P. Krzemiński: Misyjność czy synodalność świętego Pawła z Tarsu?

Święty Paweł z Tarsu
1

Zwolennicy Synodu o Synodalności, którzy wzywają katolików do podjęcia głębokiej „reformy”, a także sugerują, że są prowadzeni przez Ducha Świętego, twierdzą, że wszyscy „wstecznicy” muszą wyrzucić ze swoich domów Dzieje Apostolskie. Celem mojego eseju jest wykazanie, jak bardzo oderwali się od rzeczywistości.

Święty Paweł z Tarsu jest głównym bohaterem łukaszowych Dziejów Apostolskich, wraz ze swoim przyjacielem Sylasem podejmował on misje ewangelizacyjne w Azji mniejszej, a także w Europie. Dynamizm Dziejów Apostolskich jest celowym i koniecznym zabiegiem świętego Łukasza. Dlaczego? Ponieważ Kościół dopiero powstał i musiał nie tylko rozszerzyć swoje wpływy, ale także ustalić swoją doktrynę, o czym świadczy zwołanie Soboru Jerozolimskiego. Znamienne, że po tym pierwszym soborze, nikt nie twierdził, że teraz będzie Kościół posoborowy, bo ten przyniósł jakąś nowość, niestety nie można tego samego stwierdzić o Ojcach II Soboru Watykańskiego, którzy w znakomitej większości dążyli do stworzenia jakiegoś nowego i obcego tworu w zdrowym ciele.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeżeli mielibyśmy na poważnie przyjąć głosy „reformatorów”, to musielibyśmy uznać, że święty Paweł nie był misjonarzem tylko synodalistą. O ile misyjność cechowała Kościół przez XX wieków, o tyle w tej chwili odchodzi się od niej na rzecz neologizmów stworzonych przez Franciszka. Czym jest owa synodalność? Nikt tego nie wie poza samym Franciszkiem. Można jednak wykazać na podstawie Dziejów Apostolskich, że celem apostołów nie była reforma Kościoła, ale samo jego powstawanie. To znaczy, że nie jest tak jak twierdzą ukąszeni Heglem, że Kościół się ciągle reformuje, ponieważ Kościół, o który zabiegała księga świętego Łukasza już dawno temu powstał. Oczywiście jest on straszliwym bagażem dla wszystkich odstępców i będących w stanie grzechu ciężkiego martwych członków, choć z pewnością nie wszystkich.

Jeżeli jednak odczytamy Dzieje Apostolskie na sposób protestancki, a już szczególnie pentekostalny czy zielonoświątkowy (sekty „odnowy w Duchu Świętym), to faktycznie będziemy mieć poważny problem. Ponieważ odłączeni od Kościoła rozumieją Pismo Święte nie jako tekst sakralny, który jest używany w liturgii, nie jako fundament Kościoła, ale jako…zadanie dla nich samych. Dla nich dzieje apostolskie trwają nadal, a oni są „nowymi apostołami”, którzy będą ewangelizować wszystkie ludy ziemi.

Czyli dla nich celem Dziejów Apostolskich nie było powstanie Kościoła, ale uważają oni tę księgę za rodzaj instrukcji obsługi, która ma pokazać w jaki sposób ewangelizować. Jest to odczytanie współczesnych synodalistów i Franciszka. Jest to nie tylko zbanalizowanie księgi świętej i odebranie jej czci, ale wręcz skrajna infantylizacja posługi misyjnej, która już nie polega na poszerzaniu zbawczych wpływów Kościoła, ale na fałszywej „nowej ewangelizacji”.

Najbardziej adekwatny jest w tym miejscu fragment listu świętego Pawła: Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy – niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście – niech będzie przeklęty! (Ga 1, 6-9)

Innego Kościoła nie ma, są tylko jacyś mąciciele, którzy chcą do Świętego Kościoła wpuścić własne żądze, grzechy i herezje. Biada im, ponieważ jeżeli bierzemy na poważnie Dzieje Apostolskie i listy świętego Pawła, to w dniu Sądu Ostatecznego będzie im najciężej.

Przeczytaj także:

Rząd PiS nie zniesie socjalu dla Ukraińców. “Nie ma planu, żeby wprowadzać zmiany”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. KATOLIK mówi

    Jak zawsze trafnie punkt Pan Paweł ujął powstały problem tego chorego synodu o synodalności, który chyba? rozumie tylko Papież Franciszek i jego sługi. Ze swojej strony dodam inne słowa z Ewangelii „Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy, a czynić będą znaki i cuda, żeby wprowadzić w błąd, jeśli to możliwe, wybranych” (Mk 13,22). W Piśmie Świętym jest w wielu fragmentach o tych „fałszywych prorokach”. Fałszywi prorocy nie zostali posłani przez Boga, ale uzurpują sobie prawo do przemawiania w Jego imieniu. Dzielą się więc z innymi swoimi własnymi pomysłami, snami, widzeniami i mrzonkami, nie zaś tym, co rzeczywiście pochodzi od Stwórcy. Opierając się na swoim prywatnym wyczuciu tego, co dobre i złe, zarażają swoich słuchaczy „urojeniami swych serc” . Czyli należy przytoczyć słowa Pana Jezusa Chrystusa …„I rzekł Pan do mnie: Prorocy ci głoszą kłamstwo w moje imię. Nie posłałem ich, nie dawałem im poleceń ani nie przemówiłem do nich. Kłamliwe widzenia, zmyślone przepowiednie, urojenia swych serc – oto, co wam przepowiadają” (Jr 14,14).

    „Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują” (Jr 23,21).

    Już pełno tych fałszerzy , już stadiony wypełnione zwiedzonymi przez nich, już ręce na głowy otumanionych zakładają i mówią, Duch Święty na Was spoczął. Tak więc zatrzymajmy sie i zawróćmy , bo inaczej zostaniemy zatraceni według Ewangelii
    Mt 22, 1-14

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus w przypowieściach mówił do wyższych kapłanów i faryzeuszy: „Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił synowi ucztę weselną. Posłał służących, żeby zwołali zaproszonych na ucztę. Ale oni nie chcieli przyjść. Posłał ponownie innych służących i polecił im: «Powiedzcie zaproszonym: Przygotowałem już ucztę. Zabiłem woły i tuczne zwierzęta. Wszystko jest gotowe. Przyjdźcie na ucztę!». Oni jednak to zlekceważyli. Jeden poszedł na swoje pole, drugi załatwiał sprawy handlowe, pozostali zaś pochwycili służących, znieważyli ich i pozabijali. Wtedy król rozgniewał się i posłał żołnierzy, aby wytracili tych zabójców, a ich miasto spalili. Sługom natomiast powiedział: «Uczta jest wprawdzie gotowa, ale zaproszeni nie okazali się jej godni. Wyjdźcie więc na rozstaje dróg i kogokolwiek spotkacie, zaproście na ucztę». Słudzy wyszli i sprowadzili wszystkich, których spotkali na drodze, zarówno złych, jak i dobrych. I sala weselna zapełniła się gośćmi. Wtedy wszedł król, aby przyjrzeć się gościom. Zobaczył kogoś, kto nie był ubrany odświętnie. Zapytał: «Przyjacielu, jak tutaj wszedłeś bez odświętnego stroju?». On zaś milczał. Wtedy król rozkazał sługom: «Zwiążcie mu nogi i ręce i wyrzućcie go na zewnątrz, w ciemności. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów». Bo wielu jest zaproszonych, a mało wybranych”.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.