Likwidacja górnictwa to zagłada dla Śląska! Górnicy stawiają warunki rządowi: „Bijemy się o wszystko”

podziemny protest górników w kopalni "Wujek"/ fot. Twitter
8

Nie wyobrażam sobie, że górnictwo zostanie zlikwidowane, a co za tym idzie wiele innych branż, bo to oznaczałoby dla Śląska zagładę. Spodziewamy się, że rząd przyjedzie z konkretnymi propozycjami, dotyczącymi wydłużenia przebudowy naszego regionu – powiedział Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80, przed wejściem na rozmowy z delegacją rządową w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

We wtorek (22.09.2020) do Katowic przyjechali: pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych  i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Piotr Dziadzio oraz szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów.  Delegacja wyposażona jest w pełnomocnictwa premiera Mateusza Morawieckiego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rozmowy z górniczym Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym rozpoczęły się o godz. 13.00. Przewodniczący WZZ Sierpień 80 podkreślił, że program przebudowy górnictwa musi trwać co najmniej 40 lat, a nie – jak chce rząd – do 2030 roku. – Tu żyje 5 mln ludzi i to dotyczy ich wszystkich, a nie tylko górników – powiedział Ziętek.

Jakie warunki górnicy stawiają rządowi? – Tematy w horyzoncie długofalowym, to jest do roku 2060, to przebudowa całego Śląska, energetyki, górnictwa. Ale w horyzoncie krótkim trzeba rozmawiać o takich ważnych sprawach, jak np. przebudowa PGG, odbiór węgla przez energetykę, zapłata za ten węgiel. Musimy zrewidować poglądy, które panowały do tej pory, że energetyka nie będzie polskiego węgla odbierać, i że w przyszłym roku PGG ma produkować o 7 mln ton węgla mniej – stwierdził Ziętek.

Od poniedziałku trwają podziemne protesty w kopalniach w związku z rządowymi planami likwidacji górnictwa. Zorganizowano masówki informacyjne dla załóg. – Chcemy pokazać determinację tych ludzi, bo zagrożony jest cały Śląsk. To nie chodzi tylko o górnictwo. To co rząd i Unia Europejska w swoim przyspieszeniu programu klimatycznego chce zafundować Śląskowi, to jest po prostu katastrofa. Oznacza to likwidację setek tysięcy miejsc pracy i być może emigrację ze Śląska ogromnej liczby osób. My się nie bijemy o jedną czy dwie kopalnie, my się bijemy o wszystko – wyjaśnia przewodniczący Ziętek.

ZOBACZ: Rozpoczął się podziemny protest w kopalniach. To reakcja na lekceważenie górników przez premiera Morawieckiego

Źródło informacji: Twitter, nettg.pl, wnp.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Klimatyczna egzekucja na raty

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Wojciech mówi

  A co robi pajac Piotr Duda z ,, Solidarności” ?

  1. rebih mówi

   Organizuje akcję pomocy górnikom na Białorusi. Tam kilka tygodni temu jeden górnik w proteście przeciw reżimowi przykuł się kajdankami do jakiegoś pręta i musieli go odcinać szlifierką.

  2. Hammurabi mówi

   Pozwolę sobie zacytować słowa wyjątkowej kanalii i wrednej gnidy jaką niewątpliwie był i do końca świata pozostanie niejaki David Lloyd George: ” Oddać w ręce Polaków przemysł Śląska, to jak wkładać w łapy małpy zegarek”…
   Słowa tego drania wypowiedziane w czasie trwania konferencji paryskiej dzięki sprzedajnym sługom obcego kapitału mają oto szanse na stanie się proroczymi!
   W roku 2019 sprowadzono do Polski 12,3 mln. ton węgla, z czego z samej Rosji – bagatela – 8 mln ton! Tłumaczenia, że ów węgiel jest wyjątkowo dobrej jakości, można między bajki włożyć! Jednak ludziska kupię wszystko, co się im powie w kontekście „pasożytnictwa” górniczego. Te lata całe demagogiczne połajanki płynące ze strony „nowoczesnych” ekonomistów, te „schładzanie gospodarki, zamrożenie cen węgla przy jednoczesnym uwolnieniu cen energii – oto fundament dzisiejszych problemów.

 2. YWANDA mówi

  Drodzy bracia gornicy, Polska jest w rekach Szatana przekazanych mu przez falszywych prorokow; Apok. 13. JPII; zdradzil bialego i zlotego orla uzywajac dziedzictwa Sw. Brygidy Szwedzkiej; bialy krzyz na glowie=100 psalmu 'Sluzcie Panu’=Tjännen Herren’ a ropa=wolac a to wolanie mialo byc z S-Virgo=SwEden od Swea-Sawa Piesni nad P. 4:16 'Powstan wietrze Polnocy’ i 8:5 'pod jablonia’= herb Uppland Sw. Eryka zwane 'riksäpple’ i Po-land a Polska= Polka Apel z Jasnej Gory; czas T=krzyz chowal; Daniel 12:7 czyli w Danii jako danie duchowe i swiecy gromnicznej w Szwecji ! Cha-bad dazy do eksterminacji pierwszych=A od piersi Matki A-malekitow tj. mlecznych ludzi ! Apok. 12:17 i Apok. 20, to sie dzieje sie, jest wojna z synami Goga Magoga a ich los to Apok. 20:15 ! Trwajcie w wierze i przygotowujcie sie; Apok. 3:14-22 ale na powierzni ziemi nie w kopalniach gdzie jest zle powietrze co pogarsza zdrowie. Slask to od slioz(RU)=lez; Apok. 21:4. Apok. 22:21 'Laska Pana Jezusa ze wszyskimi.’

 3. Marcin Malik mówi

  Widzę, że w Polsce na siłę niszczą wszystkie gałęzie gospodarki. Jakby chcieli wykończyć ten naród poprzez bezrobocie i biedę. Rolnictwo, przemysł futrzarski, teraz kopalnie, a ile było przedtem? Czy w Polsce jest chociaż przemysł nabiałowy?

  Górnicy nic nie zrobią, dlatego że korporacja która ma nieograniczone pieniądze może kupić wszystkie kopalnie, zwolnić górników, a potem zbudować w ich miejsce banki i pola golfowe.

 4. marju73 mówi

  Na początek niech powalczą o zniesienie „opłat za emisje co2” które zasila tych łajdaków z City of London Corporation i ich agendy.

 5. te ef oraz u mówi

  wywalić leśników i górników na zbity pysk, przejść na solary i płacić zachodowi za patenty, zostawić lasy kornikom by niemcy mogły zostać fabryką drewna a białoruś upominać się o odszkodowania za niepowstrzymanie ekspansji tegoż. wszyscy myślą na stulecie wprzód tylko nasze rządy jakie by nie były jedynie do końca kadencji.

 6. W K mówi

  Niestety, skoro górnicy zagłosowali na tych, którzy zlikwidują ich dorobek i miejsca pracy, to znaczy, że mają słabych przywódców. Nie ma już Korfantego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.