłacania składek „członkowskich”, z powiadomieniem „komisarzy”, że to z powodu wyroku.

 11. Ewa-Maria mówi

  Masz rację ,innego wyjścia nie widzę . Czy nieudolna PiSowska władzą będzie w stanie dokonać takie posunięcie, wątpię. To tchórze którzy z Polski zrobili chłopca do bicia a eurokołchoz wali ze wszystkich stron jak w bęben.

 12. MAREK mówi

  UE GUŁAG w całej okazałości! Marchewka się skończyła, zaczął się bat dla polskich niewolników!!!

 13. Buran mówi

  Angole zrozumieli że wdepnęli w g…. i najszybciej jak mogli z niego wyszli. Trzeba było zabierać się z nimi. Trzeba uświadamiać euroidiotów że UE nic nie daje, tylko rozdziela to co wcześniej zabrała, i to nie całość, bo lwią część tego przeżera na swoje potrzeby. Utrzymanie tego Brukselskiego molocha kosztuje krocie. Wystarczy tylko przejrzeć listę „europosłów” z Polski. ŻENADA. Nie wiem kto na nich głosował.

 14. alojz mówi

  A niemieckie supermarkety nadal trzepią hajs w Polsce

 15. W K mówi

  I tak Polska nic w takim towarzystwie nie wskóra. POLEXIT.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.