TSUE nakazuje Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Elektrownia zostanie zamknięta?

elektrownia Turów/ fot. Wikipedia
11

W piątek (21.05.2021) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wtrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia skargi Czech, które wskazują, ze działalność wydobywcza prowadzi do odpływu znacznych ilości wody z terytorium tego państwa, co obniża poziom wód podziemnych i może zagrozić zaopatrzeniu w wodę pitną społeczności zależnych od dotkniętych tym zjawiskiem części wód.

Strona polska wskazywała, że ze względu na układ technologiczny elektrowni Turów wstrzymanie wydobycia pociągnęłoby za sobą nieodwracalne zatrzymanie tej elektrowni. Trybunał stwierdził, że „nawet jeśli nagła niedostępność danej elektrowni może powodować negatywne skutki, operatorzy systemu elektroenergetycznego  są w stanie tak zrównoważyć  sieć elektroenergetyczną, aby zrekompensować taką niedostępność”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W postanowieniu TSUE stwierdzono też, że „wskazywana przez  Polskę  szkoda  społeczno-gospodarcza związana z likwidacją miejsc pracy pracowników kopalni i elektrowni  Turów  oraz osób zatrudnionych przez przedsiębiorstwa będące podwykonawcami stanowi w istocie szkodę o charakterze  finansowym, która nie może, jeśli nie zajdą wyjątkowe okoliczności, zostać uznana za nieodwracalną, ponieważ odszkodowanie  pieniężne może co do zasady przywrócić  poszkodowanemu  sytuację  sprzed wystąpienia tej szkody”. Pełna treść postanowienia TUTAJ.

Elektrownia Turów to czwarta co do wielkości w Polsce węglowa elektrownia cieplna. Jej udział mocy w systemie energetycznym kraju wynosi ok. 8%. W 2005 roku zakończono jej kompleksową modernizację. Był to jeden z największych procesów inwestycyjnych w Europie Środkowej, dzięki któremu Turów jest najnowocześniejszą w kraju elektrownią opalaną węglem brunatnym.

Do postanowienia TSUE w ostrych słowach odniósł się na Twitterze eurodeputowany Patryk Jaki. Polityk Solidarnej Polski nazwał je „ogromnym skandalem” i zarzucił trybunałowi samozwańcze zabranie polskich uprawnień.

Źródło informacji: europa.eu

Zobacz też:

UWAGA! Rządowy projekt ustawy przywraca możliwość stawiania wiatraków 500 metrów od domów

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  I co? Pokrzyczymy? Będziemy niezadowoleni?
  Owszem ale krótko i nie za głośno, bo pożyczka może się nie zrealizować.
  Oto są skutki tolerowania oszołomów z Greenpeace włażących w paradę polskiej gospodarce za zachodnie pieniądze! To są skutki głaskania zdrajców w „europarlamencie” i cackania się z totalną opozycją.
  Wychodzi na to, że stajemy się właśnie po raz kolejny pariasem Europy, tylko jeszcze o tym nie wiemy.
  Nie wiemy nawet jak się odpłacić Czechom za ich ścisłą współpracę z Niemcami przeciwko Polsce.
  Pewnie kupimy u nich i skody i prąd…

  1. Rebih mówi

   O co pretensje do Czechów? To nie oni postawili Moravera na czele polskiego rządu.

  2. Hammurabi mówi

   Pretensje do Czechów?
   A i owszem, powinny być i będą. Mam nadzieję, że nie tylko pretensje ale i stosowna reakcja społeczeństwa i polskiego rządu.
   Republika Czeska jest krajem o największym udziale przemysłu w PKB wśród krajów Unii Europejskiej z dominującym sektorem motoryzacyjnym. Dlatego sarkastycznie napisałem o imporcie ich aut, bo czeski eksport stanowi prawie 80% ich Produktu Krajowego Brutto a warto się zastanowić nad ich ofertą w kontekście strat jakich przysporzą.
   Bez względu na osobę polskiego premiera zaczyna się wyłaniać z pozornego chaosu polityka i gra europejska wobec Polski w której Czesi są tylko niewiele znaczącym pionkiem akurat teraz przydatnym
   To, że polskie rządy zachowywały się i zachowują tak, jakby dobro kraju było dla nich czymś trzeciorzędnym to też fakt.
   Pisząc w ten sposób udowadniasz swoją indolencję. Pewnie utożsamiasz się z takimi osobami jak opozycyjni posłowie i europosłowie.

 2. Rebih mówi

  Myślę, że już jest po qszystkim. Nawet rozstrzrlanie Kaczyńskiego niczego nie zmieni. Nagromadzenie wydarzeń (wyroki TSUE) nie są przypadkiem. Kaczyński pomógł żydolewakom zlikwidować Polskę.

 3. Rebih mówi

  Myślę, że już jest po wszystkim. Nawet rozstrzelanie Kaczyńskiego niczego nie zmieni. Nagromadzenie wydarzeń (wyroki TSUE) nie jest przypadkiem. Morawiecki i Kaczyński zlikwidowali Polskę.

 4. anonim mówi

  To pieprzne zdradzieckie mendy pepickie. Dostali ojro od szkopów i teraz skaczą nam do gardła.

 5. Flex mówi

  Popatrzmy na to od innej strony i bez emocji eskalowanych przez media. TSUE nakazuje zamknięcie kopalni, pracownicy w panice, wychodzą z protestem na drogi itd. W tym samym czasie rząd zapowiada nowy, polinowski ład, gdzie chce zrobić dokładnie to samo i na masową skale. Wobec perspektywy obrócenia w społeczno-gospodarczą perzynę całych obszarów kraju potencjalne ofiary siedzą potulnie jak paschalne baranki przeznaczone na ofiarę unijnego ołtarza. Związku zawodowe z S Pana Dudy, politycy od lewej do prawej poza Konfederacją cichuteńko. Podzielone, przekupione i ogłupione gierkowską propagandą społeczeństwo czeka na obiecaną mannę z nieba, którą zaserwuje Kaczyński z Morawieckim. Jakie rachunki za prąd muszą ci ludzie dostać by w końcu oprzytomnieli? Boję się, że to już będzie za późno!
  Na razie ten wyrok jest na rękę władzy, bo ma kogo pokazać jako wroga i czym” usprawiedliwić” swoją nadgorliwą politykę energetyczną.

 6. Rafał mówi

  O co zakład że Żydeusz Parszywiecki jak zwykle padnie na pysk przed eurokołchozem???

 7. Flex mówi

  PS : Jak TSUE zamykać nasze kopalnie to być zły uczynek. Jak Morawiecki zamykać nasze kopalnie to być dobry uczynek!

 8. Historyk mówi

  I bardzo dobrze. Lepiej wcześnie , niż pózniej. Wszystkie nowo budowane mieszkania zasilane są wyłącznie elektrycznością . Jak jej zabraknie , to mieszkańcy tych pułapek sami z nich uciekną . Wystarczy ,że zabraknie ogrzewania,wody i zacznie się psuć jedzenie w lodówce. Może w końcu , to im otworzy oczy.

 9. ( ˇ෴ˇ ) mówi

  No no, wystarczyła zielona szajba żeby Moravery w podskokach pozamykały kopalnie i podpaliły elektrownie a gojów.pl zmusiły do ogrzewania się 'wykwintnym’ niemieckim gazem a nie ruskim węglem.

  A co to będzie, kiedy niemcy zagrożą wstrzymaniem kasy, tej pożyczonej na nasze konto!? Spokojnie przejmą Szczecin… Gdańsk.. bo kto im zabroni? 'Polska’ ledwo zdołała obronić Westerplatte!

  Zwróćmy uwagę, że ta właśnie 'polska’ za gigantyczne pieniądze postawiła i niemcom i żydom monstrualne muzea, bo trzeba pamiętać, że Muzeum IIWŚ pierwotnie dokumentowało wielkie niemieckie dokonania wojenne a nie ich zbydlęcenie. To samo dotyczy wyjątkowej zgnilizny żydów!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.