Komisja Europejska dołączyła do czeskiego pozwu przeciw Polsce w sprawie kopalni Turów

Komisja Europejska/ fot. pixabay.com
1

W środę (9.06.2021) rzecznik prasowa Komisji Europejskiej, Vivian Loonela, poinformowała, że KE dołączyła jako strona do pozwu Czech przeciw Polsce w sprawie kopalni Turów. – Celem Komisji w tym przypadku jest utrzymanie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej swojego stanowiska wyrażonego w uzasadnionej opinii z dnia 17 grudnia 2020 roku. W tej uzasadnionej opinii Komisja uznała szereg skarg Czech za zasadne – powiedziała.

– Chociaż Komisja zdaje sobie sprawę, że Czechy i Polska dyskutują obecnie o możliwym polubownym rozwiązaniu, żadne takie rozwiązanie nie zostało jeszcze zidentyfikowane, więc sprawa nadal toczy się przed Trybunałem – wskazała rzecznik.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

21 maja 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni w Turowie do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia skargi Czech, które wskazują, ze działalność wydobywcza prowadzi do odpływu znacznych ilości wody z terytorium tego państwa, co obniża poziom wód podziemnych i może zagrozić zaopatrzeniu w wodę pitną społeczności zależnych od dotkniętych tym zjawiskiem części wód. Wstrzymanie wydobycia oznaczałoby zamknięcie elektrowni Turów odpowiadającej za ok. 8% mocy na polskim rynku energii. Obecnie Czesi domagają się nałożenia kary na Polskę za niewykonanie orzeczenia ws. kopalni Turów. Ma to być 5 mln euro dziennie!

ZOBACZ: TSUE nakazuje Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Elektrownia zostanie zamknięta?

ZOBACZ: Oświadczenie premiera Morawieckiego ws. postanowienia TSUE nakazującego wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów

ZOBACZ: Polska zapłaci 45 mln euro za wycofanie czeskiej skargi ws. kopalni Turów

Źródło informacji: PAP

Zobacz też:

Katarzyna TS: Zamiast Turowa będą wiatraki

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. ( ˇ෴ˇ ) mówi

    Sukcesy PiSowskiego JUDEN-RATu sypią się jak z rękawa i po prostu zaczynają irytować wszystkich wokół.

    Czy jakiś ekonomista jest w stanie podsumować koszt tych wszystkich sukcesów? Złotówkowy, bo nie mówię o setkach tysięcy zmarłych z powodu intensywnej walki o ich zdrowie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.