PILNE! Górnicy zgodzili się na zamknięcie wszystkich kopalni. Podpisano porozumienie z rządem

podziemny protest w kopalni "Bolesław Śmiały"/ fot. Twitter
51

W piątek (25.09.2020) Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie w sprawie zasad i tempa transformacji górnictwa. Górnicy zgodzili się na likwidację branży! Treść porozumienia ma być notyfikowana w Komisji Europejskiej. Wszystkie polskie kopalnie węgla kamiennego mają zostać zamknięte do 2049 roku. Do tego czasu górnictwo ma być subsydiowane przez państwo. Górnicy dołowi mają mieć gwarancję pracy w kopalniach do emerytury.

– Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej – poinformował szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Negocjacje trwały od wtorku po tym, jak w poniedziałek górnicy rozpoczęli podziemną akcję protestacyjną w związku z brakiem reakcji premiera Morawieckiego na ich postulaty.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOBACZ: Rozpoczął się podziemny protest w kopalniach. To reakcja na lekceważenie górników przez premiera Morawieckiego

ZOBACZ: Jeden z protestujących górników zasłabł i trafił do szpitala. Kolejne kopalnie przyłączają się do akcji strajkowej

W rezultacie podpisanego porozumienia odwołano zapowiedzianą na piątek demonstrację w Rudzie Śląskiej.  W ulotce informującej o demonstracji napisano, że jeśli rząd nie obroni polskiej gospodarki przed unijną polityką klimatyczną, na Śląsku zniknie kilkaset tysięcy miejsc pracy w kopalniach, energetyce węglowej, hutnictwie i przemyśle motoryzacyjnym.

ZOBACZ: Likwidacja górnictwa to zagłada dla Śląska! Górnicy stawiają warunki rządowi: „Bijemy się o wszystko”

Plan rządowy zakładał zamknięcie kopalni do 2036 roku. Górnicy wynegocjowali dodatkowe 13 lat. Ale wbrew zapewnieniom, że „biją się o wszystko”, zgodzili się na likwidację górnictwa węglowego w Polsce. Zielony Ład staje się faktem. Jeśli nie powstaną elektrownie atomowe, będziemy skazani na import energii elektrycznej. Wiatraki i panele fotowoltaiczne nie zapewnią Polsce prądu.

Źródło informacji: PAP

Zobacz też:

Koronawirus pretekstem do wdrożenia Zielonego Ładu: likwidacja energetyki węglowej i transportu samochodowego

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Netopelek mówi

  ZDRADA !!! POLEXIT NATYCHMIAST !!! WYWALIĆ TEN NIERZĄD I CYRK NA WIEJSKIEJ !!!

  1. Romek mówi

   I skopać dvpy górnikom!

 2. wilk mówi

  Czyli swiadomie wspieramy kopalnie Niemiecki,Rosyjskie,Ukrainskie,i na swiecie.Mamy najlepszy wegiel koksujacy na swiecie,to kwestia czasu jak firmy zachodnie beda wydobywac w naszych kopalniach wegiel,a nasi gornicy beda u nich parobkami.Ta tak zwana zielona energia wszystkim nan wyjdzie bokiem

  1. Kasia. mówi

   Górnicy straciłam do was szacunek, myślałam że nie jesteście z tych którzy sprzedadzą skórę a przy okazji Polskę i Polaków!

  2. M. Legierski mówi

   Ten system skorumpowal wszystkich, nawet gornikow, kiedys uwazanych za ostoje gospodarki w PRL. Skorumpowane i zeszmacone grupy zwlaszcza u wladzy nie maja konstytucyjnego prawa decydowac o narodowej gospodarce oraz o tym czy zasobach naturalne beda eksploatowane czy tez nie.

  3. ziemianka mówi

   sprzedali przyszłą Polskę i następne pokolenia, nie własna skóre. Szybko policzyli, że ich likwidacja kopalń finansowo nie dotknie, wystarczy zsumowac swój wiek i czas dany na likwidację kopalń. Bardzo sprytnie zrobione. Ktos myśli perspektywicznie, ale nie nasze władze.

  4. Wojtek mówi

   W Polsce od 1945 WSZYSTKO co tylko możliwe p\rzeżarte jest (post)sowiecką agenturę, a już zwłaszcza wszelkie stanowiska tzw „decyzyjne”, związków zawodowych też to dotyczy. Kolonizacja polskiego górnictwa nie jest legalna. Nie mamy obowiązku zamykania tych kopalni, czy ooddawania ich komukolwiek, nawet Nazistom/Niemcom.
   Tych którzy do tego doprowadzili należy zgłosić do prokuratury.

  5. Leon mówi

   A ja pytam, z jakiej racji mam pracować na tych tam w kopalniach,skoro mają oni gdzieś to,że Polska będzie pozbawiona swojego podstawowego skarbu ?
   Swoją drogą zobaczcie jak szybko to poszło,najpierw zmiękczania koronawirusem A potem puk i nie ma kopalń,które miały być chronione przez PiS. Pani Premier Szydło! Co Pani teraz powie ?

 3. antyparch mówi

  czy ideowa prawica od jajko vel bosak to byly zmsowiec mikke? ha ha ha

 4. AniaQ mówi

  gorszy był tylko rząd Gierka,
  biedny naród, żydokomuna łupi podatkami a święte krowy się śmieją zwykłym zapierdalaczom w twarz, kasta, rolnicy i górnicy – socjalistyczne pijawki wysysają ostatnią krew z Polaków,
  kto nieuprzywilejowany ten z tego baraku ucieka a żydopachołki udają, że nie wiedzą dlaczego

  1. Włościanka mówi

   Gorszego nie było! Gierek pożyczał , ale ileś zakładów za pożyczki zbudował. A POPiS pożycza stokroć więcej i nic nie buduje, bo te szosy to pieniądze z Unii, które wcześniej my tam wpłaciliśmy. A te lufthansy i inne to buduje u nas Niemiec a Morawiecki dopłaca po 80 mln.z naszych podatków. A rolnictwo za Gierka kwitło, wszyscy hodowali świnie bo się opłacało. Teraz hoteluje się duńskie świnie, rolnik u siebie jest tylko parobkiem za psie pieniądze. I cała okolica w smrodzie, muchach i zatrute studnie. A te płonące śmieci co to nie trują okolicy a taki piec to już truje? Gierek przy tych kur… to anioł. Przecież mógł niewiele bo ruski go dławili…

  2. Rebih mówi

   Z tego co zostawił PRL do dziś żyje III i IV RP.

  3. Jakub mówi

   Jakim to trzeba być durniem żeby podpisać coś takiego,bo tamte zdradzieckie mordy to mnie nie dziwi…

 5. Rebih mówi

  Jesteśmy na etapie likwidacji przemysłu. To etap najłatwiejszy i na pewno zakończy się sukcesem. Rząd wprawdzie snuje plany budowy morskich elektrowni wiatrowych o mocy większej niż największe takie elektrownie na świecie, ale tylko głupi nabrałby się na to.

 6. Romek mówi

  Co za QRFY z tych górników. Brak słów. Bandza zdrajców!

 7. Rebih mówi

  Górnicy skupili się na zapewnieniu sobie bezpieczeństwa ekonomicznego do emerytury. Trudno im się dziwić. Byli osamotnieni w swojej walce. Jeżeli Polska dotrwa do 2049 roku to i tak będzie sukces.

  1. Antyparch mówi

   Z jajko vel bosak dotrwa.wiecej wiary prawdziwy polaku patrioto katoliku. Ha ha ha

  2. do parcha. mówi

   Atyparch idź swojemu guru Morawickiemu gałe zrób i zmiataj stą banderowska onuco! Pisior to oznaka zdrajcy tak samo jak platfus z po, czy inny lewak.

  3. Antyparch mówi

   Nawet kondonpederasci zdradzili gornikow o swicie,ha ha ha

  4. Rebih mówi

   Ty, Antyparch (a moze Moskal? – ten którego chętnie dosiada Jarosłąw), chyba już wypłukałeś resztki myślii z głowy. Nie stać cie nawet na nowy tekst.

  5. do parcha. mówi

   Twój Moraświński i zz dupa wołowa solidarność oni zdradzili ale pis najbardziej. Parchu pisowski!

 8. gebhardt mówi

  Ciekaw jestem jak wyegzekwują realizację tej umowy. Zgodnie z porozumieniem górnictwo będzie stopniowo likwidowane, a głos górników będzie słabł. W którymś momencie rządzący po prostu przestaną sie z nimi liczyć. „Wicie-rozumicie, obiecaliśmy, bo byliście silni, ale teraz jesteście starzy, nieliczni i słabi, więc zamiast emerytury dostaniecie kopa.”

 9. antyparch mówi

  Ambasador Niemiec: mój ojciec służył u Hitlera, bo nie chciał być nazistą
  Mikke- w 1957 wstapilem do ZMS-u bo nie chcialem byc komunista,ha ha ha

 10. antyparch mówi

  nie ja z jaroslawem twoja matke dosiadamy jak bura suke,ha ha ha
  pozdrow jajko vel bosak,

 11. PATRIOTA15 mówi

  Teraz to ku _ _ a od Niemców będziecie kupować węgiel,albo od ruskich. Górnicy sprzedaliście się za miskę ryżu.

 12. Pijakin mówi

  Górnicy za frukty zgodzili się na likwidację hutnictwa, energetyki oraz innych branż. 13-stka, 14-stka i jeszcze mało (emerytura po 25 latach pracy – czyli koło 40 stki etc etc)

  1. Piotr mówi

   Pijakin, nie mamy już żadnej huty, wszystko oddane za grosze obcym. Dlatego hutnik to zawó na wymarciu. Huta zatrudniała hindusów, którzy nic nie robili i dostawali pensję. Dlaczego ich zatrudniała? Bo była kupiona przez Indie. Nawet hindusy mają u nas biznesy, a my nie mamy już nic,]. Pis okazał się takimi samymi zdrajcami jak platfusy. Pis udaje patriotów, to parchy.

 13. jacek mówi

  takie to mamy skutki wstąpienia do Unii, dobrze mówili ludzie którzy ostrzegali przed nią, może nie teraz ale za ileś tam lat nasze wnuki odczują to co teraz zrobiono…

 14. Republikanin mówi

  Straszna starość nas czeka. Ale pewnie nas zeutanizują wcześniej.

 15. Tomasz Król mówi

  Bardzo ważna informacja!

  3 października odbędzie się kontrmanifestacja do marszu równości, który odbędzie się we Wrocławiu. Istotna jest MOBILIZACJA środowisk konserwatywnych, narodowych i wszystkich tych, którym leży na sercu tradycyjna, zdrowa i silna rodzina. Przeciwstawmy się homopropagandzie wszyscy razem! Przestań być w końcu Milczącą Większością.

  Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2791586891075182/?acontext=%7B%22ref%22%3A%2252%22%2C%22action_history%22%3A%22%5B%7B%5C%22surface%5C%22%3A%5C%22share_link%5C%22%2C%5C%22mechanism%5C%22%3A%5C%22share_link%5C%22%2C%5C%22extra_data%5C%22%3A%7B%5C%22invite_link_id%5C%22%3A2977481765696864%7D%7D%5D%22%7D

  UDOSTĘPNIAMY WŚRÓD ZNAJOMYCH!

 16. Hanna mówi

  Trudno zrozumieć górników! Widac,że w polskim narodzie zupełnie zaniknął duch walki.Najpierw strajkowali pod ziemią a nagle podpisali?A może to wierchuszka związkowa omamiła tych zwykłych ludzi? Jest tam jakieś drugie dno (raczej). Może ktoś z naszych forumowiczow to wyjaśni…

  1. Halina mówi

   Moja teoria spiskowa jest taka, że cały rząd uległ zbiorowej hipnozie speca od takich sztuczek. Górnicy weszli na teren skażony i im też się udzieliło. A ponieważ „Polak potrafi”, to może znajdzie się ekspert, który zdejmie z rządzących i ich otoczenia ten hipnotyczny sen, bo absurd goni absurd, strach się nawet bać

 17. Halina mówi

  motto PiS: „Po nas choćby potop!”

 18. Marcin Malik mówi

  W cale mnie to nie dziwi. Jeszcze 10 lat temu 40% energii w UK pochodziło z palenia węgla. Jednak teraz ostatni generator węgla został zamknięty 9 kwietnia 2020. Jest energia atomowa, oraz energia wodna, wiatrowa i solarowa. Wielkie kominy powodowały astmę oraz zatrucie metalami ciężkimi, zwłaszcza na Śląsku. Człowiek staje się bezużyteczny, a energia bardziej przyjazna dla środowiska. Nawet na biednych Filipinach widziałem ogromne wiatraki, a w Polsce wciąż węgiel. W każdej dziedzinie jest tak samo. Niedługo nie będzie też listonoszy i
  kasjerów. Theresa May powiedziała, że do 2035 roku wszystkie samochody w UK będą elektryczne, także może to być koniec islamu. Arabia Saudyjska już to widzi i dlatego otwierają się na turystykę dla innowierców.

 19. edekzzawody mówi

  Gazyfikacje zloz wegla kamiennego wymyslono w Niemczech bodajze przed I wpojna swiatowa.Edward Gierek mial bardzo ambitne plany wybudowania kilku zakladow gazyfikacji wegla,ale na planach niestety sie skonczylo.Na kazdy komin mozna zalozych filter ktory oczysci dym niemal w 100%.Jakim prawem pseudozwiazkowcy(czytaj solidaruchy z solidarnosci gorniczej) wypowiadaja sie za przyszle pokolenia?PiS chce sie przypodobac Brukseli (Berlinowi) za wszelka cene,nawet pozbawienia sie niezaleznosci energetycznej.Co za krotkowzrocznosc i czysta glupota.Trump przgra wybory,Rosjanie skoncza rure pod Baltykiem i zostaniemy znowu wyslizgani.Tylko po paru latach odwrotu juz nie bedzie.Kto buduje elektrownie atomowe nie majac uranu (trzeba go nam kupic od Rosji) a na dokladke ten typ napedu elektrowni(atom) ma to do siebie ze jak doopnie to trudno sie pozbierac.Odnosze wrazenie ze potrzebna jest zmiana rzadu na komunistow tak zeby kochani rodacy dostali tak w doope az sie opamietaja i na zgliszczach tego co zostanie wybiora wreszcie polski sejm rzad itd.Elektryczne auta sa dla ludzi bogatych a nie dziadow,ktorych wiekszosc zamieszkuje Polske.To samo prad z wiatrakow ogniw itd.Kopcie wegiel a tych zwiazkowcow to pogoncie kopniakami ,poki nie za pozno,

 20. marju73 mówi

  Historia się powtarza. W 1988 roku koncesjowani opozycjoniści wiadomego pochodzenia przystąpili do teatru okrągłego stołu zorganizowanego przez rząd żydokomuny.
  Dzisiaj robią teatr z koncesjonowanymi górnikami.

  1. marju73 mówi

   1989. Literówka.

  2. marju73 mówi

   Przepraszam też za brak znaków interpunkcyjnych. Słabo idzie mi pisanie po polsku.

 21. Greg mówi

  Na ile lat mamy wegla pod ziemia?

 22. Wojciech mówi

  To są kur.. górnicy, takie bogactwo likwidować. Technologia zgazowania węgla, zrobiła by z nas eksporterami gazu w Europie, to co lewaki z Niemiec kupią kopalnie, a polskojęzyczne goje będą się cieszyć, wstyd, Dmowski ,Korfanty się w grobie przewracają, wstyd i hańba, jedzcie idioci na szparagi do szkopów, czy podcierać tyłki nazistom, jak nie potraficie największego bogactwa Polski szanować i uratować. Precz z przeklętą unia sodomitów .

 23. anonim mówi

  Jak to się dzieje, że te szwabskie gnidy kilka lat temu otworzyli kopalnię odkrywkową, jeszcze na terenach zahaczających o rezerwat i wtedy ten cap timmenmars miał mordę pełną kartofli i cała ta ke milczała. Czyżby szkopy miali technologię spalania bez spalania czyli reakcji chemicznej w której nie ma CO2?Te zamykanie kopalni śmierdzi mi horendalną zdradą na rzecze szkopów, którzy chcą mieć rezerwę energii, kiedy z Polski zostanie już ch..j, d..a i kamieni kupa. Już w II RP była o to wojna, kiedy tamtejszy minister spraw zagranicznych rzeszy stressenman wydał Polsce wojne celną między innymi na eksport naszego węgla, ale nasz wspaniały minister Grabski potrafił wyjść z tego impasu i znalazł rynek zbytu w UK, co uratowało finanse nowo odrodzonego Państwa.

 24. Do piachu mówi

  Banda sprzedajnych durni rządzi tym krajem

 25. Prawdziwek mówi

  I co w tym dziwnego?
  Przecież górnicy walczyli „o wszystko” dla siebie, tu i teraz. O nic więcej.
  Władza ściągnie haracz z reszty niewolników i opłaci obecnych górników.
  Tak działa demokracja.
  Przecież ani górników, ani przeciętnych polskojęzycznych podatników, ani tym bardziej polityków nie obchodzi co będzie z Polską za 25 lat. To przecież nie ich problem.

 26. Marju73 mówi

  Tym wszystkim tu obudzonym i krzyczącym o zdradzie – wiecie wy w ogóle, ile rocznie dopłacamy do tych naszych wspaniałych kopalni? 8,5 miliarda rocznie, średnio. 1990 zł każdy miesięcznie ze swojej pensji tak jakby oddawał. Weźcie wy sobie te cenne kopalnie i sami je utrzymujecie, ok?

  1. Zbigniew mówi

   No jo.
   Ale co gornicy, pracownicy maja do tego, ze cos podpisali – z ich kieszeni doplacaja?

   Jak bedzie tylko importowany gaz to wtedy doplacisz jak do margaryny.

  2. Marju73 mówi

   Cena węgla na rynkach jest niższa niż koszt jego wydobycia. Nie musisz gazu kupować, wystarczy że węgiel kupisz – wyjdzie znacznie taniej niż jego wydobycie.

  3. marju73 mówi

   To podszywający się oszust.Ja piszący tu od lat jestem za górnikami przeciwko żydopisom sługom Nowego Porządku. Trzydzieści lat okradania Narodu Polskiego przez żydokomunę a parchate trole czują się jak u siebie. Jacek jak długo jeszcze będziesz tolerował takie praktyki? Pisałem przykłady na podszywanie się pode mnie na mejla redakcji. Przykłady kolejne masz powyżej! Zamierzasz coś z tym zrobić?

  4. Marju73 mówi

   Wypad błaźnie. Że też taki prymitywny głupek się musiał zacząć pode mnie podszywać. Wstyd na całe forum.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.